Αναζήτηση 2 τίτλων ταινιών: The Quest (1986) & Maxie (1973)

spacetroop

RetroWannaBe
Joined
26 Μάρ 2013
Μηνύματα
58
Αντιδράσεις
12
Ας δοκιμάσω κι εγώ την τύχη μου! (ελπίζω να postαρα στο σωστό σημείο, ευελπιστώ σε διόρθωση αν έχω κάνει λάθος).

Ουσιαστικά ψάχνω δύο ταινίες και όχι μία και φαντάζομαι ότι με τις γνώσεις που υπάρχουν εδώ μέσα, ίσως γίνει κάτι, γιατί μου έχουν γίνει έμμονη ιδέα οι ταινίες αυτές..

1) Θυμάμαι μία σκηνή από την ταινία, πρέπει να είναι μάλλον το κλείσιμό της: Δείχνει μία λίμνη, την οποία την έχουν περικυκλώσει αστυνομικοί, πυροσβέστες, δημοσιογράφοι, κάθε παρατρεχάμενος που μπορεί να περνούσε τυχαία από εκεί. Κάτι έψαχναν ή κάτι χάθηκε εκεί.

Ξαφνικά, μέσα από την λίμνη σκάει μύτη κάτι σαν το τέρας του Λοχ Νες, κάτι σαν δεινόσαυρος. Αλλά αυτό είναι μηχανικό αν θυμάμαι καλά και κάτι γίνεται και πέφτει το εξωτερικό περίβλημα και μένουν τα σίδερα που το στηρίζουν, σαν μηχανικός σκελετός ένα πράγμα. Δεν θυμάμαι χρονολογία, πιθανότατα δεκαετία 80', κρατική τηλεόραση.

2) Εδώ τα πράγματα δυσκολεύουν: Το μοναδικό που θυμάμαι, ένας τύπος οδηγεί μηχανάκι νύχτα σε έναν δρόμο με δέντρα κατά μήκος δεξιά και αριστερά και σε κάποιο σημείο, σε δύο δέντρα (ένα δεξιά και ένα αριστερά) υπάρχει δεμένο ένα νήμα, σύρμα, κάτι τέτοιο. Όταν περνάει ο οδηγός, το σύρμα τον αποκεφαλίζει. Δεν θυμάμαι τίποτα άλλο δυστυχώς...Απλά από τότε είχα ένα φόβο για τα μηχανάκια :p

Ελπίζω στην βοήθειά σας, ώστε να λυθούν οι μακροχρόνιες απορίες μου! :)
 
Η πρώτη ταινία λέγεται The Quest ( 1986). Τι μου θύμισες... από τις πρώτες vhs που είχα δει , στο σπίτι μιας θείας μου...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Με λιγη βοήθεια απο τους σινεφίλ μάγους εντοπίσαμε τη δευτερη ταινια που ψάχνεις και λέγεται "Maxie" (1973) http://www.imdb.com/title/tt0095679/

Ειναι γνωστη και με αλλους τιτλους οπως "The butcher" και "Murderer's keep"..
 
Άψογοι (και γρήγοροι!) και οι δύο. Σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθειά σας!

(Ήταν τόσο εύκολο τελικά; :p )
 
Πίσω
Μπλουζα