Αναμνήσεις από CPC 464

Αναστασια είπε:
Πωπω!!!! :eek: o_Oo_OΣαν κατι γραμματα που φτανουν στον παραληπτη, με το ταχυδρομειο, μετα απο 40 χρονια ειναι αυτο το καλωσορισμα!!! :D :D:D

Ειναι ομως παντα ευχαριστη εκπληξη! :)
Είναι σπάνιο όμως ένα topic να διατηρείται τόσο πολύ ενεργό, στα forums συνήθως το ένα, διαδέχεται το άλλο και πάει λέγοντας.

Μάλλον κάποια πράγματα εδώ γίνανε για να αντέξουν παντοτινά.. :D
 
Καθε γενια εχει τισ δικες τις αναμνησεις απο εποχες αλλα εμεις ζησαμε κατι μοναδικο με τους 8μπιτους υπολογιστες τη δεκαετια του 80 που αποκλειεται να κατανοησουν οι νεες γενιες. Που να φανταστουν κασετοφωνο με κασεετες ηχου για παιχνιδι!!!! Εγω μαλιστα δεν ειχα διπλης εγγραφης, και αντιγραφαμε με sound recording απο το ενα κασετοφωνο στο αλλο!!! Εγω ειχα και το πλεονεκτημα της δισκετας, ο κολλητος μου που ειχε τον 464 μαζευε ενα χρονο λεφτα απο το χαρτζηλικι να αγορασει εξωτερικο ντραηβ. Το πρωτο που παιξαμε στο ντραηβ του ηταν το Barbarian. Για να μην αναφερω ιστοριες με το πρωτο modem και μια συσκευη digitizer που μετετρεπε απο βιντεοκασετες αρχεια σε SCR μορφη και με προγραμματισμο φτιαχναμε μια μορφη "βιντεο" φορτωνοντας στη μνημη καρε-καρε. Κατι σαν την "τεχνολογια" που χρησιμοποιουσε τo midnight stories, μια video-τσοντα της εποχης για amstrad (ελληνικη παραγωγη βεβαια). Αυτες ηταν εποχες
 
ακόμα θυμάμαι την ανυπομονησία μου όση ώρα φόρτωνε το kung fu master, harrier attack (απίστευτο λιώσιμο), barbarian...

όλα τα λέφτά ήταν οι ήχοι που ακούγονταν την ώρα που φόρτωνε η κασέτα!
 
angelpriest είπε:
Κατι σαν την "τεχνολογια" που χρησιμοποιουσε τo midnight stories, μια video-τσοντα της εποχης για amstrad (ελληνικη παραγωγη βεβαια). Αυτες ηταν εποχες
Τι μου θύμισες τώρα...η περιβόητη αυτή σειρά της charalabakis production είχε πέσει στα χέρια μου! Εγώ είχα πράσινο μόνιτορ στον 6128 και φυσικά την είχα δει εκεί! Πάμε σε φίλο μου με έγχρωμο μονιτορ ctm644 για να την δούμε εκεί!

Δυστυχώς όμως είχε ψηφιοποιηθεί σε πράσινο μόνιτορ οπότε δεν βλεπόταν καθόλου στο έγχρωμο με το πιξέλιασμα! ;)

Θυμάμαι ήταν η πρώτη φορά που ένιωσα περήφανος κάτοχος πράσινου 6128!
 
spyros_s είπε:
Τι μου θύμισες τώρα...η περιβόητη αυτή σειρά της charalabakis production είχε πέσει στα χέρια μου!
NAI ΡΕ ΦΙΛΕ! charalambakis productions!!!!! xaxaxa που το θυμηθηκες το ονομα.....ναι την ειχα πατησει και γω ρε φιλε με το εγχρωμο μονιτορ. Ειχα βγαλει και part 2 ε?

Ναι και ο ntsmrtz εχει δικιο, εκανε πολυ σπαστικους ηχους το κασσετοφωνο, αλλα εμενα το εξωτερικο που ειχα στον 6128 ειχε ενα διακοπτακι και εκανε κατι σαν mute. Ειχα πολλες κασσετες με demo παιχνιδιων και ηταν αναγκαιο κακο για να τα δοκιμασω, ηθελε πολλες ωρες να τα φορτωσεις ολα. Ο "πειρατης", καταστημα συνοικιακο που εκνε τις αντιγραφες με ενα 1000αρικο το ενα, δε σε αφηνε να το δεις και πολλες φορες τα εσκαγες για μουφα παιχνιδι (δε μπορουσε να βαλει κανα σκρηνσοτ...?")
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα