Ανακλινόμενα φώτα στα αυτοκίνητα

johnny19818

Retromaniax Thread Excavator!
Joined
18 Απρ 2010
Μηνύματα
7.711
Αντιδράσεις
1.960
Μια μόδα που δυστυχώς σταμάτησε εδώ και 10 σχεδόν χρόνια είναι τα ανακλινόμενα φώτα στα αυτοκίνητα, τα φώτα δηλαδή που είναι κρυμμένα και για να ενεργοποιηθούν ανοίγουν προς τα πάνω και μοιάζουν με μάτια που ανοίγουν. Προσωπικά, όπως έχω γράψει και αλλού, μου αρέσει πολύ αυτό το είδος των φώτων στα αυτοκίνητα. Το γιατί δεν μπορώ να το διευκρινίσω αλλά μάλλον οφείλεται στο γεγονός ότι ένα από τα αγαπημένα μου αυτοκίνητα από την παιδική μου ηλικία, ο ΚΙΤΤ, είχε τέτοιου είδους φώτα.

Για την ιστορία, το πρώτο αυτοκίνητο που χρησιμοποίησε τέτοιου είδους φώτα ήταν το Cord 810/812 το 1936-1937 παρακαλώ. Η μόδα όπως είπα σταμάτησε το 2004 με την Corvete C5 και η Lotus Esprit. Ο κύριος λόγος που απαγορεύτηκαν ήταν λόγω τραυματισμών των πεζών σε περίπτωση που τα αυτοκίνητα είχαν τα φώτα ανοικτά και ήταν σταθμευμένα.

Έχω να θυμάμαι πολλά ωραία μοντέλα όπως Pontiac Trans Am, Nissan 200SX, Nissan 300ZX, Mazda RX7, BMW 850, Mitsubishi Eclipse και άλλα πολλά. Κι αν όλα τα παραπάνω που ανέφερα ήταν ακριβά αυτοκίνητα μην ξεχνάμε και το Mazda 323F ότι έφερε ανακλινόμενα φώτα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Χε χε το 1969 ή κάπου εκεί πρέπει να ήταν που ήμουν στη Θεσσαλονίκη για πρώτη (και μέχρι πριν λίγα χρόνια μοναδική) φορά και ήμασταν έξω από το Παλαί ντε Σπορ όταν γινόταν εκεί το Φεστιβάλ Τραγουδιού όταν ήρθε ο Γιάννης Βογιατζής ο οποίος διαγωνιζόταν εκείνη τη χρονιά. Μεγάλο αστέρι τότε. Οδηγούσε ένα σπορ αυτοκίνητο, έχω έντονα την εντύπωση ότι ήταν κίτρινο αλλά αυτή τη λεπτομέρεια μπορεί να τη θυμάμαι λάθος, που το παρκάρισε πρακτικά μπροστά μου και μόλις έσβησε τα φώτα το αυτοκίνητο "έκλεισε τα μάτια". Οι άλλοι χάζευαν τον Βογιατζη τον celebrity (ας μην ξέραμε τον όρο τοτε), εγώ είχα χαζέψει με το καταπληκτικό κόλπο του αυτοκινήτου, σκασίλα μου ο οδηγός.
 
Υποθέτω πως όταν αυτό το σύστημα χαλούσε, το αυτοκίνητο έπρεπε να ακινητοποιηθεί τουλάχιστον τη νύχτα. Οσο περισότερα υποσυστήματα έχεις, ιδίως με μηχανικά μέρη, τόσο η πιθανότητα βλάβης αυξάνεται. Ισως το θεώρησαν περιττό.
 
Σίγουρα εμπνευσμένο από το ανθρώπινο μάτι ! Πάντως υπήρχαν δύο τύποι, αυτά που στην κλειστή θέση φαινόταν λαμαρίνα, κι αυτά, τα πιο ευπαθή και σε πολύ μικρό ποσοστό βέβαια-δε θυμάμαι συγκεκριμένο τύπο αυτοκινήτου- που στην κλειστή θέση φαινόταν το φανάρι, "ξάπλωνε" δηλαδή προς τα πίσω.

Παρόμοια avant-garde πατέντα ήταν τα περιστρεφόμενα, παράλληλα με το τιμόνι, φώτα του "Βάτραχου" της Citroen, που κι αυτά εγκαταλείφθηκαν.
 
