Αναμνήσεις από τα σχολεία που πέρασα

petermeli

RetroN00b
Joined
21 Δεκ 2008
Μηνύματα
28
Αντιδράσεις
13
Με αφορμή το θέμα Σχολικά βιβλία αποφάσισα να ανεβάσω φωτογραφίες από τα Δημοτικά σχολεία από τα οποία πέρασα, όπως υποσχέθηκα!

Ξεκινώ από το Μονοθέσιο Εξατάξιο Δημοτικό σχολείο Νικάνορος Κονίτσης στο οποίο είμουν απλά guest star λόγω ηλικίας. Ηταν γύρω στα 1975-76 και είμουν 5-6 χρονών, δεν πήγαινα σχολείο ακόμα αλλά με άφηναν να περνάω τη μέρα μου

μέσα στην μοναδική τάξη.

Προβολή συνημμένου 86629Προβολή συνημμένου 86630Προβολή συνημμένου 86631Προβολή συνημμένου 86632Προβολή συνημμένου 86633

Εγώ είμαι στην τρίτη φωτό μπροστά-μπροστα κάτω.

Αρχισα τη μαθητική μου πορεία από το Δημοτικό σχολείο Ελεούσας Ιωαννίνων το 1977

Προβολή συνημμένου 86634Προβολή συνημμένου 86635

Στη συγκεκριμένη φωτό είναι ο γιός μου πρόσφατα που είχαμε πάει βόλτα στα Ιωάννινα!

Τον χειμώνα της ίδια χρονιάς πήρα μετεγγραφή και μετακομίσαμε στην Νυρεμβέργη Δυτικής Γερμανίας (τότε) στο Preisler Schule !

Προβολή συνημμένου 86637Προβολή συνημμένου 86638Προβολή συνημμένου 86639
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οκ, σε ταλαιπώρησα λίγο, αλλά τις φτιάξαμε! :)

Απλά, αφαίρεσα τη φωτογραφία με το γιόκα σου (λεβέντης!!!) γιατί γενικά δεν βάζουμε φωτός των παιδιών στο φόρουμ, για την καλύτερη προστασία τους! :)

Αν θελήσεις, μπορείς να την ξανανεβάσεις με θολό το πρόσωπό του! :)

Οι φωτός είναι εξαιρετικές παρεπιπτόντως!
 
Το 1980 ξαφνικά πήραν την απόφαση οι γονείς μου να επιστρέψουμε οριστικά στην Ελλάδα, στα μέρη του πατέρα μου αυτή τη φορά, στο Άργος Αργολίδος και στο 1ο Καποδιστριακό δημοτικό σχολείο.

1ο Καποδιστριακό σ&#9.jpg

Ευτυχώς σταμάτησαν και οι μετακινήσεις, εδώ τελείωσα και το γυμνάσιο και το λύκειο !

1ο Δημοτικό σχολεί&#9.jpg
 
Οκ ! Την ανεβάζω χωρίς πρόσωπο ! Ευχαριστώ παιδιά !DSCN22771.jpg

Κι αν σας αρέσουν οι μαγικές εικόνες, ανεβάζω μια φωτογραφία που είμαι στα δεξιά κάγκελα του σχολείου Νικάνορος που προανέφερα, το 1975

Picture1.jpg

κι εδώ είναι ο γιός μου σχεδόν 40 χρόνια μετά στα αριστερά κάγκελα (τα δεξιά έχουν γκρεμιστεί) του ίδιου σχολείου το 2013

Picture2.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πάρα πολύ ωραίες οι φωτογραφίες.

Και μια ερώτηση. Το Δημοτικό σχολείο Ελεούσας Ιωαννίνων πριν γίνει σχολείο ήταν κάτι άλλο?
 
Φίλε μου οι φωτογραφίες είναι εκπληκτικές! Ευχαριστούμε που μοιράστηκες τις πολύτιμες αναμνήσεις σου μαζί μας. Φαντάζομαι οτι η διαφορά από το σχολείο στο μικρό χωριουδάκι με το πανέμορφο σχολείο στη Νυρεμβέργη θα ήταν μεγάλη...

Και επίσης με συγκίνησε πολύ η φωτογραφία του γιού σου στο ίδιο ακριβώς σημείο που είχες βγει εσύ τόσα χρόνια νωρίτερα... (μου έβαλες ιδέα...) :)
 
Kambia είπε:
Πάρα πολύ ωραίες οι φωτογραφίες. Και μια ερώτηση. Το Δημοτικό σχολείο Ελεούσας Ιωαννίνων πριν γίνει σχολείο ήταν κάτι άλλο?
Δεν ξέρω kambia ! Τότε δεν είχα τέτοιου είδους προβληματισμούς για να το ψάξω !!! Οταν ξαναπάω του χρόνου πάλι και το θυμηθώ, θα ρωτήσω !

Γιατί όμως, το κτήριο σου παραπέμπει το μυαλό σε κάλοια άλλη χρήση ???

VAGBITH είπε:
Φίλε μου οι φωτογραφίες είναι εκπληκτικές! Ευχαριστούμε που μοιράστηκες τις πολύτιμες αναμνήσεις σου μαζί μας. Φαντάζομαι οτι η διαφορά από το σχολείο στο μικρό χωριουδάκι με το πανέμορφο σχολείο στη Νυρεμβέργη θα ήταν μεγάλη...Και επίσης με συγκίνησε πολύ η φωτογραφία του γιού σου στο ίδιο ακριβώς σημείο που είχες βγει εσύ τόσα χρόνια νωρίτερα... (μου έβαλες ιδέα...) :)
Έχω άλλο ένα σετ με φωτογραφίες....

εγώ στην αυλή του παπού μου (απέναντι από το σχολείο, για να είμαστε και εντός θέματος) πάνω στο τοιχάκι της κληματαριάς, το 1975

Picture3.jpg

και ο γιός μου πάλι, στο ίδιο τοιχάκι του προσπάπου του, απέναντι από το σχολείο, στην ίδια κληματαριά, το 2013 !

Picture4.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
VAGBITH είπε:
Φίλε μου οι φωτογραφίες είναι εκπληκτικές! Ευχαριστούμε που μοιράστηκες τις πολύτιμες αναμνήσεις σου μαζί μας. Φαντάζομαι οτι η διαφορά από το σχολείο στο μικρό χωριουδάκι με το πανέμορφο σχολείο στη Νυρεμβέργη θα ήταν μεγάλη...Και επίσης με συγκίνησε πολύ η φωτογραφία του γιού σου στο ίδιο ακριβώς σημείο που είχες βγει εσύ τόσα χρόνια νωρίτερα... (μου έβαλες ιδέα...) :)
Έχω άλλο ένα σετ με φωτογραφίες....

εγώ στην αυλή του παπού μου (απέναντι από το σχολείο, για να είμαστε και εντός θέματος) πάνω στο τοιχάκι της κληματαριάς, το 1975

Προβολή συνημμένου 86676

και ο γιός μου πάλι, στο ίδιο τοιχάκι του προσπάπου του, απέναντι από το σχολείο, στην ίδια κληματαριά, το 2013 !

Προβολή συνημμένου 86677
 
petermeli είπε:
Γιατί όμως, το κτήριο σου παραπέμπει το μυαλό σε κάλοια άλλη χρήση ???
Τίποτα το συγκεκριμένο. Απλά βλέποντάς το μου γεννήθηκε αυτή η απορία :)
 
Μάλλον είναι αυτό που λένε "Όταν ανοίγει ένα σχολείο κλείνει μία φυλακή" (διότι μετατρέπεται σε σχολείο - αυτό δεν το λένε :) )

(Συγγνώμην, δεν θέλω να κατηγορήσω το παλιό σχολείο Ελεούσας Ιωαννίνων ούτε όλα τα παρόμοια παλιά σχολεία, αλλά αυτά τα κάγκελα στα παράθυρα.... έστω κι αν ήταν για καλό σκοπό, μην πέσει κανένα πιτσιρίκι από ανοιχτό παράθυρο).

Πάντως το σχολείο στη Νυρεμβέργη θα με φόβιζε περισσότερο, λόγω της τεράστιας κλίμακάς του, ειδικά σε σύγκριση με το μέγεθος ενός μαθητή του δημοτικού. Τα μικρότερα σχολεία ήταν πιο ανθρώπινα. Αυτό μάλλον δέος προκαλεί. Και δεν βρίσκω το απλό και απέριττο πέτρινο κτήριο πιο άσχημο από το σχετικά περίτεχνο γερμανικό, αλλά αυτά είναι γούστα.
 
Kambia είπε:
Και μια ερώτηση. Το Δημοτικό σχολείο Ελεούσας Ιωαννίνων πριν γίνει σχολείο ήταν κάτι άλλο?

Τυπική Ηπειρώτικη αρχιτεκτονική, πάρα πολλά σχολικά κτίρια είναι έτσι ή κάπως έτσι, και τα σχολεία στην κωμόπολη της Ηπείρου απ' όπου κατάγομαι έτσι είναι.
 
elephadas είπε:
Πάντως το σχολείο στη Νυρεμβέργη θα με φόβιζε περισσότερο, λόγω της τεράστιας κλίμακάς του, ειδικά σε σύγκριση με το μέγεθος ενός μαθητή του δημοτικού. Τα μικρότερα σχολεία ήταν πιο ανθρώπινα. Αυτό μάλλον δέος προκαλεί. Και δεν βρίσκω το απλό και απέριττο πέτρινο κτήριο πιο άσχημο από το σχετικά περίτεχνο γερμανικό, αλλά αυτά είναι γούστα.
Μολις το ειδα σκεφτηκα οτι εκει θα διδασκε η Miss Trunchbull :animlaugh: :animlaugh: :animlaugh:

http://www.imdb.com/title/tt0117008/
 
Σε σύγκριση με το δικό μου σχολείο, που ήταν πρώην καπναποθήκη, αυτά εδώ είναι αριστουργήματα αρχιτεκτονικής...
 
Πίσω
Μπλουζα