Αναζήτηση ταινίας: L'arbre de Noel - The Christmas Tree (1969)

thamonas

RetroMaNiaC
Joined
13 Απρ 2007
Μηνύματα
697
Αντιδράσεις
45
Ψάχνω τον τίτλο μιας ταινία που θυμάμαι αμυδρά. Δεν πρέπει να ήταν στα Αγγλικά, μάλλον Γαλλικά ή Ιταλικά. Θυμάμαι την έβαζε κοντά στα Χριστούγεννα η ΕΡΤ τότε.

Η ιστορία αφορούσε ένα αγόρι και τον πατέρα του. Θυμάμαι οτί κάτι είχε γίνει και το παιδί εκτέθηκε σε ραδιενέργεια και αρρώστησε. Το παιδί είχε κάποιους μήνες ζωής και ο πατέρας του του έκανε όλα τα χατήρια γία όσο θα έμενε στη ζωή..Μέχρι και λύκους ζωντανούς του είχε πάρει. Απο τις πιο συγκινητικές ταινίες που έχω δει.. δεν γινόταν να μην κλάψει κάποιος βλέποντας την..

Την θυμάται κανείς? θέλω να ψάξω να βρω αν υπάρχει σε DVD
 
!!

ΝΑΙ!!!

αυτή είναι!!! γαλλική ήταν τελικά. Από ότι έψαξα δεν υπάρχει σε DVD, πολύ κρίμα :(

Να σαι καλά που την βρήκες
 
Αδέρφια έχω κι εγώ μια ερώτηση και παρακαλώ όποιον/αν μπορεί να με πληροφορήσει: Πριν πολλά χρόνια (μπορεί και 20+) είχα δει μια σατιρική ταινία υπόθεση της οποίας ήταν μια ιδεατή μελλοντική κοινωνία, στην οποία είχαν στερέψει όλες οι ενεργειακές πηγές και είχε βρεθεί τρόπος να παράγεται ηλεκτρικό ρεύμα από το σεξ. Η αποχή ήταν απαγορευμένη και υποχρέωση κάθε πολίτη ηταν να παράγει όσο γίνεται περισσότερη ενέργεια μέσω της σεξουαλικής πράξης. Δεν θυμάμαι τίποτε άλλο από αυτό το φιλμ, ούτε τίτλο, ούτε ηθποιούς ούτε σκηνοθέτη. Μήπως μπορείτε να βοηθήσετε; Ευχαριστώ.
 
Epicuros είπε:
Αδέρφια έχω κι εγώ μια ερώτηση και παρακαλώ όποιον/αν μπορεί να με πληροφορήσει: Πριν πολλά χρόνια (μπορεί και 20+) είχα δει μια σατιρική ταινία υπόθεση της οποίας ήταν μια ιδεατή μελλοντική κοινωνία, στην οποία είχαν στερέψει όλες οι ενεργειακές πηγές και είχε βρεθεί τρόπος να παράγεται ηλεκτρικό ρεύμα από το σεξ. Η αποχή ήταν απαγορευμένη και υποχρέωση κάθε πολίτη ηταν να παράγει όσο γίνεται περισσότερη ενέργεια μέσω της σεξουαλικής πράξης. Δεν θυμάμαι τίποτε άλλο από αυτό το φιλμ, ούτε τίτλο, ούτε ηθποιούς ούτε σκηνοθέτη. Μήπως μπορείτε να βοηθήσετε; Ευχαριστώ.
"H μηχανή του Σεξ"

(Love and Energy, Sex Machine, Conviendra de bien faire l'amour)

http://forum.tntvillage.scambioetico.org/tntforum/index.php?showtopic=195271

http://www.imdb.com/title/tt0072819/
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα