Αναζήτηση ταινίας: Missile to the Moon (1958)

αριαδνη

candy fan
Joined
29 Μάρ 2010
Μηνύματα
13.885
Αντιδράσεις
15.013
[....] Tην έδειχνε πολύ συχνά η ετ-1 τότε στα χρόνια του 80':)

Είχε να κάνει με έναν σκοτεινό, άνυδρο πλανήτη, όπου διοικούσαν οι γυναίκες σε όλα τα πόστα! τους άνδρες τους έβλεπαν μόνο σαν εργατικά χέρια σε καταναγκαστικά έργα ή τους χρησιμοποιούσαν για αναπαραγωγή και μόνον μέχρι εκεί!

Μια κοπέλα όμως ερωτεύτηκε έναν νεαρό #) και προσπάθησαν να την καταστρέψουν!

Είχαν μια βασίλισσα τροφαντή με συλλογή από αραχνούλες..κάτι τέρατα, αυτοί που δεν υπάκουαν δοκίμαζαν το δηλητήριο τους!

[....]

Ξέρει κανείς τίτλο;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
[....] μου θυμιζει το planet earth του 74 ομως δεν ξερω αν εννοεις αυτο

[edit] O λογαριασμός YouTube με τον οποίο σχετίζεται έχει τερματιστεί εξαιτίας πολλαπλών ειδοποιήσεων από τρίτους για παραβιάσεις πνευματικών δικαιωμάτων [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οχι καμία σχέση, ήταν πρωτόγονη η γη ή μάλλον ο πλανήτης στον οποιο το στόρυ διαδραματίζονταν! Τα ρούχα ήταν και αυτά πρωτόγονα απ'ότι θυμάμαι!

Τους άνδρες τους είχαν δεμένους με αλυσίδες στα πόδια, έπεφτε και μαστίγωμα..και άμα δεν υπάκουαν , έπεφταν στις ταραντούλες :(
 
[....] Είναι .... 2 ταινίες !

Η παλαιότερη ( ασπρόμαυρη - δεκαετίας 40' ) εκδοχή είναι το CAT WOMEN OF THE MOON.

Η νεότερη ( έγχρωμη - δεκαετίας 50-60' ) είναι το QUEEN OF OUTER SPACE.

Διαλέγεις και παίρνεις ... :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
exetlaios είπε:
[....] Είναι .... 2 ταινίες !Η παλαιότερη ( ασπρόμαυρη - δεκαετίας 40' ) εκδοχή είναι το CAT WOMEN OF THE MOON.

Η νεότερη ( έγχρωμη - δεκαετίας 50-60' ) είναι το QUEEN OF OUTER SPACE.

Διαλέγεις και παίρνεις ... :)
οχι Εχετλαιε μάλλον δεν είναι καμιά από τις δύο, είχε αισθητική 80', πάντως σε ευχαριστώ που έψαξες!

Μπορεί η ιστορία να διαδραματίζονταν στην γη και όχι σε πλανήτη τελικά..ήμουν πολύ μικρή που να θυμάμαι αμυδρά πραγματα!

[....]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
[....]

Είναι έγχρωμη προφανώς. Αμερικάνικη ή Ιταλική (ντουμπλαρισμένη ενδεχομένως); Θυμάσαι τέτοια λεπτομέρεια; Ο κόσμος πως ήταν; Είχε πάγο; Έρημο; Μήπως είναι το "The Clan Of The Cave Bear" ('86); Δεν είναι επιστημονικής φαντασίας βέβαια αλλά ανήκει στον χώρο του φανταστικού!

[....]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ηταν ασπρόμαυρη και είχε έρημο, βραχια και ξηρασία..δεν πρεπει να έπαιζαν γνωστοί ηθοποιοί, πρέπει να μιλόυσαν αγγλικά! είχε περιεργη μουσική.

[....]

