Ανακάλυψη zx spectrum+ σε αποθήκη/πιθανότητες επιβίωσης;

krem13

RetroNuts!
Joined
11 Οκτ 2008
Μηνύματα
1.520
Αντιδράσεις
59
ανακάλυψα σήμερα σε μια αποθήκη ένα zx spectrum+,καμια εικοσαριά κασσέτες,ένα kempston συμβατό interface (μάλλον λειτουργικό),ένα dktronics interface (που μάλλον δεν λειτουργεί γιατί κάποια δοντάκια του έχουν στραβώσει/μπει μέσα) και ένα ακόμα άγνωστο (για σύνδεση με εκτυπωτή μάλλον) ,κανονικά θα ήμουν πολύ χαρούμενος αν δεν υπήρχε ένα πρόβλημα :xm: για το οποίο άνοιξα και το θέμα (οπότε χρειάζομαι και βοήθεια).

ποιο είναι ; όλα αυτά ήταν σε μια αποθήκη (χωρίς πόρτα,άρα χωρίς σταθερό "μικροκλίμα") ,την οποία χρησιμοποιούσαν και για να κόβουν σίδερα,οπότε είχαν σκόνη (ολόκληρο στρώμα) 25 περίπου χρόνων και ίσως και ρινίσματα διάφορων μετάλλων.

-το spectrum ήταν τοποθετημένο ανάποδα (οπότε όλη αυτή η σκόνη θα έμπαινε και στο ηχείο και στη θύρα επέκτασης μάλλον) ενώ το πλαστικό γύρω από τη θύρα επέκτασης ήταν κάπως αλλοιωμένο (σαν να πήγε κοντά σε κάποια πηγή θερμότητας).το άνοιξα και με μια πρόχειρη ματιά η motherboard του μου φάνηκε εντάξει,να επιχειρήσω να το βάλω στη πρίζα ή να μην το επιχειρήσω; (με βάζει σε σκέψεις η αλλοίωση του πλαστικού καθώς και ένα μικρό οξειδωμένο σημείο που είδα εκεί που μπαίνει η τροφοδοσία)

-από τις κασσέτες,οι μισές περίπου ήταν μέσα στα κουτιά τους και οι υπόλοιπες είτε εκτός είτε δεν είχαν καθόλου,εννοείται πως όσες ήταν χωρίς κουτιά είχαν στρώμα σκόνης/χώματος αντίστοιχο με το spectrum (πάντως η ταινία τους σε όλες δεν έχει ορατές ζημιές).αυτές λοιπόν να κάνω το κόπο να τις καθαρίσω και να δοκιμάσω ή θα έχουν χαλάσει σίγουρα οπότε να μην κάνω τον κόπο;

θα βάλω και φωτογραφίες σε λίγο για να καταλάβετε για τι κατάσταση μιλάω
 
Τραβα του ενα καλο φυσημα με το blower. Τριψε με ΚΑΘΑΡΟ οινοπνευμα το expansion port να δεις αν "χωριζουν" οι ακροδεκτες μετα το καθαρισμα και χωστο στη πριζα ΧΩΡΙΣ κανενα απο τα interfaces. Θα ελεγα μαλιστα επειδη τα περιφερειακα ειναι ευτελους αξιας και δυσκολο να δοκιμαστουν, να μην τα χρησιμοποιησεις ποτε.

Απο πολυμετρα και ηλεκτρονικα δεν ξερω να σου πω τι να μετρησεις, αλλα ποτε δεν χρειαστηκε να ψειρισω την μαιμου και παντα οσα Σπεκτρουμια εχω/βρηκα δεν μου παρουσιασαν θεμα αφου ακολουθω την απλη λογικη.

Περιμενω φωτογραφιες αλλα και background info του πως βρεθηκε το μηχανημα σε τετοιο μερος.
 
Wally είπε:
αλλα και background info του πως βρεθηκε το μηχανημα σε τετοιο μερος.
Μαμα: Πάνο! Γρηγορα ασε το κομπιουτερ και τραβα να διαβάσεις!!!

Πάνος: Μα μαμα, δεν επαιξα καθολου σημερα!!

Μαμα: Τι λες παιδί μου! 5 ωρες παίζεις! Από την ώρα που γυρισες από το σχολείο! Ελα δε θα το συζητήσουμε! Κλείστο τώρα!

Πάνος: Οχι!

Μαμα: ΤΩΡΑ ειπα!!!

Πάνος: Ελα ρε μαμα!!!

Μαμα: Ειπα ΤΩΡΑ!!! Δε θα καταντήσεις σιδεράς σαν τον πατέρα σου!

Πάνος: Γιατι τι εχει ο μπαμπας;

Μαμα: Ολη μερα μες στη μουτζουρα ειναι, δε βλεπεις;

Πάνος: Δε με νοιάζει!

Μαμα: Ειπα αστο ΤΩΡΑ γιατί θα το πεταξω!

Πάνος: Οχι!

.......................................

.....και ο ΖΧ βρεθηκε μετά από 25 χρόνια σε μια αποθήκη από καποιον krem13....

Ο Πάνος άγνωστο τί απέγινε :p
 
Χαχαχαχαχα !! Post της χρονιάς !! :D
 
και οι φωτογραφίες που έλεγα (ανεβασμένες προσωρινά εκτός site),ακατάλληλες για ευαίσθητους.μια σημείωση,το spectrum είναι έτσι μετά από καθάρισμα αρκετής ώρας :eek: ,στην αρχή ήταν σαν να του είχαν ρίξει πάνω άμμο...

attachment.php


attachment.php


οπότε υπάρχει καμια πιθανότητα να λειτουργήσουν κάποιες από τις εκτεθειμένες κασσέτες ή έστω να μπορέσω να επανεγγράψω τα tap τους ;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αουτς! :)

Καθαρισε τα καλα, παρε καλες φωτο, ανεβασε τα στο Αλμπουμ του Προφιλ σου.

Δωσε σημασια στο interface της Rom Ψηφιακη και το κουτι του. Θελουμε πολυ καλες φωτο!

Οσο για τις κασετες...καθαρισμα, φωτογραφιση και δοκιμη μια-μια :)

Oπου θες βοηθα, ριξε φωνη
 
Rygar είπε:
Μαμα: Πάνο! Γρηγορα ασε το κομπιουτερ και τραβα να διαβάσεις!!! Πάνος: Μα μαμα, δεν επαιξα καθολου σημερα!!

Μαμα: Τι λες παιδί μου! 5 ωρες παίζεις! Από την ώρα που γυρισες από το σχολείο! Ελα δε θα το συζητήσουμε! Κλείστο τώρα!

Πάνος: Οχι!

Μαμα: ΤΩΡΑ ειπα!!!

Πάνος: Ελα ρε μαμα!!!

Μαμα: Ειπα ΤΩΡΑ!!! Δε θα καταντήσεις σιδεράς σαν τον πατέρα σου!

Πάνος: Γιατι τι εχει ο μπαμπας;

Μαμα: Ολη μερα μες στη μουτζουρα ειναι, δε βλεπεις;

Πάνος: Δε με νοιάζει!

Μαμα: Ειπα αστο ΤΩΡΑ γιατί θα το πεταξω!

Πάνος: Οχι!

.......................................

.....και ο ΖΧ βρεθηκε μετά από 25 χρόνια σε μια αποθήκη από καποιον krem13....
:rofl:

Ο Πάνος άγνωστο τί απέγινε :p
Τραγουδιστής!

 
ανέβηκαν ξανά οι φωτογραφίες....

υπάρχει τρόπος να καθαρίσω το βύσμα του ρεύματος (που έχει αρκετή σκόνη και γι αυτό δεν το δοκίμασα αν δουλεύει ακόμα) εκτός από το να το φυσήξω απλώς;
 
Νομίζω ότι μπορείς να καθαρίσεις τα πάντα με ένα νωπό βέτεξ ή με οινόπνευμα (σε βέτεξ ή σε πανί)…
 
Αυτο που πραγματικα χρειαζεσαι, ειναι αυτο εδω:

GOO-GONE.jpg

Το πουλαει το amazon σε πολυ λογικη. Κανει πραγματικα θαυματα, χωρις να δημιουργησει προβλημα στα πλαστικα.
 
σήμερα κάθισα και το καθάρισα λίγω παραπάνω (μέσα έξω),έχω όμως ακόμα αρκετή δουλειά,κυρίως στη motherboard που την έχει καλύψει ένα στρώμα πολύ λεπτής σκόνης.ακόμα δεν το έβαλα στη πρίζα να δω αν λειτουργεί καθώς δεν έχω καταφέρει να καθαρίσω το βύσμα ακόμα (σκέφτομαι να χώσω ένα κομμάτι blu tack το οποίο από ότι έχω δει μαζεύει σε αρκετά καλό βαθμό τη σκόνη) και εκτός από αυτό όταν βλέπω τα πλαστικά δίπλα στο βύσμα να είναι σε αυτή τη κατάσταση
attachment.php
δεν ξέρω αν πρέπει και να το επιχειρήσω ( αποτέλεσμα βραχυκυκλώματος; εναπόθεσης σε σημείο με υψηλή θερμοκρασία ; ) τέσπα,ευχαριστώ για τις συμβουλές!

( κάτι σχετικό,το υλικό που μοιάζει με πλαστελίνη και είναι για καθάρισμα πληκτρολογίων να κάνει άραγε για το καθάρισμα της motherboard; )
 
Επειδή η τάση που παίρνει είναι 9V και σε χαμηλή ένταση (γύρω στο 1 κάτι Ampere) δεν υπάρχει περίπτωση να είχε κάνει τόσο μεγάλο βραχυκύκλωμα που να λιώσει πλαστικά.

Υποθέτω ότι κάπως αλλιώς είχε δεχτεί θερμότητα...
 
Εγω λεω να μην βαλεις καθολου blu tack στο βυσμα γιατι μπορει να σου μεινει μεσα και μετα να μην κανει επαφη.Προσωπικα μετα απο ενα καθαρισμα θα τον εβαζα σε λειτουργια αφου λιγη σκονη στην motherboard δεν πειραζει αφου το spectrum δεν εχει ουτε ανεμιστηρες ουτε μηχανικα μερη...με αλλα λογια αν εβλεπα οτι σε γενικες γραμμες οι πυκνωτες ειναι καλοι(οχι φουσκωμενοι κλπ) θα τον δοκιμαζα..οσο για το πληκτρολογια συνηθως χρησιμοποιω για καθαρισμα μωρομαντηλα χωρις οινοπνευμα που και δουλεια κανουν και δεν προκαλουν ζημια..
 
λοιπόν,μετά από αρκετό καιρό αδράνειας,κάθισα χθες και το καθάρισα και του έβαλα και νέα μεμβράνη,τελικά λειτουργεί μια χαρά :) .τώρα άλλο είναι το πρόβλημα μου.όταν βάζω να φορτώσει μια κασσέτα,από τη στιγμή που δίνω την εντολή και πατάω το play μέχρι και τη στιγμή που σταματάει να παίζει η κασσέτα το μόνο που δείχνει στην οθόνη είναι ένα λευκό ορθογώνιο με εναλλασόμενο γαλάζιο και κόκκινο σύνορο και δεν αρχίζει ποτέ το παιχνίδι.τι μπορεί να φταίει; μήπως το σχετικά σύγχρονο walkman που χρησιμοποιώ; η ένταση του ήχου; (εννοείται πως στο walkman επιλογές όπως bass και avls είναι απενεργοποιημένες,για την ένταση του ήχου δοκίμασα στο τέρμα,περίπου στη μέση και λίγο πιο χαμηλά,σε όλες τις περιπτώσεις χωρίς αποτέλεσμα)
 
Αμα δεν κανει οριζοντιες γραμμες παει να πει οτι δεν φτανει αξιοπρεπης ισχυος σημα. Δηλαδη τιποτα δεν φτανει στον Spectrum.

Εβαλες σωστα τα καλωδια? Δοκιμασες με ισχυροτερη πηγη?
 
κάνει στο σύνορο παροδικές οριζόντιες γραμμές.τα καλώδια ναι,ear στο walkman και στο spectrum
 
Ένα καλό δείγμα για το πως φορτώνει ο Spectrum μπορείς να δεις εδώ:


Η απλή εναλλαγή κόκκινο-γαλάζιο στο border είναι η αναμονή, δηλαδή απλά ο Spectrum περιμένει να "ακούσει" κάτι.

Αν δεν βλέπεις αντίστοιχες οριζόντιες γραμμές στον δικό σου, απλά δεν "ακούει" τίποτα.

Οι αρχικές γαλαζοκόκκινες με τον σχετικά ευχάριστο ήχο είναι ο λεγόμενος "header" που περιέχει τις πληροφορίες για το τι θα φορτωθεί, ενώ τα κανονικά δεδομένα είναι οι μπλε-κίτρινες με την τρελή και εκνευριστική βαβούρα για ήχο (επίσης οι θόρυβοι που ακούς στο video θα ακούγονται και από το μεγαφωνάκι του Spectrum, ισχύει στον 48K και δεν βλέπω λόγο να μην ισχύει στον +)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
χμμ,δεν κάνει τέτοια,κάνει συμπαγείς εναλλαγές γαλάζιου-κόκκινου (με εμφάνιση για κλάσματα δευτερολέπτου λεπτών οριζοντίων γραμμών του αντίθετου χρώματος κάθε φορά) ,άρα δεν ακούει κάτι...

να ψάξω να βρω παλιότερο κασσετόφωνο (μέχρι τώρα έχω δοκιμάσει σε δύο σχετικά καινούργια) ; μετά αν δεν καταφέρω κάτι να κοιτάξω το καλώδιο; υπάρχει περίπτωση να φταίει το βύσμα;
 
Ελπίζω να μην ξέχασες ότι το walkman θέλεις stereo βύσμα, ενώ ο spectrum mono....
 
το ξέρω για το μονοφωνικό αλλά δεν νομίζω να έχω ένα τόσο παλιό κασσετόφωνο :( ,γι'αυτό και δοκίμασα τα δύο που είχα εύκαιρα...
 
Πίσω
Μπλουζα