Ανεμοδαρμένα Ύψη - Wuthering Heights (1939)

Artemis

Banned
Joined
23 Ιουλ 2007
Μηνύματα
191
Αντιδράσεις
22
Ο πυργος των καταιγιδων

Παιζουν: Merle Oberon, Laurence Olivie, David Ninen

Υποθεση:

Χαμενος σε μια χιονοθυελλα στη βραχωδη Αγγλια, ενας αντρας αγνωστος βρισκεται τυχαια στα Ανεμοδαρμενα Υψη, το σκοτεινο, μελαγχολικο κτημα του μυστηριωδους Χιθκλιφ. Ο θλιμμενος αυτος αντρας ειναι τοσο βασανισμενος απο εναν ανεκληρωτο ερωτα, που εχει χασει την θεληση του για ζωη. Καθως η καταιγιδα συνεχιζεται , ο εξαντλημενος ταξιδιωτης, γοητευεται απο τη θλιβερη ιστορια του Χιθκλιφ και του αθωου ερωτα του για την Καθι ενος ερωτα που ποτε δεν πηρε σαρκα και οστα. Και αυτο γιατι οταν ο Χιθκλιφ εφυγε για να αναζητησει την τυχη του, επιστρεφοντας βρηκε την Καθι παντρεμενη με την υψηλη κοινωνια... Η ανακαλυψη αυτη εκανε συντριμμια την ψυχη του, αλλα αφησε ανεγγιχτη τη φλεγομενη επιθυμια του για την Καθι που θα εβραζε μεσα του για παντα...

[edit] dead pic [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
κλασικό και σαν γνήσια ντίβα η μερλ επέμεινε και πέτυχε τα κοστούμια να μην είναι της εποχής που θα έπρεπε, ώστε να την κολακεύουν περισσότερο :D μισούσε δε τον συμπρωταγονιστή της ίσως περισσότερο και απ΄όσο μισούσε η βίβιαν λι τον ρετ :eek:
 
Βιβλίο και πάλι βιβλίο! Κανεις δεν μπορεσε να το αποδώσει κινηματογραφικά ως τώρα. Ασε που λογω της ιστορίας με την Βιβιαν Λη έχω μιαν αντιπάθεια στον Σερ Ολιβιέ. Η Μερλ Ομπερον δεν με πειθει ως Καθι. Τωρα πάλι έχω εμμονη με το βιβλίο και δεν θέλω να το αγγίζουν, εκτός και αν η ταινία βγει ισάξια. Λεω να γράψω για το βιβλίο στα ᾽᾽βιβλία᾽᾽.
 
114.jpg


115.jpg


115.jpg

114.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οποιος θέλει να γελάσει/κλάψει να δει την έκδοση της δεκαετίας του '70 με τον Τίμοθυ Ντάλτον. Η μία ερμηνεία χειρότερη από την άλλη, τόσο που καταντά αστείο...
 
Stormwatch είπε:
Οποιος θέλει να γελάσει/κλάψει να δει την έκδοση της δεκαετίας του '70 με τον Τίμοθυ Ντάλτον. Η μία ερμηνεία χειρότερη από την άλλη, τόσο που καταντά αστείο...
Ο Τιμοθυ Νταλτον, επαιξε και τον Ροτσεστερ, σε μια μεταφορα της Τζεην Ευρ. Και εκει αποτυχια το ολο θεμα..

Τελικα το εχει η μοιρα του
 
Η ταινία έχει μείνει κλασική επειδή παίζουν ο Ολίβιε και η Όμπερον. Το σενάριο όμως, πραγματικά το διαλύσανε. Καμμία σχέση με το έργο της Έμιλι Μπροντέ. Οι ερμηνείες ξεπερασμένες. Εντάξει είναι πολύ παλιά ταινία, άλλης οπτικής και αισθητικής. Προσωπικά μου αρέσει πολύ περισσότερο η ταινία που έχει γυριστεί με την Ζυλιέτ Μπινός και τον Ρέιφ Φάινς στους ρόλους της Κάθριν και του Χήθκλιφ. Πιστή απόδοση του έργου και εκπληκτικές ερμηνείες.
 
Δεν έχω διαβάσει το βιβλίο ούτε έχω δει την ταινία με Φαινς και Μπινός. Ξέρω ότι δεν είναι πιστή η ταινία του 39 στο βιβλίο όμως εμένα μου άρεσε.

Αν το δεις ίσως ξέχωρα από το βιβλίο είναι μια πάρα πολύ καλή ταινία και κλασική πλέον.
 
Πίσω
Μπλουζα