Αναζήτηση τραγουδιών

PANAYIOTISBMW

RetroN00b
Joined
5 Νοέ 2008
Μηνύματα
8
Αντιδράσεις
0
καλησπερα

ψαχνω να βρω ενα κοματι που υπαρχει σε αρκετες βιντεοταινιες. το μονο που γνωριζω ειναι του γιωργου θεοδοσιαδη. αν γνωριζει ή αν το εχει καποιος (πραγμα απιθανο!!!) ας βοηθησει

σας ευχαριστω

...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Έχει κυκλοφορήσει ένα διπλό cd με τίτλο μέρες τηλεόρασης το οποίο έχει κάποια κομμάτια του Θεοδοσιάδη. Πάντως η μουσική αυτή είναι πολύ γνωστή.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το γνωρίζει κάποιος?

Την βοήθειά σας παιδιά, αν γίνεται.

Ψάχνω τον τραγουδιστή και τον τίτλο ενός τραγουδιού!

Το ρεφρέν είναι το εξής:

''Κυριακή είναι σήμερα θεέ μου, γράφω και αυτό μαζί με τ' άλλα, που γιορτινα δεν έβαλα ποτέ μου, που δεν εχάρηκα θεέ μου!''

Είναι Ζεϊμπέκικο και νομίζω οτι το ερμηνέυει γυναίκα!
 
Το κομματι το ξερω απο το Σακη Δαρρα - αλλα μεταξυ μας δεν θελω να μαθω κατι αλλο σχετικα. Εχουμε παντως πολυ κοσμο εδω που ειναι μεσα στα πραγματα και θα βρεθει αυτο που ρωτας.
 
Δεν θελω να ανοιξω νεο thread...απλα το μονο τραγουδι που εχω κατα καιρους αναζητησει και ακομα δεν εχω βρει ποιος το λεει και φυσικα δεν ξερω και τιτλο...η μονη ελπιδα πλεον ειναι το grm...

το ακουγα παλια στο ραδιοφωνο(πριν το 1990 ).

θυμαμαι μονο τους παρακατω στιχους

''σε απεργιες τολμηρες αποψε κατεβαινω γιατι εγω χωρις φιλια δε ζω δεν ανασαινω''

Δεν ξερω αν ειναι ακριβεις οι στιχοι αλλα νομιζω ναι..

Ευχαριστω εκ των προτερων.
 
αυτά πολύ trash φαίνονται
 
Για καποιους φαινονται trash...για καποιους ειναι trash...για καποιους αλλους δεν ειναι trash...
 
ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΜΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ....

"Βασικα καλησπερα σας"...οπως θα ελεγε και ο Σταθης Ψαλτης σε εκεινη την 80's βιντεοταινια("Κουλα πολυ καλοπαιδο( #) ) ο Κυριακος...

Πρωτα απ'ολα να πω καλως σας βρηκα και να προσθεσω οτι δεν προκειται να αρχισω καθολου τα γλυκολογα και τις κολακιες για να ζητησω τη βοηθεια σας....

Ας περασω λοιπον κατευθειαν στο "ψητο"...

Καποιοι δυστυχως στην Ελλαδα πιστευουν ακομα οτι με το να εξαφανισουν με "μαγικο" τροπο καποιον καλλιτεχνη που οι ιδιοι με κοπο δημιουργησαν (αν και ο συγκεκριμενος μια χαρα ταλεντο ειχε και καθολου δεν "σπρωχτηκε"),θα σβησουν και τις μνημες των ανθρωπων και ουτε "γατα ουτε ζημια"...κομματακι δυσκολο για οσους ξερουν να εκτιμουν και να θυμουνται.

Ετσι λοιπον καποιες δισκογραφικες εταιριες αποφασισαν (οπως εκαναν παντα)να αποσυρουν καποιους παλιους δισκους απο την αγορα(δισκοπωλεια),δεν εχω ιδεα με ποιο σκεπτικο....

Απορω λοιπον ΓΙΑΤΙ να βρισκω τραγουδια του Στελιου Καζαντζιδη που ηχογραφηθηκαν το '50 και δεν μπορω να βρω τον πρωτο δισκο του συγκροτηματος ΕΚΕΙΝΟΣ+ΕΚΕΙΝΟΣ...(*εδω μια σημειωση:ο πρωτος δισκος τους ΔΕΝ ειναι το "Αλλη μια φορα" ,οπως πολλοι υποστηριζουν)

Θα παρακαλεσω ιδιαιτερα(αν και ξερω οτι αυτο εδω ΔΕΝ ενα site που μπορουμε να κατεβαζουμε μουσικη κ.τ.λ.)εαν καποιος εχει τον ΠΡΩΤΟ δισκο του συγκροτηματος (ομοτιτλος)να μου στειλει ενα pm .εχω ψαξει παντου...η απαντηση της εταιριας?...."μα φυσικα και δεν το εχουμε"(ειναι μολις αρχες δεκαετιας του '90!!!!)

Οσον αφορα τον Καζαντζιδη,ελπιζω να μην χρησιμοποιηθει "εναντιον" μου,ενα παραδειγμα εφερα,ισως λιγο ατυχες...μιας και δεν ειναι του ιδιου εβρους με τους ΕΚΕΙΝΟΣ+ΕΚΕΙΝΟΣ καλλιτεχνης.....(θεος φυλαξοι!)

Ευχαριστω που με διαβασατε αν μπορει καποιος να βοηθησει θα ειμαι υποχρεος!

."..τα σεβη μου και τα δεοντα στη μητερα..."
 
Αναζήτηση ορχηστρικού κομματιού!!!

Παιδιά ψάχνω εδώ και πάρα πολύ καιρό ένα ορχηστρικό κομμάτι του Μίμη Πλέσσα. Είναι μία λυπητερή πενιά και το έχω ακούσει στις ταινίες "Το ανθρωπάκι" με το Βουτσά, "Ο φαντασμένος" με τον Λ. Κωνσταντάρα και "Ο κυρ Γιώργης εκπαιδεύεται" με τον Δ. Παπαγιαννόπουλο. Αν κάποιος γνωρίζει κάτι ή έχει soundtrack αφτών των ταινιών ας μου πει....ευχαριστώ! :)
 
[edit]greeklish[edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αναζήτηση καλλιτέχνη

Γνωρίζετε ποιος τραγουδούσε το

"έλα,έλα πάρε με αγκαλιά

δως μου,δως μου χάδια και φιλιά

δως μου,δως μου χάδια και φιλιά

έλα να σε πάρω αγκαλιά"
 
Με επιφύλαξη...Ματθαίος Γιαννούλης
 
Είναι ο Ματθαίος Γιαννούλης, αν θυμάμαι, 1992-1993
 
..αν βγεις στο δρομο και φωναξεις "ΚΑΛΙΤΕΧΝΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗ" ο μονος που δε γυρισει ειν ο Ματ.Γιαννουλης.

τι αλλο θ ακουσουμε...
 
Πίσω
Μπλουζα