Αν ήμουν πλούσιος (1972)

ARETARA

RetroNuts!
Joined
1 Σεπ 2010
Μηνύματα
2.136
Αντιδράσεις
2.283
Αν ήμουν πλούσιος (1972)

RetroDB: http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Αν_ήμουν_πλούσιος

Μια δροσερή κωμωδία του 1972 παρουσιάζεται σε αυτό το θέμα. Είναι η ταινία "Αν ήμουν πλούσιος" σε σενάριο Ναπολέοντα Ελευθερίου και σκηνοθεσία - παραγωγή Στέλιου Τατασόπουλου.

Το θέμα - το καστ. Δύο φτωχαδάκια ο Μιχάλης (Αλέκος Τζανετάκος) και ο Φίλιππας (Σωτήρης Τζεβελέκος) εργάζονται στο συνεργείο αντιπροσωπείας μοτοσικλετών/αυτοκινήτων και ονειρεύονται να πιάσουν την καλή. Ο Μιχάλης θα πάρει το αυτοκίνητο του βιομήχανου Αριστείδη Τσίτση (Διονύσης Παπαγιαννόπουλος) που του το άφησε για συντήρηση, για να το παίξει πλούσιος μαζί με τον Φίλιππα. Θα γνωρίσει την κόρη του Αριστείδη, τη Μήτση (Βίκυ Βανίτα) και την ξαδέλφη της από την Αυστραλία, τη Λάνα (Λάνα Πάπας). Ο Φίλιππας όμως θα ερωτευθεί την υπηρέτρια Μέλπω (Ντέπυ Γεωργίου). Γρήγορα θα αποκαλυφθούν ότι είναι υπάλληλοι, η Μήτση όμως θα αδιαφορήσει γι' αυτό. Μέσα από μια σειρά ευτράπελων τελικά θα έρθει και το happy-end...

Σχόλια. Πρόκειται για μια τυπική κωμωδία της περιόδου χωρίς μεγάλες προσδοκίες. Η κλασική περίπτωση του φτωχού που ερωτεύεται την πλούσια με την διαφοροποίηση εδώ ότι ο πατέρας-βιομήχανος δεν αντιτίθεται αλλά ενθαρρύνει μια τέτοια σχέση. Το σενάριο γενικά δεν βγάζει το σπουδαίο γέλιο αν και το δίδυμο Τζανετάκου-Τζεβελέκου το θεωρώ γενικά πετυχημένο και κάποιες σκηνές είναι κεφάτες. Θα σημειώσω ότι είναι ίσως μία από τις ελάχιστες περιπτώσεις που ο Αλέκος Τζανετάκος, γενικά πετυχημένος δευτεραγωνιστής κατέχει πρωταγωνιστική θέση. Σε δροσερό και νεανικό ρόλο δίπλα του η νεότατη τότε Βίκυ Βανίτα. Έκπληξη και ο ρόλος της ξαδέλφης της που μάλλον πρέπει να είναι πραγματική ομογενής (Λάνα Πάπας) και είναι ίσως η μοναδική εμφάνισή της στο πανί καθώς δεν υπάρχουν άλλα στοιχεία γι' αυτήν. Η παραγωγή είναι φανερά ολιγοδάπανη με λίγες εξωτερικές σκηνές και αρκετά μουσικά αποσπάσματα (εμφανίζεται η ορχήστρα του Γιάννη Παπαδόπουλου σε νυκτερινό κέντρο). Τυπική μουσική επένδυση της περιόδου και από τον πολύπειρο Χρήστο Μουραμπά.

Μικρά-μικρά.

1. Έχω την εντύπωση ότι οι τελευταίες σκηνές ίσως γυρίστηκαν στην Ερέτρια καθώς ο Τζεβελέκος φοράει ένα ναυτικό καπέλο που γράφει "Νησί των Ονείρων" που από πηγή στο διαδίκτυο βρήκα ότι είναι στην περιοχή της Ευβοικής πόλης. Ίσως κάποιο μέλος να έχει περισσότερες πληροφορίες επ' αυτού.

2. Ένα βιογραφικό του σκηνοθέτη Στέλιου Τατασόπουλου (του οποίου αυτή ήταν η τελευταία ταινία), μπορείτε να διαβάσετε εδώ.

Video.

2 αποσπάσματα από την ταινία. Στο πρώτο το κομμάτι το ποδόσφαιρο σε στίχους Κώστα Γιαννακάκη και μουσική και ερμηνεία Γιάννη Παπαδόπουλου.




Φωτογραφίες.

1. Μιχάλης και Φίλιππος στη δουλειά. Διακρίνεται μία Ιταλική μοτοσικλέτα Benelli και ένα Audi (νομίζω αυτά ήταν τύπου Audi 100).

plousios7.jpg



2. Μιχάλης και Μήτση στο σπίτι της τελευταίας στη Φιλοθέη.

plousios5.jpg



3. Ο Φίλιππας με την εντυπωσιακή Ελληνοαυστραλή Λάνα.

plousios4.jpg



4. Η Μήτση στην αντιπροσωπεία με το αφεντικό του Μιχάλη και του Φίλιππα.

plousios8.jpg



5. Ο βιομήχανος Αριστείδης Τσίτσης με την υπηρέτριά του Μέλπω.

plousios9.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πέρασα ήδη μια φορά και το διάβασα στα "πεταχτά", όπως συμβαίνει σε κάθε παρουσίαση του αγαπητού Aretara! (πάντα παίρνω μια "πρώτη" γεύση! ;) )

Υποδειγματική παρουσιάση (ακόμα μια φορά - νομίζω ότι θα πρέπει να το κάνω αντιγραφή-επικόλληση σε κάθε thread που ξεκινάς! :D ), καλογραμμένη, με ωραία στοιχεία (screenshots & βιντεάκια!) :thumbup:

Πρέπει κάποια φάση της ζωής μου να την είχα δει και μάλιστα το "κλικ" μου το έκανε η σκηνή με τη Benelli! Δε μπορώ να θυμηθώ καθόλου (μα καθόλου!) αν είχε προβληθεί στην ελληνική τηλεόραση ή αν την είχα δει σε VHS....

Από τις ταινίες που είχα δει ευχάριστα, αλλά προφανώς αρκετά αδιάφορη, γι' αυτό και πέρασε στο "ασυνείδητό" μου.... Αν δε διάβαζα την παρουσίαση, θα έλεγα ότι δεν την έχω δει καν!.....
 
Πολύ ωραία - για άλλη μια φορά - η παρουσίασή σου ΑΡΕΤΑΡΑ !!! Την ταινία αυτή την έχω δει μόνο μια φορά, κάπου το 1991, όταν ήμουν φοιτητής, στο διαμέρισμα ενός συμφοιτητή μου [ξέρετε, εκείνες οι επισκέψεις που κάναμε στα φοιτητικά μας χρόνια στους συμφοιτητές μας, οι οποίες γινόντουσαν .... απλώς για να είμαστε μαζί, απλώς για να νιώθουμε ο ένας την παρέα του άλλου, κι έτσι η ώρα περνούσε με ... κουβεντουλες του αέρα, με ό,τι έδειχνε εκείνη τη στιγμή η τηλεόραση κλπ] !!!

΄Τωρα που ξαναείδα τα βιντεάκια μού έκανε εντύπωση το τραγούδι που έγραψε ο Σούκας :eek: o_Oo_O.... Ο πολύ σπουδαίος λαϊκός μας συνθέτης έχει γράψει "στιβαρά" και "αντρίκεια" λαϊκότροπα τραγούδια [με κορυφαίο όλων το "Πάρε την ταχεία"] !!! Να, όμως, που για τις ανάγκες της ταινίας έγραψε ένα "ανάλαφρο / εύπεπτο / σαχλούλι" τραγουδάκι !!! Σημειωτέον, τη λέξη "σαχλούλι" δεν τη γράφω ΚΑΘΟΛΟΥ υποτιμητικά !!! Όλοι μας έχουμε δικαίωμα στην "ελαφρότητα"και στη "σαχλαμαρίτσα", πόσο μάλλον ένας σπουδαίος συνθέτης όπως ο κος Σούκας !!!

Έχω, όμως, μια απορία : Σε αυτήν την ταινία, αν δεν κάνω λάθος, ακούγεται και ένα ξένο τραγούδι, πάρα πολύ γνωστό, πασίγνωστο [που όμως δεν θυμάμαι τον τίτλό του], ερμηνευόμενο από ένα ελληνικό συγκρότημα [που παίζει στο κέντρο όπου, υποτίθεται, πηγαίνουν Τζανετάκος /Τζεβελέκος] !!! Καλά το θυμάμαι ??? Αν ναι ... Για ποιο τραγούδι πρόκειται ??? {για να βοηθήσω, πρόκειται για το πασίγνωστο χορευτικό κομμάτι που έχει γνωρίσει άπειρες εκτελέσεις} ??? Ποια ελληνική [???} μπάντα το εκτελεί στην ταινία ????
 
Rinus Cesar είπε:
Έχω, όμως, μια απορία : Σε αυτήν την ταινία, αν δεν κάνω λάθος, ακούγεται και ένα ξένο τραγούδι, πάρα πολύ γνωστό, πασίγνωστο [που όμως δεν θυμάμαι τον τίτλό του], ερμηνευόμενο από ένα ελληνικό συγκρότημα [που παίζει στο κέντρο όπου, υποτίθεται, πηγαίνουν Τζανετάκος /Τζεβελέκος] !!! Καλά το θυμάμαι ??? Αν ναι ... Για ποιο τραγούδι πρόκειται ??? {για να βοηθήσω, πρόκειται για το πασίγνωστο χορευτικό κομμάτι που έχει γνωρίσει άπειρες εκτελέσεις} ??? Ποια ελληνική [???} μπάντα το εκτελεί στην ταινία ????
Πράγματι υπάρχει ένα ξένο κομμάτι, το Hey Big Brother των Rare Earth από το live album Rare Earth in concert (1971). Πιθανόν να το ερμηνεύει ελληνικό συγκρότημα (Οναθίτες) αλλά το θέμα είναι ότι το video της ταινίας που παρακολούθησα είχε διάρκεια 74' αντί των 85' που δίνει το retrodb οπότε ίσως η σκηνή αυτή να βρισκόταν στα πετσοκομμένα 11' που δεν είδα. Αντ' αυτού άκουσα το τραγούδι σε μία σκηνή που το χόρευε η ξαδέλφη Λάνα (η στιγμή της φωτογραφίας παρακάτω).

plousios0.jpg

Όσο για τον πασίγνωστο Τάκη Σούκα για τον οποίο αναφέρομαι διεξοδικά σε σχετικό θέμα, εντάξει δεν μπορεί να είναι όλα τα έργα και για χρυσό δίσκο, απλή ταινία ήταν, απλά τραγουδάκια θα φτιάξει :D .
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φιλε Rinus, ειχα γραψει παλιοτερα για το συγκεκριμενο κομματι! :

Popcorn (instrumental και όχι μόνο)







Πρεπει να ειναι 4-5 ταινιες που ο "μεροκαματιαρης" Τζανετακος παριστανει τον πλουσιο!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Stratulator είπε:
Φιλε Rinus, ειχα γραψει παλιοτερα για το συγκεκριμενο κομματι! : http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?9908-Popcorn-(instrumental-και-όχι-μόνο)

!
Πραγματικά, σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες !!! Μια φορά άκουσα σε κάποιον ραδιοπειρατικό σταθμο το όνομα της μπάντας ως ... Atlantic System [!!!], αντί του ορθού Anarchic System, και γι' αυτό ... δεν μπορούσα να βρω τίποτα !!! Τώρα για το εν λόγω άσμα, είτε στην ορχηστρική του βερσιόν :

, ό,τι και να πούμε είναι λίγο !!! Το τραγούδι είναι ΘΕΪΚΟ !!! Και μάλιστα ... με έκπληξη είδα πριν λίγο στη βικιπέδια ότι οι εμπνευστές του είναι ... Γαλλάκια !!! Η Γαλλική μπάντα Anarchic System έγραψε αυτή τη "θεϊλα"΄, η οποία χιλιοτραγουδήθηκε, χιλιο-ακούστηκε, έγινε "all time classic", θα είναι χιλιοακουσμένο και μετά από πολλές - πολλές γενιές και ... από κει και πέρα δεν ξέρουμε τίποτα για δαύτους !!! Κάτι ανάλογο που συμβαίνει με τους Ram Jam, οι οποίοι άφησαν κληρονομιά ένα απίστευτο all time classic ροκ τραγούδι, το Black Betty, και ... δεν ξέρουμε τίποτε αλλο για δαύτους !!!
Η εμφάνιση του τραγουδιού στην ταινία "Αν ήμουν πλούσιος", ερμηνευμένο από ελληνικό γκρουπ [και μάλιστα πολύ ωραία] αποτελεί μία από τις "εκπλήξεις" της ταινίας που "αιφνιδιάζουν" ευχάριστα τον θεατή !!! Δηλαδή ... ακόμη και σε μια ταινία με ΄το πλέον "τετριμμένο" σενάριο, μπορείς να βρεις "κρυμμένους θησαυρούς" !!!

