Αναπάντεχο δώρο!

Uskoke

RetroAdept
Joined
9 Φεβ 2011
Μηνύματα
3.415
Αντιδράσεις
6.002
Πήγα χτες σε έναν πελάτη μου για να του φτιάξω διάφορα πράγματα, και επειδή πρόσφατα είχε χάσει τον πατέρα του, μου έδειξε ένα κουτί με διάφορα πράγματα που άνηκε στον πατέρα του, και μου είπε να πάρω ότι θέλω από μέσα. Είχε διάφορες τριπολικές πρίζες, οι οποίες κατευθείαν στα σκουπίδια, ένα κομμάτι λάστιχο πετρογκάζ (το φυλάω για το χωριό-έχουμε κουζίνα υγραερίου και σόμπα), ένα κουτί με μπαταρίες Ucar και berec-κατευθείαν στην ανακύκλωση μπαταριών μιας και είχαν 0 βολτ και είχαν λήξει το 1985-καιιι...μια λυχνία Ultron PCL 86 και ένα φιλμ 120 Ilford FP4 ατράβηχτο!!!:dribble:

Προβολή συνημμένου 134094
 
...βλέπω και μια τιμή...228 δραχμές...!!!
 
Φιλμ 120 Ilford FP4 ατράβηχτο !!!! Είναι να μη σου τρέχουν τα σάλια???
 
Καταρχας,καλοριζικα τα ρετροδωρακια/ευρηματα Δημητρη!!!! :thumbup:

Uskoke είπε:
.....και ένα φιλμ 120 Ilford FP4 ατράβηχτο!!!:dribble:

Kambia είπε:
Φιλμ 120 Ilford FP4 ατράβηχτο !!!!

Κατα δευτερον και συγχωρατε με που ρωταω...:[.... αλλα καποια πραγματα,

πραγματικα δεν τα γνωριζω....
what.gif
"]
what.gif
[/url]...

....αλλα τι το ιδιαιτερο εχει αυτο το φιλμ,εκτος του οτι ειναι ατραβηχτο???!!!! :wait2:
 
stayros είπε:
Καταρχας,καλοριζικα τα ρετροδωρακια/ευρηματα Δημητρη!!!! :thumbup:







Κατα δευτερον και συγχωρατε με που ρωταω...:[.... αλλα καποια πραγματα,

πραγματικα δεν τα γνωριζω....
what.gif
"]
what.gif
[/url]...

....αλλα τι το ιδιαιτερο εχει αυτο το φιλμ,εκτος του οτι ειναι ατραβηχτο???!!!! :wait2:
Ευχαριστώ πολύ Σταύρο, Κάμπια και Μπέττυ-ο Ιωακειμίδης είναι από τα παλιά και διάσημα φωτογραφεία του Ηρακλείου-η ημερομηνία λήξης του φιλμ είναι 1987!

Σταύρο, αν τα απλά φιλμ ασπρόμαυρα είναι ρετρό, αυτό είναι καρά-ρετρό, γιατί είναι FP4-η Ilford το έκανε μεταγενέστερα Plus-και είναι μεσαίο φορμά, δηλ.120-6 χ 6-διαφορετικό από το κλασσικό 135 που ξέρουμε όλοι.και πιο εξεζητημένο φυσικά!
 
Uskoke είπε:
Σταύρο, αν τα απλά φιλμ ασπρόμαυρα είναι ρετρό, αυτό είναι καρά-ρετρό, γιατί είναι FP4-η Ilford το έκανε μεταγενέστερα Plus-και είναι μεσαίο φορμά, δηλ.120-6 χ 6-διαφορετικό από το κλασσικό 135 που ξέρουμε όλοι.και πιο εξεζητημένο φυσικά!
Σε ευχαριστω πολυ για την εξηγηση Δημητρη! :thanx2:
 
Αυτη η λυχνια ειναι απο παλια τηλεόραση ασπρομαυρη?
 
Πιθανόν, αλλά για να σου απαντήσω τι ακριβώς είναι αυτή η λυχνία χρειάζομαι έναν κατάλογο, στα ΤΕΙ Κοζάνης στην βιβλιοθήκη είχαν τέτοιο, και τον συμβουλέυτηκα μιας και η πτυχιακή μου ήταν πομπός μεσαίων με λυχνίες. Το πιο πιθανόν είναι να αγοράστηκε για ώρα ανάγκης, σαν ανταλλακτικό και είναι καινούρια-είχε στο κουτί μια άλλη προφανώς καμένη και σε κακή κατάσταση την οποία πέταξα. Μια λυχνία είχε διάφορες εφαρμογές, και ήταν ας πούμε τρίοδος, τέτροδος, πέντοδος κλπ. με 200 βολτ τάση ανόδου, για τις τάδε συχνότητες, με δείνα χωρητικότητα και εμπέδηση εισόδου κλπ. όπως οι σύγχρονοι ημιαγωγοί (τρανζίστορ) ένα πράγμα.
 
τετοια λυχνια ειχε βγαλει ο παππους μου απο την ασπρομαυρη τηλεοραση που ειχε πριν χρονια κατι τετοιο μου θυμιζει με τοσα ποδαρακια απο κατω και να ειναι μαυρισμενη. Οαν αναβες την τηλεοραση μεχρι να ζεσταθει δεν ειχες εικονα ουτε ηχο ή μαλλον πρωτα ερχονταν ο ηχος και μετα η εικονα
 
Ναι ακριβώς!Είχαμε τέτοια τηλεόραση στα '80ς, και θυμάμαι, που έπρεπε να ζεσταθούν οι λυχνίες για να έχουμε εικόνα, αλλά ο ήχος ερχόταν αμέσως! Και τώρα, υπάρχουν (πανάκριβοι) ενισχυτές με λυχνίες, υποτίθεται ότι έχουν πιο "θερμό" ήχο.
 
nektarios1451 είπε:
τετοια λυχνια ειχε βγαλει ο παππους μου απο την ασπρομαυρη τηλεοραση που ειχε πριν χρονια κατι τετοιο μου θυμιζει με τοσα ποδαρακια απο κατω και να ειναι μαυρισμενη. Οαν αναβες την τηλεοραση μεχρι να ζεσταθει δεν ειχες εικονα ουτε ηχο ή μαλλον πρωτα ερχονταν ο ηχος και μετα η εικονα

Uskoke είπε:
Ναι ακριβώς!Είχαμε τέτοια τηλεόραση στα '80ς, και θυμάμαι, που έπρεπε να ζεσταθούν οι λυχνίες για να έχουμε εικόνα, αλλά ο ήχος ερχόταν αμέσως! Και τώρα, υπάρχουν (πανάκριβοι) ενισχυτές με λυχνίες, υποτίθεται ότι έχουν πιο "θερμό" ήχο.
Την χαρακτηριστικη μυρωδια, που ειχαν οι αντιστοιχες τηλεορασεις, δεν την θυμαται κανενας ????
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μυρωδιά καμμένης σκόνης!

Η λάμπιτσα άυτή ήταν συνήθως για τον ήχο στις τηλεοράσεις, μπορείς με 2 μόνο τέτοιες να φτιάξεις ένα μικρούλι στέρεο ενισχυτάκι για το γραφείο.
 
"Φωτογραφικά Ιωακιμείδης". Το συγκεκριμένο μαγαζί υπάρχει ακόμα στο Ηράκλειο.
 
@chris73:δεν ξέρω αν ήταν μόνο για τον ήχο, υποθέτω ότι ήταν και για την εικόνα (αφού δεν χρησιμοποιούσε καθόλου τρανζίστορ-πόσο μάλλον ολοκληρωμένα). Είναι σχετικά εύκολο να φτιάξεις έναν μικρό ενισχυτή με λυχνίες, κλασσικές είναι ας πούμε οι 6L6, EL34, 807 κλπ.Μιας και έχουν μεγαλύτερες ανοχές απ' τα τρανζίστορ.

@arielis:φυσικά και υπάρχει, αλλά έχω να ψωνίσω δεκαετίες μιας και όταν ασχολιόμουν με τον σκοτεινό θάλαμο ψώνιζα από ένα σχετικό μαγαζί στην γειτονιά μου και όταν το γύρισα στο ψηφιακό αυτό δεν έιχε τίποτα σχετικό και μετά έκλεισε.

Η λυχνία αυτή είναι για μένα ένας μικρός θησαυρός και θα την φυλάξω ως κόρη οφθαλμού.
 
Μια 'ξανθιά' απορία:

Το φωτογραφικό φίλμ εφόσον έχει λήξει, δεν θεωρείται πλέον ακατάλληλο?
 
theoritikos είπε:
Μια 'ξανθιά' απορία:Το φωτογραφικό φίλμ εφόσον έχει λήξει, δεν θεωρείται πλέον ακατάλληλο?
Ναι είναι ακατάλληλο. Αν πάλι αποφασίσεις να το χρησιμοποιήσεις μπορεί να έχεις κάτι τελείως ψυχεδελικά αποτελέσματα!
 
Συνήθως όπως λέει η Κάμπια και πιο πολύ το έγχρωμο αρνητικό. Εγώ έχω χρησιμοποιήσει ληγμένο Kodachrome με σχεδόν νορμάλ αποτελέσματα (ανεβάζω ένα σλάιντς από αυτό). Το ασπρόμαυρο είναι πιο ανθεκτικό. Πάντως εγώ το χαρίζω το φιλμ σε όποιον θα ήθελε να το τραβήξει, αρκεί να το τραβήξει όντως και να μην το χώσει σε κάνα συρτάρι (πρέπει να βάλω ξεχωριστή αγγελία, Κάμπια);

PICT0015.jpg
 
Kambia και uskoke ευχαριστώ για την απάντηση!

Είχα χρησιμοποιήσει και εγώ κάποτε φίλμ που είχε λήξει (δεν θυμάμαι ποιας εταιρίας), έτσι από περιέργεια, αλλά το αποτέλεσμα ήταν αισχρό :D
 
Πίσω
Μπλουζα