Αναζήτηση ταινίας: Το χρυσό πουλί - Kin no tori (1987)

namida

RetroActive
Joined
11 Mαϊ 2007
Μηνύματα
222
Αντιδράσεις
6
Σειρά μου!

Ψάχνω του τίτλους. Δεν ξέρω πότε προβλήθηκαν για πρώτη φορά στην Ελλάδα ή αν έχουν κυκλοφορήσει και σε βιντεοκασσέτες, έγω πάντως τις είδα σε άσχετο χρόνο στο Junior ή στο 0-6.

[....]

Στην ταινία, ο μικρότερος από τους τρεις γίους του βασιλία αναλαμβάνει να ελευθερώσει την κοπέλα που έχει απαγάγει η μάγγισα. Συναντάει μια αλέπου και ένα τεράστιο πουλί που τον βοηθούν στην αναζήτη του. Η μάγισσα έχει σαν βοηθούς τρεις νυχτερίδες με σπαθιά και κάποια ρομπότ. Δεν θέλω να αποκαλύψω το τέλος, μήπως κάποιος δεν το έχει δει και του το χαλάσω. Οι κεντρικοί ήρωες είναι σχεδιασμένοι σαν παιδάκια, και το όλο στυλ της ταινίας είναι παραμυθένιο. Πολύ ωραίο σκίτσο και animation.

[....]

Ελπίζω να μπορέσω να βρω τους ιαπωνικούς τίτλους, αλλά και τους ελληνικούς ή τους αγγλικούς να ξέρετε, είναι μια αρχή.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Βοήθεια για παιδικό του Juniors TV [Το χρυσό πουλί]

Παιδιά θα πρότεινα ένα ξεχωριστό thread για το juniors tv. Αυτό το κανάλι είχε έρθει σαν από μηχανής θεός

έχω σκαλώσει 1 χρόνο τώρα αλλα δε μου έρχεται με τίποτα...

ήταν ένα παιδικό που παιζόταν πριν η μετά τον rex συνήθως...ήταν μεγάλο σχετικάκαι αυτοτελές δεν είχε συνέχειες κτλ...αλλα το παίζανε πολύ συχνά...

ήταν λοιπόν μια μάγισσα k ένα παιδάκι.....που περνούσε από κόσμους διαφορους για να καταφέρει κάτι....περνούσε ιππότες κτλ πολεμούσε με έξυπνους τρόπους όχι με μαχαιρια κτλ...και στο τέλος τον βάζουν σε ένα κελί σαν φυλακή..και σώζεται...Το θυμάμαι παρα πολύ αχνα...σαν flash αλλα ήταν απ τα πιο αγαπημένα μου όσες φορες το έβαζε "χαιρομουνα" έπαιζε σταθερά στο juniors k κυρίως απογευματάκι πριν η μετά τον rex....Πείτε μου ότι το τη θυμάστε
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
δεν μου ρχεται το ονομα αλλα καλυτερα να γραφεις ελληνικα,και κυριως εστω τον τιτλο του τοπικ!:animrolleyes:
 
Σίγουρα,άλλωστε συνήθως με τα greeklish 5 στους 10 ούτε καν διαβάζουν το κείμενο....

(1 από τους 5 αυτούς είμαι εγώ)
 
Kala re paidia mia erwtisi kaname min mas fate kiolas. Ta e-mail ellinika sas erxontai? eyxaristw gia to xrono pantws
 
Εξακολουθείς να γράφεις greeklish ομως...

Απλά είναι πολύ κουραστικό να διαβαστούν τα μηνύματα με αυτό τον τρόπο.

Συμφωνώ με τον manos426f, εγώ είμαι ο 2 από αυτούς τους 5 που αναφέρει
 
Αν και έχει περάσει καιρός, αν δε το εχεις βρει ακόμα, ίσως αυτό που ψάχνεις να είναι "Το χρυσό πουλί": http://anidb.net/perl-bin/animedb.pl?show=anime&aid=2316

Είναι το μόνο που μου ήρθε στο μυαλό διαβάζοντας την περιγραφή που δίνεις...
 
Στην ταινία, ο μικρότερος από τους τρεις γίους του βασιλία αναλαμβάνει να ελευθερώσει την κοπέλα που έχει απαγάγει η μάγγισα. Συναντάει μια αλέπου και ένα τεράστιο πουλί που τον βοηθούν στην αναζήτη του. Η μάγισσα έχει σαν βοηθούς τρεις νυχτερίδες με σπαθιά και κάποια ρομπότ. Δεν θέλω να αποκαλύψω το τέλος, μήπως κάποιος δεν το έχει δει και του το χαλάσω. Οι κεντρικοί ήρωες είναι σχεδιασμένοι σαν παιδάκια, και το όλο στυλ της ταινίας είναι παραμυθένιο. Πολύ ωραίο σκίτσο και animation.
Αυτό είναι "Το χρυσό πουλί".Είναι στο επόμενο link

Kin No Tori

http://www.animenewsnetwork.com/encyclopedia/anime.php?id=3660

Περισσότερα δεν βρήκα στο youtube.Ωστόσο έχει γίνει καλή δουλειά στη μεταγλώττιση,το σχέδιο είναι υπέροχο και μουσική-στίχους έχει γράψει ο Πάνος Τσαπάρας(είχε και μία εκπομπή στη ΕΡΤ 2 κάτι μεσημέρια Σαββάτου νομίζω)Την έχω την ταινία σε VHS από video club που έκλεινα αλλά από vhs rip είμαι ασχετος :(

[....]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Thanks φίλε μου, αλλά αυτό το ποστ είναι σχεδόν ενός χρόνου. Τα έχω βρει.

Πράγματι λέγεται το χρυσό πουλί (kin no tori).

[....]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Grendizer είπε:
Την έχω την ταινία σε VHS από video club που έκλεινα αλλά από vhs rip είμαι ασχετος :(
Απ'όσο ξέρω, κάθε φωτογραφείο μπορεί να κάνει μετατροπή τις VHS σε DVD σε αρκετά καλές τιμές.

Αν πάντως το κάνεις [edited by manos426f] σε παρακαλώ ενημέρωσε με :)

kapamaru είπε:
Thanks φίλε μου, αλλά αυτό το ποστ είναι σχεδόν ενός χρόνου. Τα έχω βρει και τα δύο πλέον.
Φίλε kapamaru,[edited by manos426f] το ψάχνω εδώ και καιρό και δεν υπάρχει τίποτα σε όλο το νετ εκτός απο 1-2 φωτογραφίες [edited by manos426f]

Φίλε Pakis o Kimmerios,διάβασε τους κανονισμούς του forum,δεν ζητάμε εδώ copyrighted υλικό...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και εγώ θα ήθελα μια μικρή βοήθεια για Το χρυσό πουλί...
 
παιδια οποιος το εχι ασ στιλι ενα πμ
 
Grendizer είπε:
Αυτό είναι "Το χρυσό πουλί".Είναι στο επόμενο linkKin No Tori

http://www.animenewsnetwork.com/encyclopedia/anime.php?id=3660

Περισσότερα δεν βρήκα στο youtube.Ωστόσο έχει γίνει καλή δουλειά στη μεταγλώττιση,το σχέδιο είναι υπέροχο και μουσική-στίχους έχει γράψει ο Πάνος Τσαπάρας(είχε και μία εκπομπή στη ΕΡΤ 2 κάτι μεσημέρια Σαββάτου νομίζω)Την έχω την ταινία σε VHS από video club που έκλεινα αλλά από vhs rip είμαι ασχετος :(

Σχετικά με το 2ο,θυμάμαι σκηνή με την κοπέλα και το ρομπότ σαν κάτι να τους κυνηγά,αλλά παραπάνω πληροφορίες δυστυχώς δεν εντοπιζω στο σκληρό μου.Δυστυχώς αν και το έχω δει,είναι στα anime που σε τοπικά κανάλια της επαρχίας δεν τα έβαζαν συχνά...

Φιλε μου αν μπορεσεις να το κανεις dvd rip στο πληρωνω και εγω...το ψαχνω απεγνωσμενα αυτο το anime.!!!

μηπως θα ηταν ευκολο να μου το στειλεις και πες μου τι ποσο θες!!
 
Φιλε μου σου εστειλα και ενα Πμ

απο οτι φαινεται μου διαγραψαν το ποστ.....

παντως ενδιαφερομαι παρα πολυ για αυτην την ταινια!!!!

Στειλε μου πμ αν την εχεις ανεβασει καπου...η αν την πουλας...etch.!!
 
Kin no Tori - Το χρυσό πουλί

Καλησπέρα!

Ψάχνω για ένα πολύ παλιό παιδικό, Ιαπωνικής προέλευσης!

Στα ελληνικά λεγόταν "Το χρυσό πουλί", ξένος τίτλος Grimm Douwa- The golden bird.

Απ' ότι θυμάμαι πρόκειται για ένα παιδάκι που ψάχνει να βρει την κόρη του βασιλιά, ενώ τον κυνηγούν η κακιά μάγισσα με τους δύο κακούς βοηθούς της . Χαρακτηριστική σκηνή με ένα τεράστιο μεθυσμένο πουλί που προσπαθούσε να πετάξει!

Δυστυχώς δεν μπορώ να το βρω πουθενά...

Έχω να το δω από τότε που ήμουν 5 ή 6 χρονών :)

Θέλω πάρα πολύ να το ξαναδώ...

Εάν κάποιος μπορεί να με βοηθήσει, του είμαι υπόχρεος!
 
ευχαριστώ και καλός σας βρήκα

έχω βρει κ εγώ πληροφορίες μέχρι εκεί μόνο...Εάν κάποιος το έχει σε ηλεκτρονική μορφή ή αν μπορεί να μου πει που μπορώ να το βρω,ας μου κάνει ένα Pm :)
 
Μεσα απο το Retromaniax δεν γινεται διακινηση υλικου. Ισως ομως καποιος μπορει να γνωριζει απο που μπορεις να το αγορασεις :) .

Kαλη διαμονη στην ρετροπαρεα μας
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πω ρε φίλε δεν περίμενα ότι θα υπήρχε κάποιος που θα το θυμόταν αυτό!!Δυστυχώς ούτε εγώ μπορώ να το θυμηθώ πως το λεγαν.Ήταν το αγαπημένο μου γιατί ήταν το πιο τρελό και παράξενο έργο!!!Ψάχνω παντού στο ιντερνετ μήπως το βρω αλλά τίποτα.Βρήκα όμως ένα παιδί που το θυμάται!!!Θυμάσαι το τραγουδάκι????ελα και συ παμε μαζι σ'αυτον τον κοσμο τον τρελο μπορει και συ να εισαι ο τυχερος......!!!!ή το άλλο που έλεγε ο κακός στο παιδακι που το εβαλε στο κελι...ΣΤΟ ΥΠΟ ΥΠΟ ΥΠΟΓΕΙΟΟΟ....!![edit] τα χρόνια.....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
εγω θυμαμαι χαρακτηριστικα το "θα σε παω στο υπο υπο υπο υπογειοοο" και κατεβαιναν κατι γυριστες σκαλες και ο κακος αυτος ηταν πρασινος με μεγαλη μυτη!!!

[....]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα