Απίστευτο! Monkey Island 2 στον Elektronika BK 0011 (video)

alkis21

ΚickOff World Champ 2013
Joined
16 Οκτ 2008
Μηνύματα
2.603
Αντιδράσεις
198
Ο Ρώσικος υπολογιστής Elektronika BK 0011 ήταν 16-bit με 128KB μνήμης και επεξεργαστή μόλις στα 4MHz. Όχι ακριβώς το ιδανικό μηχάνημα για το Monkey Island 2! Κι όμως:


Δεν νομίζω να πρόκειται για επίσημο port. Για όποιον ενδιαφέρεται να το δοκιμάσει, το μηχάνημα εξομοιώνεται από τον Emulator 3000.
 
Τώρα φταίω εγώ να φωνάζω που δεν βγήκε σε ST;
 
Σωστόστ!!! Σωπαίνω... :p
 
Το θέμα ήταν άκρως επικίνδυνο για την ανθρωπότητα. Αν το βγαζαν για ST, 20.000.000 χρηστες amiga θα ειχαν αυτοκτονήσει.

:tongue:
 
Πραγματικά δεν γνώριζα για τέτοιο μηχάνημα και τέτοια έκδοση. Φοβερό!
 
teflon είπε:
Το θέμα ήταν άκρως επικίνδυνο για την ανθρωπότητα. Αν το βγαζαν για ST, 20.000.000 χρηστες amiga θα ειχαν αυτοκτονήσει.
:tongue:
Προφανώς αγαπητέ teflon θα είχαν αυτοκτονήσει αλλά… από τα γέλια!:biglaugh::biglaugh::biglaugh:

Κι εγώ βλέποντας την φωτο και την ποιότητα των γραφικών στην αρχή του θέματος (και χωρίς να δω ότι πρόκειται για τον Elektronika BK 0011) προς στιγμή νόμιζα ότι ήταν η χαμένη version του ΜΙ 2 για τον ST!!! :p :p:p
 
port από st ήταν...απλά εδώ είναι έκδοση υψηλής ανάλυσης και με περισσότερα χρώματα!

Πάντως έπρεπε να βγάλουν μία έκδοση st για να κοροϊδεύαμε μετά τους αταράδες για δεκαετίες.

(Πέραν αντιπαράθεσης δεν πιστεύω ότι υπήρχε άλλος λόγος για να μην βγει στον ste τουλάχιστον πέραν του χαμηλού ενδιαφέροντος ή της συγκριτικά μικρής αγοράς. Από την άλλη βέβαια καλύτερα για τους αμιγκάδες διότι μπορεί μετά η εταιρεία να έριχνε την έκδοση για αμίγκα βγάζοντας ένα απλό πορτ από ατάρι όπως την πατήσαμε αλλού)
 
Φαντασου να υπηρχε και αντιπαραθεση δηλαδη :)

Ευκαιρια θα ηταν παντως με αφορμη το παρον thread να πουμε 2 κουβεντες ή να κανουμε μια παρουσιαση (αν τον εχει κανεις) για αυτον τον 16bitο PDP compatible home micro.
 
Πίσω
Μπλουζα