Ανασκόπηση των 80ς

mastoras

Retro Member
Joined
14 Ιουν 2007
Μηνύματα
157
Αντιδράσεις
36
Ζητώ συγνώμη προκαταβολικά για το μακροσκελές posting.

Εντελώς τυχαία πέτυχα πριν από λίγο καιρό αυτό εδώ το σάιτ, που περιέχει σύντομη (αλλά περιεκτική) ανασκόπηση των '80ς, του κάθε χρόνου ξεχωριστά. Νομίζω πως έχει αρκετό ενδιαφέρον και δίνει μια ιδέα του πολύ διαφορετικού πλαισίου της καθημερινής ζωής κατά τη δεκαετία εκείνη. Ενδεικτικά αναφέρω τα ακόλουθα:

Νοέμβριος 1980: Στην πορεία της επετείου για το Πολυτεχνείο σκοτώνονται η Ματίνα Κανελλοπούλου και ο Ιάκωβος Κουμής. Εκείνη την εποχή οι νεκροί σε πορείες δεν ήταν σπάνιο φαινόμενο. Είχαμε ένα-δυο νεκρούς στάνταρ κατά τη διάρκεια των εκδηλώσεων για την επέτειο του πολυτεχνείου

Δεκέμβριος 1980: Το γεγονός που επεσκίασε όλα τ' άλλα μέσα στο 1980 ήρθε λίγες μέρες πριν τη δύση του. Στις 19 Δεκεμβρίου δύο μεγάλα πολυκαταστήματα καίγονται, στο κέντρο της Αθήνας. Εμπρηστές βάζουν φωτιά στον “Κατράντζο”, στη Σταδίου και στο “Μινιόν”, στην Πατησίων. Το θυμόσαστε εσείς αυτό; Εγώ (που έμενα στην Κρήτη) θυμάμαι το σάλο που προκάλεσε η πυρκαγιά στο Μινιόν, αλλά νόμιζα πως ήταν ατύχημα! Και σα να μην έφτανε αυτό,

Ιούνιος 1981: Άλλα δύο πολυκαταστήματα, ο Κλαουδάτος και το Ατενέ καίγονται από εμπρηστές. Αυτοί δηλαδή ήτανε κάτι σαν retro αναρχικοί, ας πούμε;

Δεκέμβριος 1981: Θριαμβευτική πορεία του Θεοδωράκη σε Κούβα- Νικαράγουα. Άλλες εποχές! Πως και δε μας βομβάρδισαν εκείνα τα χρόνια οι Αμερικάνοι, απορώ βρε παιδί μου

Ιανουάριος 1982: Γεννιέται το πρώτο παιδί του σωλήνα στην Ελλάδα, στις 20 Ιανουαρίου. Αυτό κι αν προκάλεσε σάλο. Για χρόνια μετά χρησιμοποιούταν η ρέτρο έκφραση “κι εσύ τι είσαι ρε, το παιδί του σωλήνα;”

Μάιος 1982: Πεθαίνει η Δ. Αχλαδιώτη, η “Κυρά της Ρω”. Μας είχανε τρελάνει στο σχολείο μ' αυτή την Κυρά της Ρω!I

Σεπτέμβριος 1982: Πεθαίνει ο Μάνος Λοΐζος. Ανατριχίλα

Δεκέμβριος 1982: Πανευρωπαϊκοί Αγώνας Στίβου, το χρυσό μετάλλιο στο αγώνισμα του ακοντίου παίρνει η Α. Βερούλη και το χάλκινο η Σ. Σακοράφα. Παγκόσμιο ρεκόρ στον ακοντισμό από τη Σ. Σακοράφα με βολή 74.20 μ. Είχαμε γίνει όλοι ειδικοί στον ακοντισμό, σχεδόν όπως με την άρση βαρών στα 1990ς

Ιανουάριος 1983: Παρά τις αντίθετες δηλώσεις της κυβέρνησης, στις 6 του μηνός, η δραχμή υποτιμάται κατά 15,5% έναντι του δολαρίου ά ρε δραχμούλα, τι είχες τραβήξει...η εταίρα της Ευρώπης! Κάθε λίγο και λιγάκι υποτίμηση!

Απρίλιος 1983: Έκρηξη βόμβας, λίγα λεπτά μετά τα μεσάνυχτα, στο ξενοδοχείο “Πλοτίνι” του Διδυμότειχου, την ώρα που συνεδρίαζαν 80 στελέχη της Ν.Δ. ε αυτό δεν το θυμάμαι καθόλου!

Απρίλιος 1983: Με υπεράνθρωπες προσπάθειες σώζεται η μικρούλα Αγλαΐα Κισκίνη που έπεσε σε τρύπα γεώτρησης βάθους 19 μέτρων και πλάτους μόλις 30 εκατοστών, στο Νέο Μαρμαρά Χαλκιδικής αμ αυτό;

Ιούλιος 1983: Συναυλία Τζόαν Μπαέζ στο Ηράκλειο Κρήτης αμέ, είδατε ο Καρέλλης; Ο πρώτος ΠΑΣΟΚικός δήμαρχος στην Ελλάδα. Μέχρι και Μπαέζ είχε φέρει τότε!

Αύγουστος 1983: Δολοφονείται στον Άλιμο από άγνωστους επιβάτες μοτοσικλέτας ο Μααμούν Μπρες, στέλεχος της PLΟ, ενώ βρισκόταν μέσα στο αυτοκίνητό του εκείνη την εποχή η μισή PLO ζούσε στο Μαρόκο και στο Λίβανο και η άλλη μισή στην Ελλάδα....

Ιανουάριος 1984: Η ασφάλεια συλλαμβάνει Ρωχάμη πολύ ρέτρο κατάσταση!

Μάιος 1984: Σοκ διεθνώς: Ο πλοίαρχος του φορτηγού “Γαρυφαλιά”, Αντ. Πλυτζανόπουλος, ρίχνει στους καρχαρίες, ανοιχτά των ακτών της Σομαλίας, έντεκα Αφρικανούς λαθρεπιβάτες Σήμερα αυτά γίνονται κάθε μέρα, και κανείς δε δίνει δεκάρα. Είχαμε άλλες ευαισθησίες στα 80ς

Φεβρουάριος 1985: Θεοδωράκης εναντίον Παπανδρέου από τη φλαμανδική Τηλεόραση μπαρδόν;

Σεπτέμβριος 1985: Ισχυρότατη σεισμική δόνηση στην πόλη της Καλαμάτας. Δεκάδες τα θύματα του σεισμού που είχε ένταση 6,2 της κλίμακας Ρίχτερ. Μια ολόκληρη πολυκατοικία καταρρέει θάβοντας τους ενοίκους της. Ένα νεογέννητο κοριτσάκι ανασύρεται ζωντανό από τα ερείπια. τραγικές στιγμές

Ιανουάριος 1985:Ο Μιχάλης Καλτέζας 15 χρονών πυροβολείται από τον αστυνομικό Μελίστα και σωριάζεται νεκρός. Το θυμάμαι σα χθες

Ιανουάριος 1987: Φόρος Προστιθέμενης Αξίας για πρώτη φορά αμε!

Μάρτιος 1987: Στα πρόθυρα πολέμου η Ελλάδα με την Τουρκία. Έντονες τουρκικές προκλήσεις στο Αιγαίο. Το “Πίρι Ρέις” στα ελληνικά ύδατα χαμός στα σούπερ μάρκετ!

Μάρτιος 1987: Εθνική Ελλάδας- Ολλανδίας 1- 1, στο Ρότερνταμ για να μην ξεχνιόμαστε, τότε αυτό θεωρούταν εθνική επιτυχία

Ιούνιος 1987: Πεθαίνει ο πρώτος επώνυμος στην Ελλάδα από AΙDS. Είναι ο 32χρονος σχεδιαστής μόδας Μπίλι Μπο. πω πωωωω, το είχα ξεχάσει αυτό

Οκτώβριος 1987: Εκτελείται σε βεράντα σπιτιού στην Καλογρέζα ο καταζητούμενος ως τρομοκράτης Μιχ. Πρέκας. Ρετρό βερσιόν του Σκυφτούλη

Φεβρουάριος 1988: Θύελλα στη Ν.Δ. για μία λέξη. Το “UNFAIR” του κ. Κωνσταντίνου Μητσοτάκη στο Λονδίνο νόμιζα πως είχε γίνει νωρίτερα αυτό

Μάιος 1988: Η εξίσου δημοφιλής με το σύζυγό της Νίκο Γκάλη, η Τζένη σκοτώνεται σε τροχαίο στην Εθνική οδό Λαμίας- Θεσσαλονίκης ομολογώ πως αυτό δεν το θυμόμουν

Ιούνιος 1989: Έφτασε στην Αθήνα ο αγαπημένος της “Τόλμης και γοητείας” Ρον Μος. Πολύς κόσμος και λιποθυμίες κατά την άφιξή του στο αεροδρόμιο εκπληκτικό ρετρό!
 
Mπραβο Mastora!Eισαι ασταματητος!! :headbangdude:
 
mastoras είπε:
Μάιος 1982: Πεθαίνει η Δ. Αχλαδιώτη, η “Κυρά της Ρω”. Μας είχανε τρελάνει στο σχολείο μ' αυτή την Κυρά της Ρω!I
Εγώ πάλι αισθάνομαι ότι με έχουν τρελάνει με τις "κυράτσες της Μυκόνου" !

Προτιμώ ΧΙΛΙΕΣ ΦΟΡΕΣ την "Κυρά της Ρω" !
 
exetlaios είπε:
Εγώ πάλι αισθάνομαι ότι με έχουν τρελάνει με τις "κυράτσες της Μυκόνου" !
Αυτό τί είναι πάλι; Έχω χάσει επεισόδια από τότε που λείπω.
 
mastoras είπε:
Αυτό τί είναι πάλι; Έχω χάσει επεισόδια από τότε που λείπω.
Στην Αμερική, πιάνετε τις ειδήσεις του Alter και του Star ?

Αν ΝΑΙ, θα καταλάβεις τι εννοώ.

Στα 80's μας "ζάλιζαν" με την Κυρά της Ρω (μια αναμφίβολα ξεχωριστή γυναίκα) ενώ το 2000 μας ζαλίζουν με το τι χρώμα εσώρουχα φοράει κάθε [edit] "καλλιτέχνιδα" όταν πάει για διακοπές στη Μύκονο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τι να πω. Μερικές φορές είμαι τόσο ευγνώμων που λείπω και δε βλέπω αυτή την κατάντια. Η Ελλάδα που μου λείπει είναι αυτή που έχω μέσα μου.
 
Exetlaios +1000 και από εμένα.

Αλλού έχω μιλήσει για συστηματικό σχέδιο επιβολής συνηδείσεων και ζελεδοποίησης του μυαλού του σύγχρονου σκλάβου.

Όσο περισσότερη ελευθερία της πληροφορίας υπάρχει, τόσο πιό άγρια θα είναι τα μέτρα επιβολής των συνηδείσεων. Σε λίγο θα μας κοιτάνε με μισό μάτι γιατί δεν "ενημερωνόμαστε" για τις "εξελίξεις" στο κάθε χαζοριάλιτυ και στο κάθε δελτίο ειδήδεων του κάθε χαζοκάναλου.............
 
Τι να πω και εγω ρε παιδια που δουλευω σ΄αυτα.Κατι παραπανω ξερω,ειναι δυνατον να μην ειμαι αγανακτισμενος?
 
Συγχαρητήρια mastoras +1000 απίθανο ποστ!!!
 
exetlaios είπε:
Στα 80's μας "ζάλιζαν" με την Κυρά της Ρω (μια αναμφίβολα ξεχωριστή γυναίκα) ενώ το 2000 μας ζαλίζουν με το τι χρώμα εσώρουχα φοράει η [edit] "καλλιτέχνιδα" όταν πάει για διακοπές στη Μύκονο.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟ ΕΣΩΡΟΥΧΟ ΤΗΣ ΛΟΥΚΑ !!!!