[άσχετο / οφφτόπικ: Είμαι σίγουρος ότι πολλοι συνομήλικοί μου θα θυμούνται ότι πάνω στη μελωδία του Ppocorn εμείς οι "έφηβοι των 80ς" είχαμε βάλει κάτι δικά μας λογάκια και τραγουδούσαμε που έλεγαν : Μία νύχτα που 'ταν μέρα κι έβρεχε χωρίς νερό / έτρεχα χωρίς να τρέχω Μαριγούλα να σε βρω / και σε βρήκα ξαπλωμένη / όρθια σε μια μηλιά / να μαζεύεις μανταρίνια κάτω απ' την πορτοκαλιά/ Κι άνοιξα ένα ραφείο / μέσα στο νεκροταφείο / κι είχα σκελετούς πελάτες / και τους έραβα γραβάτες :p

:p :po_Oo_O:cool: :cool: #) ] !!!!
 
Rinus Cesar είπε:
Η εμφάνιση του τραγουδιού στην ταινία "Αν ήμουν πλούσιος", ερμηνευμένο από ελληνικό γκρουπ [και μάλιστα πολύ ωραία] αποτελεί μία από τις "εκπλήξεις" της ταινίας που "αιφνιδιάζουν" ευχάριστα τον θεατή !!! Δηλαδή ... ακόμη και σε μια ταινία με ΄το πλέον "τετριμμένο" σενάριο, μπορείς να βρεις "κρυμμένους θησαυρούς" !!!

Θυμαμαι οτι πισω απο το συγκροτημα ηταν γραμμενο το ονομα τους,"Taste of Life"...

Αλλα,δεν ειμαι σιγουρος αν υπηρχε ελληνικο 70'ς γκρουπ ,με αυτο το ονομα.
 
Ο χαρακτήρας της Βανίτα λεγόταν Μήτση Τσίτση?!

Υποθέτω ότι ο τίτλος της ταινίας είναι παρμένος από το πασίγνωστο τραγούδι του Δώρου Γεωργιάδη.
 
elephadas είπε:
Ο χαρακτήρας της Βανίτα λεγόταν Μήτση Τσίτση?!
Ναι και στην αρχή υπάρχει μία σχετική συνομιλία της υπηρέτριας όταν κάποιος καλεί στο τηλέφωνο και αναφέρει αυτή το φαινόμενο που οδηγεί και σε παρεξηγήσεις μερικές φορές όπως λέει και η ίδια (Μήτση - Τσίτση).

elephadas είπε:
Υποθέτω ότι ο τίτλος της ταινίας είναι παρμένος από το πασίγνωστο τραγούδι του Δώρου Γεωργιάδη.
Δεν είναι αυστηρά διαπιστωμένο αυτό αν και είναι αρκετά πιθανό. Πάντως να αναφέρω ότι η ταινία αν κυκλοφόρησε την περίοδο 1972-73, δηλαδή Σεπτέμβριο 1972 και μετά θα ήταν δύσκολο να είχε επηρεαστεί από το τραγούδι, καθώς αυτό ακούστηκε στο Φεστιβάλ Τραγουδιού Θεσσαλονίκης 1972 που έγινε 20-22 Σεπτεμβρίου 1972 όπως δείχνει και το παρακάτω banner. Εκτός και αν είχε ακουστεί ευρύτερα πολύ πριν το Φεστιβάλ, κάτι για το οποίο δεν έχω πληροφόρηση. Πηγή.

festival1972.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Όχι, δεν είχε ακουστεί πριν το φεστιβάλ, διότι τα τραγούδια του πρωτοακούγονταν σ' αυτό, δεν ήταν σαν το τωρινό φεστιβάλ της Eurovision. Αλλά μπορεί να αλλάξανε τον τίτλο της ταινίας μετά το σουξέ του τραγουδιού. Διότι μου φαίνεται απίθανο η ομοιότητα των τίτλων να είναι σύμπτωση ή το τραγούδι να επηρεάστηκε από την ταινία.
 
Το γνωστότατο κομμάτι Pop corn από το συγκρότημα Anarchic System παίχτηκε playback σε εκτέλεση από το ελληνικό γκρουπ Οναθίτες.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα