Αναζητηση freeware παιχνιδιου με Β'ΠΠ

Rakeesh

RetroDB Feeder
Joined
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
4.582
Αντιδράσεις
1.737
Πριν καποια χρονια σε ενα περιοδικο ειχα δει μια λιστα free παιχνιδιων. Ενα απο αυτα ηταν ενα στρατηγικης, το οποιο ομως ηταν alternative history. Ειχε να κανει με Β' παγκοσμιο πολεμο, αλλα με ανεπτυγμενες steampunk τεχνολογιες, οπως mech κλπ

Δυστυχως τωρα μου ηρθε η φλασια, που δεν εχω πια το περιοδικο. Ξερει κανενας για ποιο λεω;
 
*λέω τώρα* μήπως αυτό που θυμάσαι είναι το Red Alert. Ταιριάζει σχεδόν στα πάντα (στρατηγικής, εναλλακτικός Β' ΠΠ κλπ) και η Electronic Arts το είχε δώσει δωρεάν για ένα διάστημα. Το ξέρω ότι μάλλον λάθος κάνω, αλλά έστω και χλωμή είναι μια πιθανότητα...
 
Μου αρεσει ο τροπος που σκεφτεσαι αλλα δεν ειναι αυτο :) παρελειψα να πω μερκες παραπανω πληροφοριες, οπως οτι ειναι προσφατο παιχνιδι (5ετιας) και φυσικα με γραφικα 3d
 
Maddog είπε:
*λέω τώρα* μήπως αυτό που θυμάσαι είναι το Red Alert. Ταιριάζει σχεδόν στα πάντα (στρατηγικής, εναλλακτικός Β' ΠΠ κλπ) και η Electronic Arts το είχε δώσει δωρεάν για ένα διάστημα. Το ξέρω ότι μάλλον λάθος κάνω, αλλά έστω και χλωμή είναι μια πιθανότητα...
 




και τα 3 ειναι freeware απο το 2007 , 2008 και 2010 αντιστοιχα συμφωνα και με τη wikipedia οποτε ο Maddog πολυ πιθανο να επεσε μεσα στην διαγνωση του εστω και με τοσα λιγα στοιχεια ....
 
Το βρήκα ! Θα λες για το War Front: Turning Point ! Φοβερό παιχνίδι . Δυστηχώς η κυκλοφορία του συνέπεσε με το Command & Conguer 3 και έτσι πέρασε χωρίς να το αντιληφθεί πολύς κόσμος . Κρίμα διότι ήταν φοβερό ! Οι φήμες έλεγαν και για ένα expansion με τους Ιάπωνες , αλλά δυστηχώς δεν έγινε κάτι τέτοιο . Έστω και έτσι όμως είναι ένα πλήρες παιχνίδι που προσφέρει πολλές ευχάριστες ώρες .
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Maddog είπε:
*λέω τώρα* μήπως αυτό που θυμάσαι είναι το Red Alert. Ταιριάζει σχεδόν στα πάντα (στρατηγικής, εναλλακτικός Β' ΠΠ κλπ) και η Electronic Arts το είχε δώσει δωρεάν για ένα διάστημα. Το ξέρω ότι μάλλον λάθος κάνω, αλλά έστω και χλωμή είναι μια πιθανότητα...
 





just for the record και μονο


,και τα 3 προαναφερομενα ειναι freeware απο το 2007 , 2008 και 2010 ενω το τελευταιο ειναι Command & Conquer: Tiberian Sun ειναι 3d μεσω voxel ,αν και οχι παιχνιδι της τελευταιας 5ετιας ,βγηκε το 2000
 
Ορίστε και μία φωτογραφία με τα γερμανικά Mechs :



Μάλιστα , το συγκεκριμένο παιχνίδι είχε βγει ακριβώς πριν από 5 χρόνια !
 
Να στε καλα παιδια. Ομως... το αρθρο της wiki για το War Front δε λεει τιποτα για Freeware. Μηπως δε θυμαμαι καλα; :/ /emoticons/unsure@2x.png 2x" width="20" height="20" />
 
Nemo είπε:
 





just for the record και μονο


,και τα 3 προαναφερομενα ειναι freeware απο το 2007 , 2008 και 2010 ενω το τελευταιο ειναι Command & Conquer: Tiberian Sun ειναι 3d μεσω voxel ,αν και οχι παιχνιδι της τελευταιας 5ετιας ,βγηκε το 2000
Με όλο το θάρρος φίλε Nemo, ξέρω ότι είσαι γενικά κινητή εγκυκλοπαίδεια και υπάρχει σοβαρή πιθανότητα να κάνω λάθος, αλλά θα ήθελα καλές αποδείξεις για το freeware status αυτών των τριών.

Προσωπικά νομίζω ότι τα έδωσε για ένα διάστημα η EA δωρεάν σαν promos των νεότερων παιχνιδιών της σειράς, αλλά τώρα που μιλάμε δεν βλέπω τρόπο να τα κατεβάσεις από το site της. Και μάλιστα από τις σελίδες των παιχνιδιών υπάρχει ξανά link προς αγορά (του First Decade πακέτου)

Αν μπορείς, βρες κάτι πιό αξιόπιστο από την Wikipedia για το *σημερινό* "freeware" status τους, γιατί αλλιώς ίσως παρασύρουμε άλλους σε εσφαλμένη εκτίμηση για την νομιμότητα του κατεβάσματος των παιχνιδιών αυτών. Προσωπικά δεν νομίζω ότι είναι freeware.
 
Maddog είπε:
Με όλο το θάρρος φίλε Nemo, ξέρω ότι είσαι γενικά κινητή εγκυκλοπαίδεια και υπάρχει σοβαρή πιθανότητα να κάνω λάθος, αλλά θα ήθελα καλές αποδείξεις για το freeware status αυτών των τριών.Προσωπικά νομίζω ότι τα έδωσε για ένα διάστημα η EA δωρεάν σαν promos των νεότερων παιχνιδιών της σειράς, αλλά τώρα που μιλάμε δεν βλέπω τρόπο να τα κατεβάσεις από το site της. Και μάλιστα από τις σελίδες των παιχνιδιών υπάρχει ξανά link προς αγορά (του First Decade πακέτου)

Αν μπορείς, βρες κάτι πιό αξιόπιστο από την Wikipedia για το *σημερινό* "freeware" status τους, γιατί αλλιώς ίσως παρασύρουμε άλλους σε εσφαλμένη εκτίμηση για την νομιμότητα του κατεβάσματος των παιχνιδιών αυτών. Προσωπικά δεν νομίζω ότι είναι freeware.
Θυμομουν οτι δινοταν for free και απλως τσεκαρα μεσω wikipedia και κανα 2 σελιδες ακομα οπως

http://www.eurogamer.net/articles/c-and-c-tiberian-sun-turned-into-freeware

http://www.joystiq.com/downloads?view=all&page=4&console=&type=1878&limit=25&sortDate=ASC

...

Τωρα αν δεν κανω λαθος ,αυτο δεν ειναι τα επισημο φορουμ της Ea για την σειρα Command and Conquer

http://www.commandandconquer.com/forums/showthread.php?67-Download-Red-Alert-and-Tiberian-Sun

με καθε επιφυλαξη , μια και μπορει να μου διαφευγει κατι ....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Χμμμ, μάλλον ούτε η EA δεν ξέρει τι θέλει από την ζωή της. :xm:

Στο site http://www.commandandconquer.com/ δεν υπάρχει πουθενά link (εκτός forum) ενώ η διεύθυνση που ήταν παλιά τα free downloads http://www.commandandconquer.com/classic απλά κάνει redirect στο κανονικό site. Αλλά για να το αφήνουν στο forum και σε μεγάλα sites όπως το joystiq, προφανώς δεν υπάρχει θέμα.
 
Πίσω
Μπλουζα