Ανακτηση αρχειων απο παλιες δισκετες.

hotdog

Retro Member
Joined
5 Απρ 2020
Μηνύματα
120
Αντιδράσεις
104
Καλησπερα σας βρηκα και αγορασα 40 ευρω αυτα τα δυο τα πραγματα εδω ειναι το ms dos 6.22 σε δυο δισκετες μαζι με το κουτακι του αυθεντικες originals:

ufquX94.jpg


lIKgLRD.jpg


Djhn9GP.png


q3wgLA2.png


Το θεμα μου εμενα ειναι πως ναι τις διαβαζει ενας παλιος υπολογιστης που εχω ακομη με οδηγο δισκετας (drive floppy) ο οποιος τα εφτησε και τον αντικαταστασα με ενα αλλο "νεο" οπου ειχα απο ενα δευτερο ιδιο υπολογιστη. Τις διαβαζει λοιπον αλλα οταν πηγαινω να τις κανω image με το winimage μου πεταει ενα τετοιο error: Disk Error On track 0 head 0 error in reading. Επειδη δεν ειμαι τοσοοοοοο αρχαιος οσο θελω να δειχνω οτι ειμαι σκεφτομαι:
1) Μπορει να χαλασε με την παροδο του χρονου και ισως γι αυτο δεν δουλευουν ;
2) Μπορει να μην αντεξαν τις τοσες κρυες μερες και νυχτες του χειμωνα και να χαλασε ο δισκος αναγνωσης τους ;
3) Διαβαζονται τα αρχεια τα δειχνει στον υπολογιστη μου ομως δεν μπορωωωωω να τα κανω ουτε copy paste κλασσικα αλλα ουτε και με το προγραμμα winimage να τα παρω για να τα μετατρεψω σε ψηφιακα. Αρα πηγαν χαμενα τα 40 μου ευρω ; :poop:
 
Ωπα μισό! Ποίαν έκδοση winimage έχεις; Πρόσφατα είχα παρόμοιο πρόβλημα με το winimage που είχα χρόνια να το χρησιμοποιήσω. Ως τώρα έτρεχα την έκδοση 9 που θεωρούσα ότι ήταν και η τελευταία αφού ο δημιουργός του είχε χρόνια να το αγγίξει. Εγραφα λοιπόν ένα αρχείο IMA σε Usb floppy από το πισί μου που τρέχει win10 2004, ώστε να μπουτάρω ένα πανάρχαιο laptop της Miesens, και την ώρα που ξεκινούσε να γράφει, έβγαζε παρόμοιο σφάλμα. Διαπιστώνω όμως ότι ο τυπάς που έχει φτιάξει το winimage πολύ πρόσφατα εβγαλε νέα έκδοση που υποστηρίζει όλα τα σύγχρονα windows λειτουργικά (μέχρι και server 2019 δηλαδή). Αν έχεις την έκδοση 9 ή χαμηλότερη, δοκίμασε με την έκδοση 10 από εδώ. Δε θες νέο κλειδί, αυτό που έχεις λογικά θα παίζει. Πες μας τί έγινε.

Βέβαια τώρα που το ξανασκέφτομαι, εσένα σου βγάζει το σφάλμα την ώρα που τις διαβάζει το winimage, ενώ εμένα μου έβγαζε παρόμοιο σφάλμα κατά το write του image στη δισκέτα. Παρ'ολ'αυτά δοκίμασε με το νέο winimage και πες μας. To πρόγραμμα αυτό είναι βράχος σταθερότητας αρκεί να υποστηρίζει το λειτουργικό στο οποίο τρέχει. Το δουλεύω σχεδόν από τότε που κυκλοφόρησε και πρόβλημα είχα μόνο με χαλασμένες δισκέτες ή φλόπια, ποτέ με το ίδιο το πρόγραμμα, παρά μόνο από τότε που μετακόμισα σε Windows 10, πριν 2 χρόνια περίπου.

Πάντως στη θέση σου αυτές τις original δισκέτες αφου τις κλωνοποιούσα, θα ήταν και η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ φορά που θα τις χρησιμοποιούσα.

υγ. Από πού τις αγόρασες; Ελλάδα ή εξωτερικό;
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ωπα μισό! Ποίαν έκδοση winimage έχεις; Πρόσφατα είχα παρόμοιο πρόβλημα με το winimage που είχα χρόνια να το χρησιμοποιήσω. Ως τώρα έτρεχα την έκδοση 9 που θεωρούσα ότι ήταν και η τελευταία αφού ο δημιουργός του είχε χρόνια να το αγγίξει. Εγραφα λοιπόν ένα αρχείο IMA σε Usb floppy από το πισί μου που τρέχει win10 2004, ώστε να μπουτάρω ένα πανάρχαιο laptop της Miesens, και την ώρα που ξεκινούσε να γράφει, έβγαζε παρόμοιο σφάλμα. Διαπιστώνω όμως ότι ο τυπάς που έχει φτιάξει το winimage πολύ πρόσφατα εβγαλε νέα έκδοση που υποστηρίζει όλα τα σύγχρονα windows λειτουργικά (μέχρι και server 2019 δηλαδή). Αν έχεις την έκδοση 9 ή χαμηλότερη, δοκίμασε με την έκδοση 10 από εδώ. Δε θες νέο κλειδί, αυτό που έχεις λογικά θα παίζει. Πες μας τί έγινε.

Βέβαια τώρα που το ξανασκέφτομαι, εσένα σου βγάζει το σφάλμα την ώρα που τις διαβάζει το winimage, ενώ εμένα μου έβγαζε παρόμοιο σφάλμα κατά το write του image στη δισκέτα. Παρ'ολ'αυτά δοκίμασε με το νέο winimage και πες μας. To πρόγραμμα αυτό είναι βράχος σταθερότητας αρκεί να υποστηρίζει το λειτουργικό στο οποίο τρέχει. Το δουλεύω σχεδόν από τότε που κυκλοφόρησε και πρόβλημα είχα μόνο με χαλασμένες δισκέτες ή φλόπια, ποτέ με το ίδιο το πρόγραμμα, παρά μόνο από τότε που μετακόμισα σε Windows 10, πριν 2 χρόνια περίπου.

Πάντως στη θέση σου αυτές τις original δισκέτες αφου τις κλωνοποιούσα, θα ήταν και η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ φορά που θα τις χρησιμοποιούσα.

υγ. Από πού τις αγόρασες; Ελλάδα ή εξωτερικό;
Καλησπερα φιλε μου. Απο Ελλαδα τις αγορασα φυσικα 40 ευρωπουλακια. Απο Ελλαδιτη συγκεκριμενα στα γνωστα sites.
Ο Υπολογιστης μου ο οποιος ειναι αρχαιος παλιος δηλαδη τρεχει τα windows xp professional service pack 1a ελληνικα φυσικα.
Δεν ξερω αν θα τρεξει η νεοτερα εκδοση του προγραμματος αλλα θα κανω μια δοκιμη.
Πως μπορω να τις κλωνοποιησω ετσι ωστε να τις εχω σε ηλεκτρονικη μορφη ;
Επισης να επισυμανω πως ενα CD ROM των ελληνικων windows 98 δευτερη εκδοση μαζι με το βιβλιαρακι του και το αυθεντικο του serial number δουλευει αψογα χωρις καποιο θεμα αυτο. Το θεμα ειναι αυτες οι δισκετες που εγραψα και πιο πανω πως:
Α) Ή θα σου εμφανισει το παραθυρακι οτι πρεπει να διαμορφωθει για να δουλευει.
Β) Ή θα σου κολλησει ολος ο υπολογιστης αν πας να επιλεξεις ολα τα αρχεια τους για να τις κανεις απλα copy - paste.
Θα δοκιμασω την νεα εκδοση που μου ειπες να δω τι παιξει και θα σε ενημερωσω.
Αλλα αποκλειεται το εντεχομενο να χαλανε οι δισκετες με το περασμα των χρονων ναι ;
 
Σωστά, δεν το σκέφτηκα ότι κάνεις τη δουλειά σε παλιό πισί. Οπότε όχι, δεν έχει νόημα να κατεβάσεις το τελευταίο winimage. Ισως αν εχεις καποιο φλόπι usb (δικό σου ή φίλου σου), να δοκίμαζες με αυτό, μπας και τελικά φταίει το εσωτερικό φλοπι του αρχαίου υπολογιστή. Οπως είπα όμως, δεν είναι καθόλου απίθανο οι δισκέτες να έχουν φθαρεί. Σου είναι εύκολο να δοκιμάσεις να κάνεις winimage κάποιες άλλες δισκέτες; Ας περιέχουν ό,τι να'ναι, αρκεί να κανεις την προσπάθεια να τις διαβάσεις. Αν και σ'αυτές βγάζει το ίδιο πρόβλημα, πιθανόν να φταίει το εσωτερικό φλοπι.

υγ. Μου έχει τύχει παμπολλες φορές ένα χαλασμένο φλόπι να μου χαλάσει υγιείς δισκέτες, οπότε καλό είναι να μην τις χρησιμοποιήσεις μέχρι να βγάλεις άκρη με το αν τελικά το φλόπι που έχεις τώρα μπορεί να διαβάσει/γράψει άλλες δισκέτες.
 
Οι δισκέτες ναι χαλάνε με το πέρασμα του χρόνου. Αντέχουν περισσότερο οι γνήσιες από όσο έχω δει. Κάποτε είχα περισσότερες από 1500 δισκέτες για Amiga (όλα αντίγραφα), ζήτημα να λειτουργούσε το 90% όταν τις έδωσα.
 
Σωστά, δεν το σκέφτηκα ότι κάνεις τη δουλειά σε παλιό πισί. Οπότε όχι, δεν έχει νόημα να κατεβάσεις το τελευταίο winimage. Ισως αν εχεις καποιο φλόπι usb (δικό σου ή φίλου σου), να δοκίμαζες με αυτό, μπας και τελικά φταίει το εσωτερικό φλοπι του αρχαίου υπολογιστή. Οπως είπα όμως, δεν είναι καθόλου απίθανο οι δισκέτες να έχουν φθαρεί. Σου είναι εύκολο να δοκιμάσεις να κάνεις winimage κάποιες άλλες δισκέτες; Ας περιέχουν ό,τι να'ναι, αρκεί να κανεις την προσπάθεια να τις διαβάσεις. Αν και σ'αυτές βγάζει το ίδιο πρόβλημα, πιθανόν να φταίει το εσωτερικό φλοπι.

υγ. Μου έχει τύχει παμπολλες φορές ένα χαλασμένο φλόπι να μου χαλάσει υγιείς δισκέτες, οπότε καλό είναι να μην τις χρησιμοποιήσεις μέχρι να βγάλεις άκρη με το αν τελικά το φλόπι που έχεις τώρα μπορεί να διαβάσει/γράψει άλλες δισκέτες.
Καλησπερα και παλι φιλε μου. Δοκιμασα να κανω μια δισκετα που περιεχει τα ελληνικα windows 98 SE bootble και εγινε σε image αρχειο μια χαρα. Αρα δεν ειναι προβλημα του floppy drive.

Οι δισκέτες ναι χαλάνε με το πέρασμα του χρόνου. Αντέχουν περισσότερο οι γνήσιες από όσο έχω δει. Κάποτε είχα περισσότερες από 1500 δισκέτες για Amiga (όλα αντίγραφα), ζήτημα να λειτουργούσε το 90% όταν τις έδωσα.
Γνησιες ειναι. Πριν απο ενα χρονο ακριβως το καλοκαιρι για να φανταστεις εκανα σε image 11 δισκετες που περιεχουν το microsoft word 6.0a ελληνικο και μια χαρα δουλευε το περασμενο floppy drive βεβαια πριν τα φτησει εντελως.
 
Ακόμα κι αυτός που σου τις πούλησε πιθανότατα δε γνώριζε ότι μπορεί να έχουν πρόβλημα. Είναι λογικό. Του έχουν μείνει οι δισκέτες, δε μπορούσε να τις δοκιμάσει γιατί δεν είχε το hardware.
 
Αξίζει πάντως να αναζητήσεις και κάποιο άλλο ρετρό μηχάνημα με floppy για να κάνεις τις δοκιμές σου. Δεν είμαι τελείως πεπεισμένος ότι το drive σου δεν έχει πρόβλημα.
 
Αξίζει πάντως να αναζητήσεις και κάποιο άλλο ρετρό μηχάνημα με floppy για να κάνεις τις δοκιμές σου. Δεν είμαι τελείως πεπεισμένος ότι το drive σου δεν έχει πρόβλημα.
Μου θύμισες μια περίπτωση πριν από καμια 20αριά χρόνια όπου ένα φλοπι είχε πρόβλημα, είχε φορμάρει κάποιες δισκέτες, τις είχε γράψει και....μόνο αυτό τις διάβαζε, κανένα άλλο. Λες και είχε φτιάξει δικό του καλούπι πάνω στο υλικό της δισκέτας.
 
Μου θύμισες μια περίπτωση πριν από καμια 20αριά χρόνια όπου ένα φλοπι είχε πρόβλημα, είχε φορμάρει κάποιες δισκέτες, τις είχε γράψει και....μόνο αυτό τις διάβαζε, κανένα άλλο. Λες και είχε φτιάξει δικό του καλούπι πάνω στο υλικό της δισκέτας.

Μα επειδή έχω δει κι εγώ κάτι τέτοια ΕΡΓΑ, γι΄ αυτό το είπα...
 
Αξίζει πάντως να αναζητήσεις και κάποιο άλλο ρετρό μηχάνημα με floppy για να κάνεις τις δοκιμές σου. Δεν είμαι τελείως πεπεισμένος ότι το drive σου δεν έχει πρόβλημα.
Το floppy drive δουλευει μια χαρα δοκιμασα και αλλες δισκετες και τις διαβαζει χωρις κανενα θεμα. Αρα το προβλημα μαλλον θα ητανε αυτες οι δυο δισκεττες.
 
Πίσω
Μπλουζα