Αναζήτηση ταινίας με εραστές που μετενσαρκώνονται στο πέρασμα των χρόνων

retrodreamer

RetroNoob
Joined
30 Ιουν 2021
Μηνύματα
5
Αντιδράσεις
2
Γειά σας, μπορεί κάποιος να με βοηθήσει να βρω αυτήν την ταινία; Βλέπω υπάρχουν πολλοί γνώστες εδώ. Την είδα στην τηλεόραση πριν 10 χρόνια περίπου. Μία γυναίκα που έχει σχέση με κάποιον, βλέπει συνέχεια ένα παράξενο όνειρο με έναν μυστηριώδη άντρα, σαν σκιά, να έρχεται από τη θάλασσα προς το μέρος της. Πείθεται ότι είναι η αδελφή ψυχή της, χωρίζει τον σύντροφο και απευθύνεται σε μία γυναίκα μέντιουμ, ειδική στην μετενσάρκωση, για να τη βοηθήσει να τον βρει. Κατά τις συνεδρίες, αρχίζει και βλέπει όνειρα ή οράματα με ζευγάρια διαφορετικών εποχών να καταλήγουν μαζί σε τρυφερές στιγμές, θυμάμαι π.χ σε μία σκηνή να είναι ένα ζευγάρι χωρικών των περασμένων χρόνων, σε μία άλλη ένας άντρας ντυμένος ναυτικός μιας άλλης εποχής κτλ. Διαφορετικά ζευγάρια κάθε φορά, αλλά μαθαίνουμε ότι πρόκειται για την ίδια καθώς και τον μυστηριώδη εραστή της ανά τους αιώνες, κι ότι είναι η μοίρα τους να καταλήγουν πάντα μαζί. Τελικά βρίσκει αυτόν τον άντρα, να έρχεται σαν σκιά από τη θάλασσα όπως τα όνειρά της, και καθώς βλέπουμε το πρόσωπό του, τελικά πρόκειται για τον ήδη σύντροφό της που είχε χωρίσει, αυτός ήταν πάντα μαζί της. Καθώς την πλησιάζει, της λέει χαρακτηριστικά: "Γειά σου χαμένη μου". Η αφίσα της ταινίας ήταν ακριβώς αυτή η σκηνή, η σκιά ενός άντρα να έρχεται από τη θάλασσα. Θυμίζει κάτι σε κανέναν; Αν τυχόν είναι εκτός ορίων του φόρουμ, γιατί δεν ξέρω στα σίγουρα, συγχωρέστε με!
 
Καμμιά αλλη πληροφορία?
Καποιος γνωστός ηθοποιος, χρονική περιοδος, χωρα, γλωσσα που μιλάνε κλπ κλπ?
 
Μήπως λες τους "Εραστές στην μηχανή του χρόνου" του Δημήτρη Παναγιωτάτου;
 
Μήπως λες τους "Εραστές στην μηχανή του χρόνου" του Δημήτρη Παναγιωτάτου;
Κι εγώ αυτό σκεφτόμουν αλλά το ερώτημα μπήκε στην κατηγορία "ξένο σινεμά", οπότε αποκλείουμε τον Παναγιωτάτο.
 
Ναι παιδιά, ξένη είναι η ταινία, στα Αγγλικά, Αμερικάνικη μάλλον. Φαινόταν σχετικά καινούργια, δηλαδή πιο πίσω από 90's δύσκολο να είναι. Οι πρωταγωνιστές, το ζευγάρι, ήταν μία κάπως σγουρομάλλα νομίζω και ο άντρας ένας εντυπωσιακός γεροδεμένος. Ο τίτλος ήταν μικρός, μία ή δύο λέξεις. Αυτά και ότι λέω στην αρχική περιγραφή θυμάμαι μόνο.
 
Κοίτα να δεις που με έχει φάει κι εμένα η περιέργεια τώρα και κάθομαι και ψάχνω ένα -ένα τα 600τόσα αποτελέσματα του imdb. Στην περιγραφή που έκανες πάντως ταιριάζει και το "The Search for Grace" αν και νομίζω ότι αυτό είναι περισσότερο ταινία μυστηρίου.
 
Τίποτα από αυτά παιδιά, αν και πλησιάζουν πολύ. Ναι, ακριβώς στο ξένο τοπικ που λέτε είχα θυμηθεί κι εγώ καλύτερα ότι είχα δει την ταινία και είχα γράψει ότι την ψάχνω κι εγώ, η αλήθεια είναι ότι πολλές λεπτομέρειες τις πήρα από κει. Είχα αρχίσει να σκέφτομαι ότι μπας και τη φαντάστηκα ο ίδιος και μπερδεύομαι με άλλες ταινίες, αλλά τελικά την έψαχναν κι άλλοι. Γνωρίζετε αυτόν που την έψαχνε; Δεν έχω δει ακόμα πολύ καλά το φόρουμ σας.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Υποψιάζομαι οτι μπορεί να ειναι και επεισόδιο απο καμμια σοφτ σειρά σε στύλ red shoe diaries.
 
Τι να πω, χωρίς να είμαι 100% σίγουρος, ταινία φαινόταν. Συνηθίζω να τσεκάρω το Imdb μετά το τέλος μιας ταινίας, γι'αυτό θυμάμαι ότι ήταν κανονική ταινία, και είχε αυτήν την αφίσα, μία μορφή άντρα να πλησιάζει, χωρίς να φαίνονται τα χαρακτηριστικά του, κι έναν πολύ μικρό τίτλο. Μέσω της αφίσας είχα μία μικρή ελπίδα μπας και τη βρω, μιας και την αναζητούσαν κι άλλοι στο ιντερνετ, αλλά αν έχουν αλλάξει ή βγάλει την αφίσα στο Ιmdb χαιρετίσματα, άντε να τη βρεις. Τσέκαρα κι όλα τα επεισόδια αυτής της σειράς, του red shoe diaries που ανέφερε ο φίλος πιο πάνω, τίποτα. Εγώ τα παρατάω, αλλά ευχαριστώ για τον κόπο σας.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Γειά σας, μπορεί κάποιος να με βοηθήσει να βρω αυτήν την ταινία; Βλέπω υπάρχουν πολλοί γνώστες εδώ. Την είδα στην τηλεόραση πριν 10 χρόνια περίπου. Μία γυναίκα που έχει σχέση με κάποιον, βλέπει συνέχεια ένα παράξενο όνειρο με έναν μυστηριώδη άντρα, σαν σκιά, να έρχεται από τη θάλασσα προς το μέρος της. Πείθεται ότι είναι η αδελφή ψυχή της, χωρίζει τον σύντροφο και απευθύνεται σε μία γυναίκα μέντιουμ, ειδική στην μετενσάρκωση, για να τη βοηθήσει να τον βρει. Κατά τις συνεδρίες, αρχίζει και βλέπει όνειρα ή οράματα με ζευγάρια διαφορετικών εποχών να καταλήγουν μαζί σε τρυφερές στιγμές, θυμάμαι π.χ σε μία σκηνή να είναι ένα ζευγάρι χωρικών των περασμένων χρόνων, σε μία άλλη ένας άντρας ντυμένος ναυτικός μιας άλλης εποχής κτλ. Διαφορετικά ζευγάρια κάθε φορά, αλλά μαθαίνουμε ότι πρόκειται για την ίδια καθώς και τον μυστηριώδη εραστή της ανά τους αιώνες, κι ότι είναι η μοίρα τους να καταλήγουν πάντα μαζί. Τελικά βρίσκει αυτόν τον άντρα, να έρχεται σαν σκιά από τη θάλασσα όπως τα όνειρά της, και καθώς βλέπουμε το πρόσωπό του, τελικά πρόκειται για τον ήδη σύντροφό της που είχε χωρίσει, αυτός ήταν πάντα μαζί της. Καθώς την πλησιάζει, της λέει χαρακτηριστικά: "Γειά σου χαμένη μου". Η αφίσα της ταινίας ήταν ακριβώς αυτή η σκηνή, η σκιά ενός άντρα να έρχεται από τη θάλασσα. Θυμίζει κάτι σε κανέναν; Αν τυχόν είναι εκτός ορίων του φόρουμ, γιατί δεν ξέρω στα σίγουρα, συγχωρέστε με!
Νομίζω πως λες τη ταινία valley of flowers του 2006.
 
Όχι παιδιά, δυστυχώς...Και είναι σίγουρα Αγγλόφωνη, αν ήταν Ασιατική θα την είχα βρει και ευκολότερα. Το καλό πάντως είναι ότι βρίσκω πολύ ενδιαφέρουσες αυτές που είπατε και λέω να τις δω όλες.
 
Πίσω
Μπλουζα