Πέρα από την πλάκα επειδή γνωρίζω άτομο που δουλεύει στο Star οι άνθρωποι δεν πέρνουν καθόλου στα σοβαρά αυτό που κάνουν, ξέρουν τη γελιότητα του πράγματος και σκάνε στα γέλια όταν πέφτει ρεπορτάζ.... Δεν έχετε παρατηρήσει Λιάγκα και Λιάτσο που είναι συνεχώς έτοιμοι να γελάσουν ;
 
stee είπε:
Πέρα από την πλάκα επειδή γνωρίζω άτομο που δουλεύει στο Star οι άνθρωποι δεν πέρνουν καθόλου στα σοβαρά αυτό που κάνουν, ξέρουν τη γελιότητα του πράγματος και σκάνε στα γέλια όταν πέφτει ρεπορτάζ.... Δεν έχετε παρατηρήσει Λιάγκα και Λιάτσο που είναι συνεχώς έτοιμοι να γελάσουν ;
Πάντως αυτό δεν αλλάζει το γεγονός ότι το χαμηλό επίπεδο "ειδήσεων" αντικατοπτρίζει και το χαμηλό κοινωνικό επίπεδό μας, ως κράτος.
 
stee είπε:
Δεν έχετε παρατηρήσει Λιάγκα και Λιάτσο που είναι συνεχώς έτοιμοι να γελάσουν ;
Δεν τυγχάνω της ξεχωριστής "τιμής" να τους γνωρίζω. Δεν παρακολουθώ τηλεόραση, θεωρώ χαμένο χρόνο να κάτσω να παρακολουθήσω τις γελοιότητες αυτού του είδους.

[edit]χαρακτηρισμοι[/edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
exetlaios είπε:
το χαμηλό επίπεδο "ειδήσεων" αντικατοπτρίζει και το χαμηλό κοινωνικό επίπεδό μας
Και το διαιωνίζει. Πάντως θα πρότεινα αυτό το θρεντ να μείνει retro, και να μην το "μολύνουμε" με το να υπενθυμίζουμε στους εαυτούς μας τη σημερινή κατάντια (αν και δικαιολογημένα μας ενοχλεί). Ας μείνει αυτό το φόρουμ γενικότερα "κολημένο" στα παλιά.
 
μαστορα,πολυ ομορφο τοπικ!!

μεσα σε ολα,το τελευταιο με αποτελειωσε!!:biglaugh:

περι Ρον Μος λεω..

ειχα αδιαφορησει τελειως τοτε,εγω ημουνα τρελη και παλαβη με τον Θορν (τον πρωτο ομως,τον ξανθο..)..χμμ...τι καταρα και αυτη,απο παιδι να κολλαω με ξανθους (βλεπε αβαταρ μου! :) )

και εγω δεν θυμαμαι την επιθεση κατα της ΝΔ,οπως και κουφαθηκα με την Τζοαν Μπαεζ!:animeek:

δεν ειχα ιδεα πως ειχε γινει κατι τετοιο..
 
Ανασκοπηση της δεκαετιας του 1980 απο την εκπομπη της ΕΤ2

((ΓΕΙΑ ΧΑΡΑ ΔΕΚΑΕΤΙΑ ΤΟΥ 80

ΚΑΛΗΜΕΡΑ 2000))

παρουσιασαν οι

Νικος Μεγγρελης και Μπαμπης Παπαπαναγιωτου

μεταδοθηκε το 1989

[edit] The YouTube account associated with this video has been terminated due to multiple third-party notifications of copyright infringement.[edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
FORD231 είπε:
Ανασκοπηση της δεκαετιας του 1980 απο την εκπομπη της ΕΤ2http://www.youtube.com/watch?v=LyKccRJXlcE
Μπράβο Φορντ για το ωραίο ντοκουμέντο! Μακάρι να έχεις και άλλες ανασκοπήσεις. Γιατί όμως λέει Καλημέρα 2000 και όχι 1990;
 
stakovios είπε:
Μπράβο Φορντ για το ωραίο ντοκουμέντο! Μακάρι να έχεις και άλλες ανασκοπήσεις. Γιατί όμως λέει Καλημέρα 2000 και όχι 1990;
Την δεκαετια αυτη θα την δειτε ολη... :)

Το δευτερο μερος απο την ανασκοπηση της δεκαετιας 1980-1990

[edit] The YouTube account associated with this video has been terminated due to multiple third-party notifications of copyright infringement.[edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το αρχειο σου ειναι ανεξαντλητο!

Btw μιας και ειμαστε σε αυτο το thread, εχει επικοινωνησει κανεις με τον φιλο mastoras (που ανοιξε το παρον thread)? Του ειχα στειλει και email αλλα δεν απαντησε ποτε...εξαφανιστηκε αποτομα...
 
Πίσω
Μπλουζα