Ανακοινώθηκαν οι ημερομηνίες και οι τιμές για το DSi

Βγηκε και η τιμη για Ελλαδα απο την επισημη αντιπροσωπεια, την nortec.

Ειναι 179?, τα οποια με την σημερινη ισοτιμια, ειναι 232$. Η τιμη του μηχανηματος στις ηνωμενες πολιτειες, ειναι 169$, τα οποια ειναι 132?

Μηπως καποιος μας κοροιδευει;
 
Γιατί πότε κάποια κονσόλα ή παιχνίδι είχε στην Ελλάδα την κανονική τιμή βάσει ισοτιμίας?

Από όταν μπήκε το ευρώ οι έλληνες έμποροι δυστυχώς καθόρισαν την ισοτιμία δολαρίου / ευρώ σε 1 προς 1....

Βέβαια, αν το πάρουμε από αμερική που έχει 132..με μια καλή μεταφορική υπηρεσία (priority/courier)...η τιμή θα πλησιάσει την αντίστοιχη της Ελληνικής αγοράς...

Η σύγκριση για μας θα πρέπει να γίνει με την αντίστοιχη τιμή που θα ισχύει για άλλες χώρες της Ευρώπης.
 
Ξέρουμε πότε θα αρχίσει να διατίθεται στην Ελλάδα;
 
Pooky είπε:
Ξέρουμε πότε θα αρχίσει να διατίθεται στην Ελλάδα;
Γιατί? Σκέφτεσαι τελικά να το πάρεις?

Εγώ την κυκλοφορία του DSi την βλέπω σαν μια πολύ καλή ευκαιρία να πέσει η τιμή του DSLite ...!!!

Νομίζω αρχές Απριλίου βγαίνει πάντως...
 
Παντως η N προεβει σε κατι που δεν θυμαμαι να εχει ξαναγινει στην κονσολο-ιστορια .Ανεβασε 20 λιρες την τιμη του Wii στην Αγγλια λογω λιρας!
 
Plink είπε:
Γιατί? Σκέφτεσαι τελικά να το πάρεις?Εγώ την κυκλοφορία του DSi την βλέπω σαν μια πολύ καλή ευκαιρία να πέσει η τιμή του DSLite ...!!!

Νομίζω αρχές Απριλίου βγαίνει πάντως...
Ακριβώς για το λόγο που τα λες!!!!!

Ένα δεύτερο DS θα ήταν ότι πρέπει αυτή τη στιγμή. Μια και έχω και μια M3 simply που κάθεται!!!!!!
 
Pooky είπε:
Ακριβώς για το λόγο που τα λες!!!!!
Ένα δεύτερο DS θα ήταν ότι πρέπει αυτή τη στιγμή. Μια και έχω και μια M3 simply που κάθεται!!!!!!
Μέσα στο μυαλό μου είσαι ααχχααχα

Και εγώ θα το τσιμπούσα ένα δεύτερο Lite...
 
Δεν ειμαι καθολου ικανοποιημενος απο το ds lite και γιαυτο εμεινα με το παλιο ds. To dsi με ενδιαφερει παρα πολυ, αλλα οχι να πλουτισω μερικους πονηρους. Ειτε αυτος ειναι ο αντιπροσωπος, ειτε η ιδια η εταιρια. H επισημη τιμη του μηχανηματος στο ηνωμενο βασιλειο, ειναι 150£, τα οποια ειναι 165?. Οπως και να εχει, στο παρελθον βλεπαμε $ = ?, αρα ειναι πολυ υποπτο το +10? που βλεπουμε απο το πουθενα.. Ας ειναι καλα ο Θειος στην αμερικη για την εξυπηρετηση :>
 
Δεν μπόρεσα ποτέ να καταλάβω αυτή τη μανία με τις τιμές. Φωνάζετε όλοι για τα 10 παραπάνω ευρώ που μπορεί να έχει ένα μηχάνημα στην Ελλάδα σε σχέση με το εξωτερικό και δεν μιλάει κανένας όταν σκάει 69 ευρώ για ένα παιχνίδι που έξω κάνει 39 δολάρια.

Δεν αναφέρομαι μόνο στην DS αλλά γενικώς. Ένα μηχάνημα θα το πάρετε και θα το χρησιμοποιήσετε για μεγάλο χρονικό διάστημα και τι κι αν δώσεις 10 ευρώ παραπάνω; Ένα παιχνίδι όμως πόσο θα το παίξεις; Πόσο χρόνο θα σου πάρει να το τελειώσεις ή να το βαρεθείς; Εκεί πόσα παραπάνω ευρά μαζεύονται άραγε στα όποια και όσα παιχνίδια αγοράσεις κατά τη διάρκεια που θα χρησιμοποιείς το μηχάνημα;
 
Σαφεστατα φωναζω και για τις τιμες. Full price παιχνιδι απο Ελλαδα πηρα μονο το twilight princess για gamecube, οπου ηταν και το τελευταιο που εκανα. Πλεον ολες οι αγορες μου, αλλα και πολλων καλων φιλων μου γινοντε αποκλειστικα απο το εξωτερικο. Περι τιμων ακομα, ποιος ξεχναει τα παιχνιδια gba στα 50?; Και με του ds το ιδιο γινεται, τα παιχνιδια απο εξω τα βρισκεις με 30-40?
 
Pooky είπε:
Δεν μπόρεσα ποτέ να καταλάβω αυτή τη μανία με τις τιμές. Φωνάζετε όλοι για τα 10 παραπάνω ευρώ που μπορεί να έχει ένα μηχάνημα στην Ελλάδα σε σχέση με το εξωτερικό και δεν μιλάει κανένας όταν σκάει 69 ευρώ για ένα παιχνίδι που έξω κάνει 39 δολάρια.
Δεν αναφέρομαι μόνο στην DS αλλά γενικώς. Ένα μηχάνημα θα το πάρετε και θα το χρησιμοποιήσετε για μεγάλο χρονικό διάστημα και τι κι αν δώσεις 10 ευρώ παραπάνω; Ένα παιχνίδι όμως πόσο θα το παίξεις; Πόσο χρόνο θα σου πάρει να το τελειώσεις ή να το βαρεθείς; Εκεί πόσα παραπάνω ευρά μαζεύονται άραγε στα όποια και όσα παιχνίδια αγοράσεις κατά τη διάρκεια που θα χρησιμοποιείς το μηχάνημα;

O φίλος Pooky έχει δίκιο. Καταρχήν οι συγκρίσεις τιμών θα πρέπει να γίνονται με την ευρωζώνη. Εκεί θα δείτε ότι οι τιμές συνήθως είναι ίδιες. Οι ελληνικές αντιπροσωπείες, πλην Sony, ακολουθούν τις τιμές που ορίζουν τα Ευρωπαικά divisions. H Sony είχε μπλέξει τα μπούτια της ιδιαίτερα με τα PS1 και PS2, εξαιτίας ενός περίεργου τιμοκατάλογου που εφάρμοζε. Σύντομα πάντως θα έχουμε SCEE Greece. Πάντως τα custom made retailer bundles που βγαίνουν στην Ελλάδα, συχνά είχαν, και έχουν, καλύτερο value for money.

Στα παιχνίδια τα πράγματα είναι πιο περίπλοκα, καθώς υπάρχουν αρκετοί αντιπρόσωποι. Οι περισσότερες συμφωνίες με τους ξένους Publishers έχουν γίνει σε ευρώ, ανεξάρτητα που οι περισσότεροι έχουν την βάση τους στην Αγγλία, με αποτέλεσμα να υστερούμε, ως ευρώ, έντονα και έναντι της λίρας, λόγω της τρέχουσας ισοτιμίας.

Από την άλλη δεν θα πρέπει να ξεχνάμε το μικρό μέγεθος της ελληνικής αγοράς που επηρεάζει, όπως και να το κάνουμε. Η πλειοψηφία των τίτλων πολύ δύσκολα θα ξεπεράσει τα 1000 κομμάτια ανά τίτλο. Φωτεινές εξαιρέσεις πάντα υπάρχουν όπως τα WOW, GTA, PES που ξεπερνάνε τα 100.000 στο life cycle τους. Από τα υπόλοιπα ελάχιστα ξεπερνάνε τα 5000 κομμάτια.
 
Πίσω
Μπλουζα