Αναπάντητες απορίες

Μια γυναικα κατηγορειται

Στην ταινια εμφανιζεται μια κοντομαλλουσα κοπελα ονοματι Μαρω η οποια δειχνει να γνωριζει τους παντες στην οικια του εκλιποντος Δενδρινου. Το θεμα ειναι ομως πως εμεις οι θεατες δεν μαθαινουμε ποτε ποια ειναι αυτη η νεα γυναικα.
Φιλη, συγγενης, γειτονισσα; Τι, τελος παντων;
 
Καλώς ήλθε το δολάριο

Αναφέρεται πουθενά στην ταινία γιατί το σπίτι του Κωνσταντίνου θα κατεδαφιζόταν, άρα έπρεπε αυτός κι η οικογένειά του να μετακομίσουν;

Υποθέτω ότι ίσως είχε δοθεί για αντιπαροχή, αλλά δεν νομίζω ότι αναφέρεται ξεκάθαρα ο λόγος.
 
Καλώς ήλθε το δολάριο

Αναφέρεται πουθενά στην ταινία γιατί το σπίτι του Κωνσταντίνου θα κατεδαφιζόταν, άρα έπρεπε αυτός κι η οικογένειά του να μετακομίσουν;

Υποθέτω ότι ίσως είχε δοθεί για αντιπαροχή, αλλά δεν νομίζω ότι αναφέρεται ξεκάθαρα ο λόγος.
οχι δεν αναφεροταν ξεκαθαρα
 
Ανάμεσα σε 2 γυναίκες

Ο ναυτικός Δημήτρης, έχοντας μαζέψει ενα μεγάλο χρηματικό ποσό, δεν βλέπει την ώρα να αφήσει τα καράβια κι να ανοίξει μια δική του επιχείρηση. Όμως διαπιστώνει ότι η γυναίκα του έχει χάσει ότι είχαν στα χαρτιά. Στο τέλος της ταινίας, την συγχωρεί παρόλο που κατέστρεψε το μέλλον κι τις ζωές τους. Σαν να μην συνέβη τίποτα. Όλα μέλι-γάλα. Αφήνει όμως αναπάντητο το μέλλον του ζευγαριού, αν ο Δημήτρης θα ξαναγυρίσει πάλι στα καράβια ή αν θα ασχοληθεί με άλλη εργασία. Προφανώς ήταν ασήμαντης σημασίας για το σενάριο, αρκεί να περαστεί το μήνυμα ότι ένα γάμος δεν πρέπει να διαλύεται οτι κι αν συμβαίνει αναμεταξύ τους...
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μια γυναικα κατηγορειται

Στην ταινια εμφανιζεται μια κοντομαλλουσα κοπελα ονοματι Μαρω η οποια δειχνει να γνωριζει τους παντες στην οικια του εκλιποντος Δενδρινου. Το θεμα ειναι ομως πως εμεις οι θεατες δεν μαθαινουμε ποτε ποια ειναι αυτη η νεα γυναικα.
Φιλη, συγγενης, γειτονισσα; Τι, τελος παντων;
Να αναφέρω ότι σε κάποιες περιπτώσεις ίσως αυτές οι απορίες να δημιουργούνται και από το ότι μπορεί στο ήδη αρχικό μοντάζ της ταινίας να έχουν κοπεί σκηνές και γενικά υλικό που επεξηγούσαν κάποια πράγματα. Για κάποιο λόγο και στο "Μια γυναίκα κατηγορείται" αλλά και στο παράδειγμα από το "Καλώς ήλθε το δολάριο", που αναφέρει ο/η Ράγια η πιθανότητα αυτή μου φαίνεται αρκετά μεγάλη
 
Στο Νυφιατικο Τραγουδι που ακουμε στην ταινια Τζενη - Τζενη ποτε μα ποτε δεν καταλαβα εντελως τους στιχους. Στην αρχη λεει "Εκοιμοταν η..." Η ποια; Η μουλαρα; Γιατι αυτο ακουω. :D:D:D
Τα ιδια γινονται και στο δευτερο κουπλε. Ακουω κατι περιεργα και περιμενω να μου τα εξηγησετε. :sneaky:

 
Πίσω
Μπλουζα