Ανακάλυψη σε αποθήκη

Παιζοκουβαδακι....

fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
φοβερη συλλογη

ειδα πραγματα που ταχα ξεχασει
 
Ευχαριστώ. Ειναι το 99% των παιδικών μου αναμνήσεων...
 
Συμφωνώ με το post του Arrandus. Ομολογώ ότι είχα πολλούς εξωγήινους τερατομάχους αλλά χαθήκαν δεν κρατούσα τίποτα μικρός ατυχία!!!!! Τα σπάει και το αμαξί Κιτ χειρός το είχα και αυτό.
 
BETTY BOOP είπε:
Τέλεια τα ευρήματα!!!!!!!!!!!!!!Στο 3ο μέρος τα παιχνίδια στη δεύτερη εικόνα πώς λέγονταν?Κάτι τέτοια είχα δει όταν ήμουν νηπιαγωγείο...

Arrandus είπε:
Παιζοκουβαδακι....
fetch
Εγώ δε θα σταθώ στη συλλογή (το ότι τρέχουν τα σαλάκια μου βέβαια, είναι έτερον εκάτερον! :dribble:)

Θα σταθώ στο παιζοκουβαδάκι με τα τουβλάκια (?) ή όπως λέγονται αυτά!....

Παιδιά, τέτοια "τουβλάκια" (ελλείψη καλύτερου χαρακτηρισμού) είχα από παιδί μέχρι και 7 χρονών σίγουρα! Τα είχα στη γιαγιά μου που περνούσα γιορτές και καλοκαίρια εκεί!...

Τι μου θυμήσατε, να πάρει! :precry:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πωωωωωωωω ρε φιλε!!!

Α-Π-Ι-Σ-Τ-Ε-Υ-Τ-Ο πραγματικά!!!!!!

Τις φιγούρες GIJOE που έχεις ψάξε τις λίγο στο ebay να δεις... νομίζω πως έχεις ενα μικρό θησαυρό στα χέρια σου....!!!!
 
Παιδιά τώρα είδα σε τι τιμές υπάρχουν στο E-Bay.Στο πατάρι υπάρχουν όσες φιγούρες πάνω κάτω έχει και ο φίλος (γύρω στα μέσα τις δεκαετίας του 80) μαζί με κάποια οχήματα.Αυτό που θυμάμαι είναι ένα σαν και αυτό http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?VISuperSize&item=380348001377

ένα όχημα χιονιού με ερπίστριες και ένα μεγάλο ελικόπτερο που είχε ένα κουμπάκι στο πλάι που γύρναγε και ο έλικας.

Ήταν χρυσές εποχές για έμενα γιατί η μητέρα μου δούλευε σε μαγαζί με παιχνίδια (Εργάνη στην Σταδίου) και μου έφερνε υλικό...

Πρέπει να ανέβω [edit] να τα κατεβάσω...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ακομη θυμαμαι ποιο αξεσουαρ πηγαινει σε ποια φιγουρα gijoe.

Μακαρι να υπηρχε ενα retro μουσειο να τα παραδωσω ολα...
 
Καλημερα σε ολους,

Βρειτε συν/μενες φωτο απο λιστες τερατομαχων και MUSCLE,υστερα απο παρακληση μελους του forum.

Με χαιρετισμους

teratomaxoi 1.jpg

teratomaxoi 2.jpg

teratomaxoi 3.jpg

teratomaxoi 4.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φιλε, εισαι αψογος, μοναδικος!

Πραγματικα τα εβλεπα και μου σηκωθηκε η τριχα! Καθε φωτο και μια παιδικη αναμνηση! Πολλα απο τα παιχνιδια που ποσταρες τα ειχα σαν παιδακι, αλλα δυστυχως πού μυαλο... Λυπαμαι που δεν εχω τιποτα πια, αλλα χαιρομαι που ειναι ζωντανα στα χερια καποιου αλλου και τα βλεπω εστω και απο φωτο.

Τhanks!
 
Yπέροχα όλα και επιτέλους εμφανίστηκαν τα παιζοκουβαδάκια που έψαχνα τις προάλλες!! Ελπίζω να μας δείξεις κι άλλα όταν μπορείς!
 
Εγώ φυσικά αναμένω να δω το Atari με τα carts! :D
 
004.jpgΚαλημερα σε ολους, Ευχαριστω για τα σχολια. DINO, φωτο απο Atari 2600 και απο κατι σχετικο αλλα παλαιωτερο (προ ATARI). Με χαιρετισμους.

Τις προαλλες καταφερα να μεταφερω τα περισσοτερα απο την αποθηκη σε ενα ξενοικιαστο μικρο διαμερισμα που υπαρχει και τωρα ειναι ολα πιο ευκολα προσβασιμα. Χρειαζονται ομως ραφια που θα αργησω να στησω.Αν καποιος θελει φωτο απο κατι εχει δει στις παλιες γενικες φωτο μου, ας μη διστασει να ζητησει.

001.jpg

002.jpg

003.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγω ευχαριστώ για τις φωτό, Arrandus! :)

Μια χαρά το junior 2600, όπως επίσης και το Pong! :thumbup:

Όποτε μπορέσεις πες μας το μοντέλο, να το ψάξουμε περι τίνος πρόκειται...
 
005.jpgΚαλησπερα σε ολους, DINO σε φωτο δες την ετικετα του ATARI. To PONG δεν εχει καποια αναλογη ετικετα.
 
To pong σου, πολυ γνωστο τοτε (εβγαινε και απο την hanimex) ειναι το Riva T800.
 
Δάκρυσα μόλις είδα αυτό!!!! :cry:

Το είχα εντελώς ξεχάσει!!

Τί ήταν; δε θυμάμαι! σε κουβαδάκι ήταν συσκευασμένο;

Edit: A, αυτό είναι το παιζοκουβαδάκι που αναφέρετε;

attachment.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλησπέρα σε όλους μετά από πολύ καιρό.

Χρονια μετά και αυτή η αποθήκη ακόμη κρύβει εκπλήξεις.

Τα παιδικά μου χρόνια μέσα σε αυτά τα κουτιά.

Πρωτα μου τα είχαν φέρει στα αγγλικά και μετά τα βρήκα Ελλάδα και στα ελληνικά.
 
Έχουν σβήσει οι φωτογραφίες από τα πρώτα post ή μόνο εγώ δεν τις βλέπω;Αν κρίνω από τα σχόλια πρέπει να είχες αρκετούς θησαυρούς!!
 
Πίσω
Μπλουζα