Ανεμοστρόβιλος (Maelstrom)

Retrospectiva

Retro Member
Joined
12 Αύγ 2010
Μηνύματα
200
Αντιδράσεις
110
Ανεμοστρόβιλος (Maelstrom) 1985 , ΕΡΤ1


Πρεμιέρα: Δευτέρα 11/08/1986


Ώρα προβολής: 19.50

tn_Maelstrom6.jpg


Εβδομαδιαία σειρά μυστηρίου του BBC αποτελούμενη από 6 επεισόδια.

Υπόθεση:Η Κάθριν Ντάρελ θύμα της οικονομικής κρίσης του 1985 στην Αγγλία απολύεται.Η τύχη όμως της χαμογελάει όταν την καλούν σε ένα δικηγορικό γραφείο να της ανακοινώσουν ότι κληρονόμησε μια μεγάλη περιουσία στη Νορβηγία από τον πολυεκατομμυριούχο Γιάλμαρ Γιόρνταϊλ.

Το μόνο πρόβλημα είναι ότι δεν έχει ιδέα ποιος είναι αυτός που της άφησε την κληρονομιά.Αποφασίζει να ταξιδέψει στην Νορβηγική πόλη του Όλσουντ για να λύσει το μυστήριο.Δεν γνωρίζει όμως ότι θέτει τη ζωή της σε κίνδυνο προσπαθώντας να βρει την απαντήση...

Πρωταγωνιστούν:

tn_couple.jpg
Tusse Silberg(Catherine Durrel)

David Beames(Anders Bjorson)

tn_sisters.jpg
Susan Gilmore(Anna Marie Jordahl)

Edita Brychta(Ingrid Nilsen nιe Jordahl)


tn_M-Scoular.jpg
Christopher Scoular(Lars Nilsen)

tn_toddsansbird.jpg
Ann Todd(Astrid Linderman)

tn_Dochead.jpg
Trevor Baxter(Dr.Albrigsten)

Σενάριο:Michael J Bird

Σκηνοθεσία:David Maloney

Έτος παραγωγής:1984

Για την εποχή της πολύ καλογυρισμένη και καλογραμμένη σειρά.

Είχε αρκετά τρομακτικές σκηνές με υποβλητική μουσική - ξεπερασμένες βέβαια σήμερα- και μια πολυ προκλητική σκηνή στο τελευταίο επεισόδιο που είχε μείνει χαραγμένη στη μνήμη μου(αν υπήρχε το ΕΣΡ τότε,θα έβαζε πρόστιμο 100.000 ευρώ)!

Δεν θέλω να δώσω περισσότερες λεπτομέρειες επειδή η σειρά υπάρχει ολόκληρη στο youtube!Όσοι πιστοί προσέλθετε ;)


Επεισόδιο 1 (An ill wind) 11/08/1986



[edit] Το video δεν είναι διαθέσιμο [edit]


Επεισόδιο 2 (Shadows) 25/08/1986



[edit] Το video δεν είναι διαθέσιμο [edit]


Επεισόδιο 3 (In possession) 01/09/1986



[edit] Το video δεν είναι διαθέσιμο [edit]


Επεισόδιο 4 (House of secrets) 08/09/1986



[edit] Το video δεν είναι διαθέσιμο [edit]


Επεισόδιο 5 (Into the vortex) 15/09/1986



[edit] Το video δεν είναι διαθέσιμο [edit]


Επεισόδιο 6 (Out of the depths) 22/09/1986



[edit] Το video δεν είναι διαθέσιμο [edit]


Καλή διασκέδαση!


 


[/i]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν το γνώριζα αυτό εδώ! Ωραία πράματα!
 
Δυστυχώς το κανάλι στο youtube που είχε όλα τα επεισόδια, έκλεισε... :(

Προς το παρόν υπάρχει μόνο αυτό το βιντεάκι με την επιβλητική μουσική της σειράς.

 
Τη σειρά δεν την έβλεπα τότε, μολονότι ήμουν μεγάλη φαν των σειρών του M. J. Bird. Διάβασα γι' αυτήν πολύ αργότερα, όταν αγόρασα τη βιογραφία του Bird, με τίτλο Michael J. Bird: The life and work of the man who created the Lotus Eaters. Ξέρω ότι είχε βγει σε dvd στις σκανδιναβικές χώρες (δι' ευνόητους λόγους) και ότι μπορεί να βρει κανείς dvd, ολλανδικής όμως έκδοσης, σε όλα τα ηλεκτρονικά καταστήματα (Amazon, Play.com κλπ.) και στο Ebay. Ξέρω επίσης ότι συντέλεσε στο να γίνει τουριστικός προορισμός η Alesund της Νορβηγίας και ότι ακόμα, ο σεναριογράφος αποφάσισε να γράψει ένα μυστήριο με φόντο τη Σκανδιναβία αντί να γυρίσει έναν δεύτερο κύκλο του Dark Side of the Sun, όπως ήταν η αρχική του πρόθεση. Για περισσότερες όμως πληροφορίες παραπέμπω στο http://www.mjbird.org.uk.
 
Πίσω
Μπλουζα