ελπιζω να μην σας μπέρδεψα..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οπότε ακυρώνουμε την παραπάνω μιας και η Daryl Hannah τότε ήταν 26 και όχι 16. Μήπως να μας έλεγες σε ποιο serial του ΑΝΤ1 παίζει; :) Η πρώτη μήπως είναι το "Star Maidens" του '76;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μακαρι να θυμόμουνα , σε ενα σήριαλ με τζόγο, δεν το έχω δει ποτέ!!! ναι εκεί παιζει τώρα, θα' ναι γυρω στα 34 η παραπάνω, η βανεσσα μαρσιλ είναι!

δεν ειναι ψηλή, καστανούλα με μάτια καστανά..

μάλλον την ταινια δεν θα την ξερει ουτε η μάνα της..

την ειχε βάλει το μακεδονια εδω και λίγο καιρό!

πάντως αυτη με την Χανα πρέπει να είναι καταπληκτική..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δε μιλάς για το "Las Vegas" την σειρά, έτσι; (Βρήκα την μία ταινία; Δε μου είπες...) Αν είναι το "Las Vegas", η ηλικία που λες και η περιγραφή, ταιριάζουν στην Nikki Cox, μία απ' τις πρωταγωνίστριες. Δεν βρίσκω όμως ταινία που να ταιριάζει μ' αυτό που περιγράφεις... Δεν ξέρω αν το έπαιζε το "Μακεδονία TV" αλλά δε νομίζω... Συνήθως παίζει παλαιότερες ξένες σειρές.

Μην κάνεις edit όμως σε παρακαλώ γιατί μπερδεύτηκα... Γράφε σε καινούργιο post για να 'χουμε και σωστό διάλογο. Η Vanessa Marcil είναι σήμερα 10 χρόνια μεγαλύτερη απ' ότι υπολόγιζες και όχι, δεν έχει παίξει δυστυχώς σε κάποια ταινία επιστημονικής φαντασίας... Μήπως ήταν κάτι άλλο; Ανακεφαλαίωσε αν σου είναι εύκολο και για τις δύο ταινίες ξεχωριστά γιατί με σκόρπιες πληροφορίες απο 'δω κι απο 'κει δεν... Μ' έβαλες στο τριπάκι να ψάχνω πάντως!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ναι αυτή πρέπει να είναι η πρώτη..

[....]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
neueregel είπε:
Όσο για τη δεύτερη, μάλλον λές το Beastmaster 2: Through the Portal of Time:http://www.imdb.com/title/tt0101412/
http://www.youtube.com/watch?v=hAYtMvBzhNc

με αφήνεις άναυδη, καιρός που έχει να τις δω..ήταν από τις ταινίες που όταν τις έβαζε η τηλεόραση , γινότανε γιορτή, ερχότανε σύρμα και μαζευόμασταν όλοι μαζί να τις δούμε! :thanx2: :thanx2:
 
Θέλει μαστοριά το γκουγκλάρισμα :ccool:
 
Ωστόσο το "Missile To The Moon" μου θυμίζει απίστευτα το ασπρόμαυρο "Άλλος Για Τον Άρη" ("Abbott And Costello Go To Mars"), με το δημοφιλές δίδυμο, που όμως είναι 5 χρόνια παλαιότερο (του '53)! Από την μέση και μετά θυμίζει πολύ η υπόθεση (στο κωμικό της βέβαια!). Η διαφορά είναι ότι την μητριαρχική αυτή κοινωνία την συναντούν πηγαίνοντας στον πλανήτη Αφροδίτη και όχι στην Σελήνη. Να πήραν άραγε απο 'κει την ιδέα;
 
Οι μητριαρχικές κοινωνίες έπαιζαν πολύ από οτι φαίνεται στις ταινίες φαντασίας, ;!

[....]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
To Beastmaster 1 το είχα δει όταν είχε βγει στις αίθουσες, τότε που γινόταν χαμός με sword & sorcery. Mου άρεσε, θυμάμαι....
 
wally, καλύτερο από το 2; γιατί εκείνο είχε και πολλές κωμικές σκηνές να προσφέρει! γελιο φοβερό!
 
Πίσω
Μπλουζα