ΦΖΠ1 είπε:
κι αυτά, τα πιο ευπαθή και σε πολύ μικρό ποσοστό βέβαια-δε θυμάμαι συγκεκριμένο τύπο αυτοκινήτου- που στην κλειστή θέση φαινόταν το φανάρι, "ξάπλωνε" δηλαδή προς τα πίσω.
Η Lamborghini Miura έχει τέτοια φώτα.
 
johnny19818 είπε:
Το γιατί δεν μπορώ να το διευκρινίσω αλλά μάλλον οφείλεται στο γεγονός ότι ένα από τα αγαπημένα μου αυτοκίνητα από την παιδική μου ηλικία, ο ΚΙΤΤ, είχε τέτοιου είδους φώτα.
+1 :thumbup:

Απο τον ΚΙΤΤ εμαθα αυτα τα φωτα τετοιου τυπου.

Οταν τα ειχα δει μετα απο πολλα χρονια στην Θεσαλλονικη - ειχα ανεβει το 1991 για δουλεια

μαζι με τον πατερα μου τοτε - σε "κοινο" αμαξι (Nissan 200SX) μου ειχε φανει παραξενο!!! :eek:

Τοσο πολυ εντυπωσιαστηκα που μολις ειδα τον ιδιοκτητη του οχηματος - το ειχε παρκαρει μερικα μετρα παρακατω απο την εκθεση που φτιαχναμε τοτε - παρατησα για λιγο την δουλεια και πηγα να τον ρωτησω που βρηκε το ΚΙΤΤ!!!!!! :eek:

(Δεν φταιω εγω που ετυχε να ηταν μαυρο.... #) )

Ο ανθρωπος βεβαια καταλαβε τι εννουσα και γελαγε.... :points: ...εξηγοντας μου βεβαια οτι δεν ειναι ΚΙΤΤ αλλα sport αμαξι της Nissan και οτι το αγορασε.

Οταν δε ρωτησα και την τιμη....μου εφυγε ο τακος..... περιπου -αν θυμαμαι καλα - 3 εκ. δρχ.!!!!!!:burn:
 
Αντίστοιχο σημείο "εντυπωσιασμού" σήμερα, είναι οι ανακλινόμενοι καθρέπτες με το κλειδί της μίζας (π.χ. Seat ibiza).
 
stayros είπε:
Απο τον ΚΙΤΤ εμαθα αυτα τα φωτα τετοιου τυπου.

Οταν τα ειχα δει μετα απο πολλα χρονια στην Θεσαλλονικη - ειχα ανεβει το 1991 για δουλεια

μαζι με τον πατερα μου τοτε - σε "κοινο" αμαξι (Nissan 200SX) μου ειχε φανει παραξενο!!! :eek:

Τοσο πολυ εντυπωσιαστηκα που μολις ειδα τον ιδιοκτητη του οχηματος - το ειχε παρκαρει μερικα μετρα παρακατω απο την εκθεση που φτιαχναμε τοτε - παρατησα για λιγο την δουλεια και πηγα να τον ρωτησω που βρηκε το ΚΙΤΤ!!!!!! :eek:

(Δεν φταιω εγω που ετυχε να ηταν μαυρο.... #) )

Ο ανθρωπος βεβαια καταλαβε τι εννουσα και γελαγε.... :points: ...εξηγοντας μου βεβαια οτι δεν ειναι ΚΙΤΤ αλλα sport αμαξι της Nissan και οτι το αγορασε.

Οταν δε ρωτησα και την τιμη....μου εφυγε ο τακος..... περιπου -αν θυμαμαι καλα - 3 εκ. δρχ.!!!!!!:burn:
Λατρεύω το 200SX και πάντα είχα μαράζι να έχω ένα. Δεν είναι τυχαίο που το έχω φόρα μόστρα για desktop στο pc.

Μπορεί να φαίνεται λίγο γερασμένο αλλά έχω δει κάτι φτιαγμένα σε αγώνες drift και είναι όλα τα λεφτά.

3 εκ. δεν είναι και πολλά. Εμείς το 1997 αγοράσαμε μια κοινή Corolla με 4 εκ. περίπου.
 
Και στο αυτοκίνητο των DUKES δηλαδή Dodge charger μοντέλο 69 τα φώτα κρύβοταν απο καπάκια που σηκώνοταν και εμφανίζονται τα φανάρια. Στο μοντέλο 66 γύριζε ολόκληρο το φανάρι
 
Ακομα εχουμε στην οικογενεια ενα 323f με αναδιπλουμενα φαναρια.Επειδη εχει σταματησει εδω και χρονια αυτη η μοδα,παρατηρω τα μικρα παιδακια πως τα χαζευουν τωρα οπως εκανα εγω τοτε.

Το κοστος αντικαταστασης του σερβομηχανισμου ηταν ενα λογος οπου τουλαχιστον η mazda τα σταματησε και στο 323f και στο rx7(fc και fd),μιας και μονο για τον μηχανισμο επρεπε να δωσεις 500000δρχ(1500ευρω) :eek: .

Βεβαια δεδομενης της αξιοπιστιας της Mazda ποτε δεν ειχα ακουσει ποτε καποιον να αλλαξε μηχανισμο,παρα μονο σε περιπτωση ατυχηματος.
 
Ωραιο θεμα παιδια.ειμαι και εγω fan αυτων των αυτοκινητων κυριως βεβαια γιατι τετοια φαναρια ειχαν ολα τα supercar της εποχης(δεκ. 70 κ 80) οπως Ferrari,Lamporghini,Maserati κλπ
 
Φαντάζομαι ότι όλοι όσοι βλέπαμε αυτοκίνητα με τέτοια φώτα (αυτά που "ανοίγουν" όπως στον ΚΙΤΤ) πιστεύαμε ότι ήταν αυτοκίνητα πολύ "ψαγμένα", φουτουριστικά, πολυτελείας, κλπ μόνο και μόνο γιατί θύμιζαν τον ΚΙΤΤ στον Ιππότη της Ασφάλτου.

θυμάμαι που ένας φίλος του πατέρα μου είχε ένα αμάξι με τέτοια φώτα αλλά δεν ήταν κάτι το σπουδαίο. Ενα απλό αμάξι ήταν απλά είχε αυτό το χαρακτηριστικό. Παρόλα αυτά, στα μάτια μας το αμάξι αυτό ήταν κάτι σαν διαστημόπλοιο. Και ο κύριος αυτός, που ήταν ένας απλός, αγαθός ανθρωπάκος, φαινόταν σαν celebrity, σαν τιμωρός του εγκλήματος. Θυμάμαι που πίστευα ότι ήταν μάλλον πλούσιος (γιατί πως αλλιώς θα είχε αμάξι διαστημικής τεχνολογίας) και πολύ σημαντικός και ήμουν περήφανος που έκανε παρέα με τον πατέρα μου... Ναι, μόνο και μόνο για τα φώτα που είχε το αμάξι του. Το παιδικό μυαλό και οι συνειρμοί του :p

Αλλά θυμάμαι και τον πόλεμο που κάναμε όταν πηγαίναμε έξω για φαγητό με αυτήν την παρέα, έπρεπε να χωριστούμε σε δύο αμάξια, είχε και αυτός την κόρη του και την γυναίκα του μαζί κλπ. Εγώ και ο αδερφός μου όμως έπρεπε οπωσδήποτε να πάμε με τον ΚΙΤΤ. Οπότε καταλήγαμε να μας κουβαλάει πάντα με το αμάξι του. Και ο κακομοίρης ο πατέρας μου, forever alone φάση με το "απλό" αυτοκίνητο, χαχαχαχα
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
χαχαχαχαχα!!!

Που να φοραγε και το "ηλεκτρονικο μπουφαν"!

 
Καλά με έστειλες τώρα, αυτό πρώτη φορά το βλέπω!
 
Ειχε και ο Θειος μου καποτε αυτοκινητο με φωτα που "ανοιγαν" (μαλλον ηταν mazda αλλα δεν ειμαι σιγουρος). Θυμαμαι τοτε το εβλεπα ως κατι το φοβερο και παντα ζητουσα να αναψει τα φωτα!
 
Ajax87 είπε:
Ειχε και ο Θειος μου καποτε αυτοκινητο με φωτα που "ανοιγαν" (μαλλον ηταν mazda αλλα δεν ειμαι σιγουρος). Θυμαμαι τοτε το εβλεπα ως κατι το φοβερο και παντα ζητουσα να αναψει τα φωτα!
Nαι, μπράβο, Mazda ήταν και αυτό που λέω. Μάλιστα τώρα θυμήθηκα ότι όταν έμαθα την μάρκα μετά έλεγα ότι και ο αυθεντικός ΚΙΤΤ ήταν Mazda!

Ναι, παιζει μικρός να ήμουν λίγο πιο χαζούλικο από τα άλλα παιδάκια
 
Έχω ανοίξει θέμα [edit] ΟΚ,done [edit] guys.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα