Αναζήτηση 2 τίτλων παιδικών: Ουγγρικά παραμύθια & ....

enrique19

Retro Member
Joined
1 Mαϊ 2010
Μηνύματα
187
Αντιδράσεις
8
γεια σασ παιδια...λοιπον ψαχνω κατι παλια παιδικα που εδειχνε η ελληνικη τηλεοραση την αθωα δεκαετια του 90,μερικα ειναι απο την ετ1 και αλλα απο διαφορα εδω τοπικα καναλια,πραγματικα τα θεωρο απιστευτα δυσκολα να βρεθουν καθωσ εχω ψαξει και σε αλλα σιτε φορουμ και ανιμε αλλα τπτπ τζιφοσ!

τελευταια ελπιδα ειναι εδω περα μιασ και το σιτε εχει παρα πολλουσ χρηστεσ και ειδα και τα θεματα ειναι πολλα και πλουσια και με πολλα views,λοιπον ξεκιναω,

1ον ηταν ενα παιδικο που εδειχνε η ετ1 μπορει και ετ2 δεν παιρνω και ορκο αλλα μαλλον ετ1 ειναι απο οτι θυμαμαι,ξεκινουσε με κατι περιστερια και με μια ωραια γλυκια και χαρακτιριστικη μουσικη,τα επεισοδια ηταν διαφορεσ ιστοριεσ,π.χ ηταν ενασ χρυσοσ ιπποτητσ ενασ ασημενιοσ και ενασ χαλκινοσ και ο χρυσοσ πηδουσε ενα υψωμα?ποιο ψηλα απο οτι ο ασημενιοσ και παει λεγοντασ,και αυτο μπορει να αλλαζε δλδ να ηταν κατι αλλο χρυσο ασημενιο χαλκινο, επισησ θυμαμαι και ενα επεισοδειο με ενα βασιλια που εδειωξε την κορη του επειδη δεν του αρεσε το αλατι στα φαγητα,αυτα ολα που σασ λεω τα θυμαμαι ισχνα και αμυδρα,με το ζορι μου εροχνται εικονεσ απο τοτε,ελπιζω να βοηθησα,

παμε σε ενα ακομα τωρα που ειναι ανιμε αλλα ειναι καραδυσκολο το εχω ψαξει παντου και δεν το βρισκει κανεισ...μονο ενασ μου ειχε καποτε πιο παλια σε ενα αλλο φορουμ που δε θυμαμαι καν το φορουμ, οτι αυτο το ανιμε το ειχε δει καπου σε ενα καναλι τησ αρτασ, λοιπον και αυτο το θυμαμαι αμυδρα,ηταν ενα μεγαλο διαστημοπλοιο που ηταν μεσα ενασ παπουσ μεγαλησ ηλικιασ και αρχηγοσ κυβερνητησ του διαστημοπλοιου και ηταν και το νεαρο πληρωμα με 5 6 ατομα οι οπιοι μολισ εμφανιζοταν ο κακοσ (στον πλανητη γη νομιζω γιατι θυμαμαι αμυδρα γηινα χρωματα,δλδ ποταμια βουνα)αυτοι οι 5 6 κατεβαιναν απο το μεγαλο αεροσκαφοσ πραγματικα μου φαινοταν τεραστειο,και αν θυμαμαι καλα εμπαιναν σε ενα ρομποτ μεγαλο σε στιλ voltes v και παλευαν με τον κακο που πρεπει να ηταν και αυτο ενα κακο ρομποτ τερασ κατι τετοιο,στο τελοσ νικουσαν φυσικα οι καλη,μετα αυτη επεστρεφαν στο τεραστιο διαστημοπλοιο και μιλουσαν (τελευταιο διαλογοι με τον παππουλη κυβερντη πριν κλεισει το επεισοδιο)και μετα στο τελοσ το τεραστειο διαστημοπλοιο τηλεμεταφεροταν με μεγαλη ταχυτητα και τελειωνε το επεισοδιο!και επεφταν οι τιτλοι τελουσ!το συγκεκριμενο παιδικο το εδειχνε δεκαετια 90 καπου 97 98 99 στο tvs(σερρων) οποτε οποιοσ ειναι απο σερρεσ δραμα καβαλα και γειτονικεσ περιοχεσ που ειχε εμβελεια το καναλι ισωσ το θυμαται και μασ βοηθησει..

αυτα συγνωμη για το τεραστιο ποστ αλλα επρεπε να ημουν οσο πιο περιγραφικοσ γινοταν..ουφ αντε να δουμε..περιμενω εναγωνιωσ απαντησεισ... :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Enrique19 καταρχην γραψε χρησιμοποιωντας τελειες, παραγραφους και το τελικο "ς". Το κειμενο σου ειναι δυσαναγνωστο πολυ

Σχετικα με τα παιδικα αυτο με τα περιστερια πρεπει να ειναι τα ουγγρικα παραμυθια, που τα εχουμε αναφερει και εδω

Στην 4η σελιδα του θρεντ εχει και το βίντεο http://www.youtube.com/watch?v=w6jD3Qe927Q

Τα υπολοιπα δεν μου θυμισαν κατι
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
οκ για το ουγγρικα,αλλα δεν ξερω να βαζω τελικα σ και παραγραφουσ δεν τουσ θεωρο απαραιτητα για ενα ποστ.
 
Το παιδικό που λες,είναι οι Power Rangers,σύμφωνα με την περιγραφή σου,αλλά δεν ήταν κινούμενα σχέδια,κανονικοί άνθρωποι ήταν,μεταγλωτισμένο!Το έδειχνε και ο ANT-1 το 1993-1997 περίπου!
 
χαχαχα οχι ρε φιλε,χαχαχα ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ,powers rangers εβλεπα και δεν υπηρχε περιπτωση να μην το θυμαμαι,και να θυμαμαι οτι δεν ηταν παιδικα αλλα αλη8ινα! :) αστο ειναι πολυ δυσκολο δεν ετρεφα ελπιδεσ οτι θα βρισκοταν,ειναι καρασπανιο ανιμε που δεν παιχτηκε ποτε σε μεγαλο καναλο παρα μονο σε κατι τοπικα ανα την ελλαδα,και αυτο ειναι που μου κανει εντυπωση πωσ ειναι δυνατον να μην παιχτηκε στα μεγαλα,και να το επαιξαν τα τοπικα στην περιπτωση μου το τβσερρων,και επειδη ακριβωσ παιχτηκε τοπικα για αυτο υπαρχουν και πολυ λιγεσ κυκλοφοριεσ,ενασ μονο σε αλλο σιτε μου ειχε πει οτι το πρεπει να το θυμοραν και το ειδε στην αρτα,τρεχα γυρευε δλδ.
 
!

Φίλε μου...

το πρώτο παιδίκο που λες πρέπει να είναι "Τα παραμυθιά του Χανς Κριστιαν Αντερσεν" που ήταν animation και είχαν καθε φορά και άλλο παραμύθι

Όσο για το δεύτερο μάλλον στην ομάδα Τζι αναφέρεσαι..battle of the planets
 
Το δεύτερο που λες μήπως είναι το voltron;

Μιχάλης
 
οχι φιλε,το βολτρον ειναι απο τα πλεον γνωστα,οπωσ ειπα και πριν θεωρο οτι ειναι καρασπανιο λογο τησ προβολησ του και μονο σε τοπικα,μονο κανα παιδι απο εδω τι γυρω περιοχη που εβλεπε και αυτοσ tvs μπορει να με βοηθησει..

καλα και τα παραμυθια του hans christian andersen αλλα το πρωτο μαλλον ειναι το ουγγρικα παραμυθια,καθωσ η εισαγωγη με τα περιστερια και η μουσικη μοιαζουν παρα πολυ με αυτο που 8υμαμαι εγω απο παλια,αλλα ξενερωσα γιατι δεν τα εχει πουθενα στα ελληνικα,μονο στα ουγγρικα που πραγματικα ειναι σπαστικη και ακαταλαβιστικη γλωσσα,δεν πτοουμαι ομωσ μια απο αυτεσ τησ μερεσ θα παρω τηλεφωνο στην ερτ να ερθω σε συννενοηση πωσ θα γινει να μου τα δωσουν στα ελληνικα φυσικα,οπωσ επισησ και οτι αλλο παλιο παιδικο εδειχναν και θυμαμαι,τωρα οσο αφορα το δευτερο που λεσ φιλε μου το battle of the planets εφτασεσ εμοιαζε καπωσ αλλα....οχι δεν ειναι ουτε αυτο,βσκ με το που ειδα αμερικανια δλδ αμερικανικη τεχνοτροπια σκιτσων και περιβαλοντοσ αμεσωσ καταλαβα οτι δεν ειναι,αυτο που λεω εγω στο τελοσ τηλεμεταφεροταν με ταχυτητα σαν το enterprize ενα πραμα,σε αυτο απλωσ φευγει,επισησ θυμαμαι η τιτλοι αρχησ και τελουσ να ειναι στα ιαπωνεζικα και αν θυμαμαι κ καλα να παιζει κ ιαπωνεζικα τραγουδια στην αρχη και το τελοσ,ενα ακομα στοιχειο ειναι οτι οπτικα τα τοπια σε αυτο που λεω ειναι καθαρα ιαπωνικα..μοιαζουν τον κοσμο του final fantasy ix στο psx για να σ δωσο να καταλαβεισ,ενω σε αυτο η διαφορα ειναι εμφανεισ πιστευω οπωσ επισησ και η αμερικανικη πινελια,τεσπα δεν πτοουμαι θα βρεθει καποιοσ που θα ξερει και θα με λυτρωσει επισησ...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
enrique19 είπε:
οκ για το ουγγρικα,αλλα δεν ξερω να βαζω τελικα σ και παραγραφουσ δεν τουσ θεωρο απαραιτητα για ενα ποστ.
Το "τελικό" ς, είναι στο W του keyboard

Εσύ μπορεί να μην θεωρείς απαραίτητες τις τελείες/τόνους/παραγράφους αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι συμμερίζονται και άλλοι το σκεπτικό σου.
 
Φαντάζομαι ούτε το robotech λες, ούτε το διαστημόπλοιο Αργώ (star blazers).. Είσαι σίγουρος ότι οι μνήμες σου είναι καθαρές κι αφορούν μία συγκεκριμένη σειρά; Πολλές γιαπωνέζικες σειρές έχουν κοινά θέματα και είναι δύσκολο να τις ξεχωρίσεις (έψαξα πολύ για να βρω τις σειρές που έβλεπα μικρός). Πάντως στο google θα βρεις πάρα πολλές πληροφορίες σχετικά με γιαπωνέζικα anime, με λίγη επιμονή θα την βρεις την σειρά..

Μιχάλης
 
Εγώ πάντως δεν κατάφερα να διαβάσω όλο το ποστ...

χεχε
 
Παλιά και σκονισμένα παιδικά

Γειά σας!

Νομίζω πως η δεύτερη σειρά που αναφέρεσαι σχετικά μ' ένα μεγάλο διαστιμόπλοιο κι έναν γέροντα με πλήρωμα, λέγεται: << Κάπταιν Χάρλοκ>>.

Μέρος Α' στο youtube: [edit] Αντιλαμβάνομαι το αγαθό των κινήτρων σου αλλά τα links διαγράφονται καθώς είναι ολόκληρη η ταινία από VHS-rip και είναι copyrighted [edit] και

Μέρος Β' στο youtube:[edit] .

Στο youtube το λέγεται

[h=1]Captain Harlock: Arcadia of My Youth[/h]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
το δευτερο ειμαι 100% σιγουρος οτι ειναι το βολτους 5

 
Πίσω
Μπλουζα