Αναζήτηση ταινίας: Indomptable Angelique - Untamable Angelique (1967)

foggy

RetroN00b
Joined
19 Ιουλ 2012
Μηνύματα
1
Αντιδράσεις
0
Καλημέρα σας,

Μπορεί σας παρακαλώ να με βοηθήσει κάποιος; Μήπως ξέρετε ποια είναι η ταινία με τον Ελληνικό τίτλο "Αγγελική η αξιολάτρευτη"; Έπεσε στα χέρια μου η παρακάτω φωτογραφία από το φύλλο της 10/3/1968 της εφημερίδας "Μακεδονία" με το πρόγραμμα προβολών στη Θεσσαλονίκη και ο συγκεκριμένος τίτλος μου κίνησε την περιέργεια.

Προβολή συνημμένου 54965
 
Την δεκαετία του 60 βγήκε μια σειρά από 5 γαλλικές ταινίες βασισμένες στο χαρακτήρα της Αγγελικής από τα βιβλία των Anne Golon (192:cool: & Serge Golon (1903-1972) σκηνοθετημένες από τον Bernard Borderie (1924-1978) με την Michele Mercier (1939-) στον πρωταγωνιστικό ρόλο.

Η ταινία που ζητάς πρέπει να είναι η 4η από τις 5 με γαλλικό τίτλο "Indomptable Angelique" (1967) http://www.imdb.com/title/tt0061819/

Οι άλλες ταινίες ήταν οι:

1. "Αγγελική μαρκησία των αγγέλων (Angelique, marquise des angeles)" (1964)

2. "Αγγελική η αδάμαστη, (Marveilleuse Angelique)" (1965)

3. "Η Αγγελική και ο βασιλιάς, (Angelique et le roy)" (1965)

5. "H Αγγελική και ο σουλτάνος, (Angelique et le sultan)" (1968).

Θυμάμαι παλιά τις έβαζε η κρατική τηλεόραση ήταν συμπαθητικές περιπέτειες εποχής (όχι αριστουργήματα αλλά βλέπονται ευχάριστα) με μια πρωταγωνίστρια που νομίζω ότι προσπαθούσε να γίνει Μπαρντό στη θέση της Μπαρντό...

Απ' ότι βλέπω στο imdb έχουν υπάρξει και 2 τούρκικα αντίγραφα :) ...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
[edit] Τι να πω - τα παιδιά μας είναι αστέρια! :D

Καλώς μας ήρθες! :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στοίχημα πήγαινα πως υπήρχε θέμα σε άλλο σημείο ... πάντως πρόσφατα απέκτησα όλες τις ταινίες της σειράς και έχοντας διαβάσει και τα βιβλία περιμένω πώς και τι να βρω χρόνο και ηρεμία να καθήσω να τις δω. Οπότε θα επανέλθω.
 
Πίσω
Μπλουζα