Αναζητηση ταινιων

dida77

RetroN00b
Joined
16 Νοέ 2009
Μηνύματα
1
Αντιδράσεις
1
Καλησπέρα σε όλους και καλώς σας βρήκα! :D

Ο τίτλος του topic μιλάει για αναζήτησηταινιών... αναζητώ... 32 ταινίες (που λέει ο λόγος!), και μετά από αναζητήσεις επί αναζητήσεων στο Google βρέθηκα εδώ. :) Κατ' αρχάς πρέπει να πω πως έχω ενθουσιαστεί με την κοινότητα και με τη γνώση που υπάρχει εδώ! Είναι το μοναδικό μέρος όπου βρήκα όλες τις ταινίες που θέλω, τουλάχιστον σαν τίτλους στον Κατάλογο.

Πρόκειται για τις εξής ταινίες:

Δάφνις και Χλόη '66 (1966)

Κλεμμένη αγάπη (1966)

Γεύση από έρωτα (1966)

Ο αλύγιστος (1968 )

Κοντά σου γνώρισα την αγάπη (1969)

Αγωνία για τον έρωτα (1969)

Καγκελόπορτα (1978 )

Το κοινό που έχουν μεταξύ τους είναι ότι σε όλες έχει γράψει τη μουσική ο Νότης Μαυρουδής ( http://www.imdb.com/name/nm1073306/ ), και επειδή είναι ένας από τους πιο αγαπημένους μου συνθέτες, εκτός από τη δισκογραφία του ήθελα να βρω και τις ταινίες... (έχω βέβαια τον δίσκο "Κάπου ανατολικοδυτικά", του 1989, όπου έχουν κυκλοφορήσει αρκετά τραγούδια του από ταινίες, αλλά επίσης πολλά έμειναν απ' έξω...)

Κατανοώ πως δεν μπορώ να ζητήσω να μου δώσετε "πηγές" για downloading κλπ., αλλά μήπως γνωρίζετε εαν έχουν κυκλοφορήσει σε κασέτες ή DVD (για να έψαχνα στο Μοναστηράκι) ή αν προβάλλονται γενικώς στην τηλεόραση;
 
dida77 είπε:
Καλησπέρα σε όλους και καλώς σας βρήκα! :D Ο τίτλος του topic μιλάει για αναζήτηση 2 ταινιών... Εγώ αναζητώ... 32 ταινίες (που λέει ο λόγος!), και μετά από αναζητήσεις επί αναζητήσεων στο Google βρέθηκα εδώ. :) Κατ' αρχάς πρέπει να πω πως έχω ενθουσιαστεί με την κοινότητα και με τη γνώση που υπάρχει εδώ! Είναι το μοναδικό μέρος όπου βρήκα όλες τις ταινίες που θέλω, τουλάχιστον σαν τίτλους στον Κατάλογο.

Πρόκειται για τις εξής ταινίες:

Δάφνις και Χλόη '66 (1966)

Κλεμμένη αγάπη (1966)

Γεύση από έρωτα (1966)

Ο αλύγιστος (1968 )

Κοντά σου γνώρισα την αγάπη (1969)

Αγωνία για τον έρωτα (1969)

Καγκελόπορτα (1978 )

Το κοινό που έχουν μεταξύ τους είναι ότι σε όλες έχει γράψει τη μουσική ο Νότης Μαυρουδής ( http://www.imdb.com/name/nm1073306/ ), και επειδή είναι ένας από τους πιο αγαπημένους μου συνθέτες, εκτός από τη δισκογραφία του ήθελα να βρω και τις ταινίες... (έχω βέβαια τον δίσκο "Κάπου ανατολικοδυτικά", του 1989, όπου έχουν κυκλοφορήσει αρκετά τραγούδια του από ταινίες, αλλά επίσης πολλά έμειναν απ' έξω...)

Κατανοώ πως δεν μπορώ να ζητήσω να μου δώσετε "πηγές" για downloading κλπ., αλλά μήπως γνωρίζετε εαν έχουν κυκλοφορήσει σε κασέτες ή DVD (για να έψαχνα στο Μοναστηράκι) ή αν προβάλλονται γενικώς στην τηλεόραση;
Eχεις δίκιο να τον ψάχνεις τον Μαυρουδή μέσα απ αυτές τις ταινίες, αλλά...λίγάκι άτυχος φίλε μου, γιατί έπεσες σε πολύ προχωρημένες εποχές των καναλιών για να περιμένεις και...προβολή τους μέσα απο κεί! Αυτές οι ταινίες είναι παραγωγές δευτεροτριτοκλασάτες και χωρίς σοβαρή εκπροσώπηση.

Δε ξέρω αν μπορείς να πιάσεις μέσω δορυφόρου την ERT World, αν μπορείς όμως τότε ίσως σταθείς τυχερός! Το δορυφορικό κανάλι της ΕΡΤ προβάλλει κάθε Σάββατο και Κυριακή ό,τι ξεχασμένες απ το χρόνο ελληνικές ταινίες υπάρχουν, λόγω χαμηλού έως ανύπαρκτου κόστους και γεμίζει τα κενά. Πρόσφατα μάλιστα, κατα σύμπτωση, πρόβαλλε τον Αλύγιστο και φυσικά δεν το άφησα να πάει χαμένο. Το έγραψα κατ ευθείαν σε DVD και χωρίς διαφημίσεις και άλλα ενοχλητικά. Εμείς οι Ελληνες του εξωτερικού έχουμε αυτό το προνόμιο βλέποντας ελληνικά κανάλια δορυφορικά.

Στο "δια ταύτα" τώρα. Για τις ταινίες

Δάφνις και Χλόη '66 (1966)


Κλεμμένη αγάπη (1966)



Γεύση από έρωτα (1966)



Ο αλύγιστος (1968 )



Κοντά σου γνώρισα την αγάπη (1969)



Αγωνία για τον έρωτα (1969)


υπεύθυνη είναι η εταιρεία ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ Α.Ε που έχει τα δικαιώματα προβολής τους. Επικοινώνησε μαζί τους κι αν μπορούν να σου δώσουν κάποια πληροφορία εχει καλώς. Αλλοιώς, η έσχατη λύση είναι η ΤΑΙΝΙΟΘΗΚΗ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ στην οδό Τοσίτσα στην Αθήνα. Κάνε τους μια επίσκεψη και σίγουρα κάτι καλό μπορεί να βρεθεί (Εγώ προσωπικά μέσω αυτού του οργανισμού μπόρεσα και έβαλα στη συλλογή μου την ΑΣΤΕΡΩ των αφων Γαζιάδη (Dag Films) παραγωγής 1928!)

Την Καγκελόπορτα την άφησα τελευταία, λόγω...ιδιαιτερότητας! Ο σκηνοθέτης της, Δημήτρης Μακρής, έχει τα δικαιώματα προβολής της και δεν ξέρω πως μπορείς και άν μπορείς να βρείς άκρη. Κάποτε θυμαμαι, σε εποχές VHS, είχε κυκλοφορήσει σε βιντεοκασσέτα απο την ΗΙ-TECH VIDEO και μάλιστα ούτε η ίδια η εταιρεία θα πρέπει να ήξερε περι τίνος πρόκειται, μιας και η περίληψη που είχε στο πίσω εξώφυλλο, ουδεμία σχέση είχε με την ταινία! Απίστευτο ε? :eek: Κι όμως Αληθινό!

Τώρα η HI-TECH αποτελεί απλή ανάμνηση απο κείνη την εποχή. Εκεί, μπορεί να σε βοηθήσει ίσως το ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΥ που ήταν συμπαραγωγός στην ταινία. Αν περιμένεις να τη δείς να προβάλλεται σε κάποιο κανάλι, έστω και κρατικό, ατύχησες. Εκτός κι αν υπάρξει κανένα αφιέρωμα στον σκηνοθέτη ή κάτι παρόμοιο. Αλλοιώς, φασκελοκουκούλωστα!

Αυτά. Ελπίζω να σε βοήθησα φίλε μου. Εύχομαι τουλάχιστον. Να είσαι καλά. :)
 
Wally είπε:
Παντως με μα γρηγορη ψακτικη στη RetroDBhttp://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Δημήτρης_Μακρής

βλεπω οτι o Δημήτρης Μακρής εκανε ταινιες μεχρι σχετικα προσφατα
O Mακρής δεν είναι...χτεσινός φίλε μου! Ταινίες έχει κανει και μάλιστα αρκετές! Η πιό πρόσφατη, το ΧΑΙΡΕΤΑ ΜΟΥ ΤΟΝ ΠΛΑΤΑΝΟ του 2005, έχει προβληθεί αν θυμαμαι καλά, απο το SBS, κανάλι της Αυστραλίας, όπου προβάλλει ταινίες απ όλο τον κόσμο. Η ΚΑΓΚΕΛΟΠΟΡΤΑ όμως και ΤΟ ΦΡΑΓΜΑ, είναι λίγο...περίεργη φάση, γιατί και οι δυό αυτές του ταινίες, είχαν γνωστά αστέρια του κινηματογράφου (Φαίδων Γεωργίτσης και Νικος Κούρκουλος αντίστοιχα) και προωθήθηκαν αρκετα ελπίζοντας οτι ο κόσμος θα τις έβλεπε λόγω των ονομάτων. Πράγματι, έτσι και έγινε, μόνο που ο κόσμος άλλα περίμενε να δεί και άλλα είδε! Οχι, προς Θεού, μην παρεξηγηθώ, ο Μακρής είναι πολύ αξιόλογος σκηνοθέτης, απλά ο κόσμος νόμιζε π.χ. οτι θα δεί τον Κούρκουλο σαν σε ταινία του...Φώσκολου! Καμμία σχέση φυσικά με τον στοχαστικό κινηματογράφο του Δημήτρη Μακρή! Τέλος πάντων, η Hi Tech Video (HT) που τις λάνσαρε και τις δύο σε βίντεο, ΕΚΕΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΠΟΝΤΑΡΕ! Κι όταν έκλεισε η εταιρεία και μαζι της και η βιντεοκασσέτα, όσοι πρόλαβαν να τις βάλουν στις συλλογές τους, πρόλαβαν. Οι άλλοι...

Μόνο απο καμμιά ... ξεκάρφωτη προβολή απο τα κρατικά κανάλια μπορούν να κάνουν κάτι τέτοιο. Αλλοιώς...μόνο ο σκηνοθέτης ο ίδιος μπορεί να τους βοηθήσει!
 
technikacosmos με αφορμη αυτο που εγραψες οτι βρηκες την Αστερω του 1928 απο την ταινιοθηκη της Ελλαδας θα ηθελα να σε ρωτησω μπορεις να πας εκει εαν ψαχνεις καποια ταινια που δεν μπορεις να βρεις απο αλλη πηγη και αυτοι να σου τη δωσουν?

Ευχαριστω!
 
ο δημητρης μακρης ειναι φιλος και συνεργατης του μετεφερα την αναζητηση της ταινιασ του και ειναι διαθεσημος να βοηθησει.
 
και εγω ψαχνω την ταινια η καγκελοπορτα εδω και χρονια . επικοινωνησα και με το ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΥ και μου ειπαν οτι θα επικοινωνησει ο σκηνοθετης μαζι μου αλλα τιποτα .τελευταια ελπιδα η ερτ3 που την εχει προβαλει πολλες φορες
 
Το Σαββατο το βραδυ πετυχα τυχαια απο τη μεση και κατω (δυστυχως) την Καγκελοπορτα στην ΕΡΤ2. Ωραια ταινια. Καλες ερμηνειες. Τολμηρη γλωσσα για την εποχη (1978)

Βρηκα και ενα trailer στο YT


Ποια ηθοποιος επαιζε την Μαιρη?

Clipboard03.jpg
 
Καλημέρα, ψάχνω μια ελληνικη ταινια που κανουν ερωτα μεσα σε λεωφορειο του κτελ.

Αν μπορεί ας βοηθήσει κάποιος.
 
Πίσω
Μπλουζα