Απαιτητικά emulated παιχνίδια (ΜΑΜΕ και άλλα)

Φιλε mindnever εγω θα στα πω τα πραγματα απλα χωρις βαθυστοχαστες αναλυσεις και σαλτσες.Ουτε μια στο εκατομμυριο δεν αξιζει να κανεις αναβαθμιση στον υπολογιστη σου για να παιζεις mame.Αν εισαι νοσταλγος των παλιων αγαπημενων κλασικων παιχνιδων κλπ μια χαρα εισαι με τον υπολογιστη που εχεις και μην ασχολεισαι παραπανω για ενα MACE the dark age ενα Killer instinct και μερικα αλλα.Αν θες να κανεις αναβαθμηση για αλλους λογους τοτε καντο αλλα αν ειναι να κανεις αναβαθμηση για το mame για μενα δεν αξιζει.
 
metalcandyman είπε:
Φιλε mindnever εγω θα στα πω τα πραγματα απλα χωρις βαθυστοχαστες αναλυσεις και σαλτσες.Ουτε μια στο εκατομμυριο δεν αξιζει να κανεις αναβαθμιση στον υπολογιστη σου για να παιζεις mame.Αν εισαι νοσταλγος των παλιων αγαπημενων κλασικων παιχνιδων κλπ μια χαρα εισαι με τον υπολογιστη που εχεις και μην ασχολεισαι παραπανω για ενα MACE the dark age ενα Killer instinct και μερικα αλλα.Αν θες να κανεις αναβαθμηση για αλλους λογους τοτε καντο αλλα αν ειναι να κανεις αναβαθμηση για το mame για μενα δεν αξιζει.
+1

Συμφωνώ απόλυτα, άλλωστε το είπα και προηγουμένως ότι τελικά δεν αξίζει να ρίξω λεφτά για mame. Τις κλασικούρες θέλω και απ'ότι βλέπω τις έχω!

Φίλε μου επειδή σε διαβάζω, στα διάφορα posts σου αναφέρεις διάσπαρτα κάποια παιχνίδια που τα ψάχνω μετά και ανακαλύπτω διαμάντια! Μπορείς να μου στείλεις τη λίστα με τα υπερ-αγαπημένα σου; Είμαι σίγουρος ότι θα μου 'χουν ξεφύγει αρκετά...

johnny19818 είπε:
@mindnever Το Tekken τρέχει ακόμη καλύτερα στον ίδιο το PSX :) . Είναι βαρύ παιχνίδι πως να το κάνουμε.

Και μια ερώτηση. Δεν μπορώ να παίξω ένα από τα αγαπημένα μου το Snow Bros διότι εκτός ότι βγάζει ένα πλαίσιο γύρω γύρω σαν το πραγματικό της καμπίνας η οθόνη είναι αντεστραμένη προς τα αριστερά κατά 90° και μου είναι αδύνατο να κάνω κάτι πέραν το να γυρίσω όλη την οθόνη του pc στις 90°.
Βαρύ είναι στο mame, στο psx όχι. Υπάρχουν διαφορές ανάμεσα στα δύο Τekken;;

Στις επιλογές του mame (tab) κάπου υπάρχει επιλογή για rotation νομίζω. Στα slider options κοίταξες;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κανενα προβλημα φιλε μου μετα της δυο θα δω να στα γραψω.
 
Πολλες φορες προσπαθησα να ασχοληθω με αναβαθμησεις Mame και τα λοιπα , αλλα ολες τις φορες δεν εβγαλα ακρη. Τεραστια αρχεια ,αλλα παιζανε , αλλα οχι αλλα δεν βρησκαν τα Chds ιστοριες για αγριους.

Εχω την εκδοση 0.136 jan 6 2010 που μου ειχε δωσει πριν 2-3 χρονια o metalcandyman οταν ειχα πρωτομπει στο φορουμ (πως περνανε τα χρονια...) και παιζει ολα τα 2D μια χαρα και στο PC και στο λαπτοπ μου αρα ειμαι καλυμενος! (μεχρι να μου ερθει παλι η μανια για αναβαθμιση να μην τα καταφερω και να γυρισω παλι στο παλιο :p )

Αν θελησω κανα Tekken ή κανα bloodyroar υπαρχει ο epsxe και το psp :D .
 
Για τα Killer Instinct πάντως, έχω μια αυτόνομη έκδοση που τρέχω και τα δύο στο Xbox (το παλιό) και παίζουν αέρα. Είμαι σίγουρος οτι θα έχει βγεί κάτι αντίστοιχο (εκτός ΜΑΜΕ) για τα PC.

Σχετικά με το rotation στο ΜΑΜΕ, απλώς πατάς το ΤΑΒ, επιλέγεις να ξεκαθαρίσει το Marquee αν τυχόν σε ενοχλεί, και φυσικά να κάνεις rotate όπως ακριβώς θέλεις.

Τekken, Virtua Striker και λοιπά σίγουρα είναι καλύτερο να κοιτάξει κανείς εκτός ΜΑΜΕ. Για τα Τekken τον epsxe όπως ήδη αναφέρθηκε (επίσης, αν παίζει emulator για PS2 και τον σηκώνει, μπορείς να δοκιμάσεις να τρέξεις το Tekken 5, το οποίο περιέχει τα arcade ports των Tekken 1/2/3) ενώ για το Virtua Striker πηγαίνεις προς modeler μεριά, ή Dreamcast (NullDC) εφόσον σε καλύπτει η αντίστοιχη έκδοση (VS 2 2000.1)

Είναι και άλλα παιχνίδια βαριά, όπως επίσης και αρκετά που έχουν ακόμη κακογραμμένους drivers στο ΜΑΜΕ (η έχουν αφαιρεθεί λόγω copyright)
 
mindnever είπε:
Βαρύ είναι στο mame, στο psx όχι. Υπάρχουν διαφορές ανάμεσα στα δύο Τekken;;
Αστειευόμουν εννοώντας να παίξεις το Tekken το original στο PSX :) .

Δηλαδή για να καταλάβω, αν θελήσω να αγοράσω ένα καμπινάκι (αμήν και πότε) πάλι θα υπάρχουν θέματα με κάποια παιχνίδια ή θα περιλαμβάνονται μόνο όσα είναι playable;

Υ.Γ. Thanks για το tip με το Snow Bros.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αν αγοράσεις καμπινάκι που στο εύχομαι, καλύτερα να μην βάλεις emulators μέσα !! Διάλεξε πέντε-έξι αγαπημένα παιχνίδια και πάρε τις πλακέτες σιγά-σιγά. Αλλα περι ορέξεως είπαμε !

Μπορείς επίσης να κοιτάξεις τις multi-jamma αλλα οι περισσότερες ακόμη δεν μου γεμίζουν το μάτι !
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θα βγω λιγο Offtopic αλλα σκαλισα λιγο το mame και στο ingame menu slider options παρατηρησα οτι σε μερικα παιχνιδια το overclock main cpu ειναι 100% , σε αλλα 74% , σε αλλα το screen refresh rate ειναι στα 59.61 , σε αλλα 57.5 γιατι αλλαζουν; Πρεπει να ειναι ετσι; Επισης υπαρχει καποια επιλογη για να βαλει τα default ingame options; Λεγοντας ingame εννοω αυτα που βγαινουν με το Tab.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Όποιος θέλει πραγματικα ελαφρυ mame και το pc του δε τη παλεύει πρέπει να δοκιμάσει έκδοση πριν τη 0.105 μετά νομίζω άλλαξαν πολλά στο mame και έγινε πολύ πιο βαρύ.

Υ.Γ Φυσικά πρέπει να μετατραπούν και όλα τα ρομς για να παίζουν σε 0.105 και είναι λίγο ιστορία.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ενοειται πως δεν αξιζει με την καμμια να κανεις αναβαθμιση (σοβαρη) στο pc σου για να παιξεις chd mame .Εχουμε εξηγησει τους λογους πιο επανω .Γενικα κυκλοφορουν αλλοι πολυ καλοι emulators που θα αξιζε αυτη η κινηση .Εγω εκανα νεο συστημα γιατι το παλιο μου pc ειχε γινει 10 χρονων και δεν τραβουσε αλλο
 
Other_Reality είπε:
Αν αγοράσεις καμπινάκι που στο εύχομαι, καλύτερα να μην βάλεις emulators μέσα !! Διάλεξε πέντε-έξι αγαπημένα παιχνίδια και πάρε τις πλακέτες σιγά-σιγά. Αλλα περι ορέξεως είπαμε !
Έλα σου όμως που δεν είναι 5-6... Από το στόμα σου και στου θεού τ'αυτί!
 
Παιδιά δεν ξέρω τι λέτε εσείς αλλά εγώ αν πάρω καινούριο PC πιο πολύ για το emulation θα το κάνω. Οχι μόνο για το MAME αλλά και για όλους τους Emulators από PSX/Saturn/N64 και πάνω. Θα μπορώ να τρέχω όλα τα games αυτών των κονσολών στο 100% με ότι ρυθμίσεις θέλω και θα μπορώ επιτέλους να ασχοληθώ και με τα Naomi/Dreamcast/PS2 emulation και φυσικά το Dolphin. Θα μπορώ να τρέξω emulators για Model 3 και να παίξω τα games του (κάπως) μιας και ποτέ κανείς δεν έχει κάνει port τίποτα από αυτό το board. Α και γιατί όχι, να κάνω την μετάβαση από τους απλούς emulators στους "accuracy" emulators όπως τον BSNES (που άλλαξε σε Higan).

Πιστεύω πως 1.6GHz CPU σε Netbook δεν είναι αρκετός σαν ελάχιστο προτεινόμενο για emulation. Ενας Pentium 4 3.0Ghz Θα πρέπει να είναι το ελάχιστο για αυτήν την δουλειά. Να μπορείς να τρέξεις όλα τα 2D στο MAME μαζί με τα MK/KI χωρίς frameskip, GBA emulation χωρίς frameskip, το 99% των PSX/N64, Saturn emulation, Model 2 emulation κλπ. Νομίζω εύκολα μπορεί να φτιάξει κάποιος ένα τέτοιο PC χωρίς να πληρώσει παραπάνω από 20-30 ευρώ. Αν δεν μπορεί να βρει κομμάτια τελείως τσάμπα δηλαδή. Που και αυτό εύκολο είναι.

ΥΓ: Για Tekken και άλλα παρόμοια arcades που είχαν γίνει port σε PSX hadrware υπάρχει και το Zinc. Το οποίο σε Pentium 4 τρέχει μία χαρά.

mindnever είπε:
Ειδικά αυτό με το F11 θα το δοκιμάσω στο Xain'd Sleena γιατί το βλέπω να πηγαίνει κάπως αργά...
A, έπεσες κι εσύ στην περίπτωση βλέπω... Δεν ξέρω τι ακριβώς παίζει με το Xain'd Sleena αλλά στην 140 έκδοση μου έχω εγώ το frame rate φαίνεται να πέφτει πολύ σε σχέση με παλιότερες εκδόσεις του MAME όταν έχει πολλούς εχθρούς στην οθόνη αλλά παρόλα αυτά ο emulator μου δείχνει ότι τρέχει στο 100%. Σκέφτηκα ότι ίσως έτσι να τρέχει και στο arcade μιας και δεν το θυμάμαι πολύ καλά και δοκίμασα να κάνω overclock τo emulation της CPU του Board αλλά πάλι τίποτα (αυτό βοηθάει πολλά παιχνίδια που έχουν slowdown και στα πραγματικά coin-op, πχ τα Metal Slug). Δεν ξέρω τι ακριβώς παίζει με το συγκεκριμένο παιχνίδι.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τασο δεν ξερω αν καταλαβα καλα τι εννοις αλλα αν ενοοις οτι με εναν Pentium 4 θα τρεξεις ολα αυτα που γραφεις τελεια το θεωρω απιθανο.Το τριτο Pc που εχω το πιο ανισχυρο φοραει εναν Pentium D στα 2,6GHZ,2GB Ram και την Gigabyte 9600GT και ολα αυτα που γραφεις και κυριως psx,n64 και saturn δεν υπαρχει περιπτωση να τα τρεχει τελεια και το λεω γιατι τα εχω δοκιμασει ολα.

Οσο για το xain'd sleena μην το ψαχνετε τζαμπα με το framerate γιατι αυτο το προβλημα υπαρχει απο την εκδοση του παιχνιδιου στα ηλεκτρονικα δεν ειναι θεμα mame και καποια σημεια ειναι στανταρ που το κανει.Συντομα θα ανεβασω τερματισμο στο καναλι μου ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
metalcandyman είπε:
Τασο δεν ξερω αν καταλαβα καλα τι εννοις αλλα αν ενοοις οτι με εναν Pentium 4 θα τρεξεις ολα αυτα που γραφεις τελεια το θεωρω απιθανο.Το τριτο Pc που εχω το πιο ανισχυρο φοραει εναν Pentium D στα 2,6GHZ,2GB Ram και την Gigabyte 9600GT και ολα αυτα που γραφεις και κυριως psx,n64 και saturn δεν υπαρχει περιπτωση να τα τρεχει τελεια και το λεω γιατι τα εχω δοκιμασει ολα.
Κοιτα, για να τα παίξεις όλα τέλεια σίγουρα όχι αλλά ένα πολύ μεγάλο ποσοστό ναι. Μιλάω για οτιδήποτε είναι από N64 και κάτω φυσικά. Εγώ έχω το PC αυτό (P4 3.0) εδώ και 10 χρόνια σχεδόν και λόγω του ότι ποτέ δεν μπόρεσα να πάρω καινούριο αναγκαστικά το έχω ψάξει όσο δεν πάει με το θέμα του τι τρέχει και τι όχι σε emulators:

ΜΑΜΕ: To 95% των 2D παιχνιδιών τρέχουν τέλεια, μαζί με τα MK. Πρόβλημα υπάρχει σε κάποια boards που βασίζονται σε 3D hardware αλλά έχουν 2D games (πχ το STV).

PSX: Χρησιμοποιώ 2 emulators και από ότι θυμάμαι όλα τα παιχνίδια μπορώ να τα τρέξω σε 100% speed.

Ν64: Εδώ είναι λίγο πιο περίπλοκο το θέμα λόγω των πολλών plugins και emulators. Γενικά μπορώ να τρέξω όλα τα παιχνίδια σε 100% speed αν βάλω "ελαφριά" plugins. Αλλά αν θέλω "τέλεια" γραφικά και όλα τα εφε αναγκαστικά βάζω το Glide plugin και κάποια παιχνίδια σέρνονται (πχ το Conker) αλλά και πάλι τα περισσότερα τρέχουν καλά. Τώρα, 2-3 παιχνίδια που τρέχουν μόνο με interepter απλά σέρνονται.

Saturn: 50-50. Τα μισά τρέχουν τέλεια, τα άλλα μισά σέρνονται.

GBA: Τρέχουν όλα τέλεια.

Zinc: Από ότι θυμάμαι τα περισσότερα τρέχουν τέλεια.

Model 2: Πολύ καλός Emu, κάποια παιχνίδια τρέχουν σχεδόν τέλεια. Tα Sega Rally/Daytona USA τρέχουν όπως και στο arcade αλλά το VF2 ψιλοσέρνεται.

Αυτά στον P4 3.0Ghz. Αλλά παρόλα αυτά θέλω καινούριο για τους λόγους που είπα στο προηγούμενο post. Εννοείται ότι αυτά που έγραφα για PS2/Naomi/Dolphin κλπ τα εννοούσα για το νέο PC που θα έπαιρνα, σε P4 δεν γίνεται δουλεία φυσικά.

Οσο για το xain'd sleena μην το ψαχνετε τζαμπα με το framerate γιατι αυτο το προβλημα υπαρχει απο την εκδοση του παιχνιδιου στα ηλεκτρονικα δεν ειναι θεμα mame και καποια σημεια ειναι στανταρ που το κανει.Συντομα θα ανεβασω τερματισμο στο καναλι μου ;)
Thanks Βασίλη για αυτήν την πληροφορία, εγώ είχα ξεχάσει τελείως πως είναι στο κανονικό arcade οπότε τώρα μπορώ να είμαι ήσυχος πως τρέχει μια χαρά τελικά στην έκδοσή μου.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τασο σε καταλαβαινω απολυτα σαυτο που λες πως επειδη εχεις αυτο το PC τοσα χρονια εχεις ψαξει τα παντα σαυτο και πως μπορεις να τρεξεις καλητερα τους emulators κλπ γιαυτο σε ειπα οτι μπορει να μην καταλαβα καλα τι εννοοις.Παντως με το PC που εχω και ανεφερα παραπανω ο BSNES πηγαινε σαν χελωνα οταν τον ειχα δοκιμασει :p
 
Τελευταια φορα που ειχα δοκιμασει Bsnes πηγαινε αργα ακομα και στο δικο μου Core 2 Quad . Με τα χιλια ζορια καταφερα να κανω καποια roms .sfc και τελικα δε δουλευαν καλα... Οποτε το παρατησα και παρεμεινα με τους αλλους emu.

ps.Το higan τι ειναι; :)
 
metalcandyman είπε:
Τασο σε καταλαβαινω απολυτα σαυτο που λες πως επειδη εχεις αυτο το PC τοσα χρονια εχεις ψαξει τα παντα σαυτο και πως μπορεις να τρεξεις καλητερα τους emulators κλπ γιαυτο σε ειπα οτι μπορει να μην καταλαβα καλα τι εννοοις.Παντως με το PC που εχω και ανεφερα παραπανω ο BSNES πηγαινε σαν χελωνα οταν τον ειχα δοκιμασει :p
Μία από τα ίδια :p

Αλλά δεν τρέχει τίποτα, έχω βρει καλό emulator (καλύτερο από ZSNES/SNES9X) o οποίος πάει σφαίρα. SNESGT παρακαλώ, στα περισσότερα site ούτε που τον έχουν για download για κάποιον λόγο και οι περισσότεροι δεν τον ξέρουν καν, αλλά για μένα είναι ο best μετά τον απαιτητικό ΒSNES/HIGAN.

A ξέχασα να σε ρωτήσω κάτι για τα φρουτάκια στο MAME. Αυτό που λες με τα 20.000 games από τα οποία τα 10.000 τουλάχιστον ήταν φρουτάκια το είχα δει πριν κάνα δύο χρόνια που επιχείρησα να κάνω update το ΜΑΜΕ αλλά το παράτησα γι αυτό και μόνο τον λόγο. Ισχύει ακόμα? Η μήπως το αλλάξανε? Γιατί θυμάμαι σε forums πολλοί παραπονέθηκαν γι αυτό. Τουλάχιστον αν βάζανε τα φρουτάκια σε τελείως ξεχωριστή λίστα από τα υπόλοιπα games θα ήταν καλό.

Ajax87 είπε:
Το higan τι ειναι;
tinysmile_grin_t.png
Ενας multi-system emulator (ΝΕS/SNES/GBA) από τον ίδιο δημιουργό του BSNES. Ουσιαστικά είναι και ο BSNES μέσα και πλέον κάνει updates από εκεί. Ο stand alone ΒSNES σταμάτησε από όσο γνωρίζω.
 
@imgema τον εχω και εγω τον SnesGt πολυ καλος!
 
Τάσο βρήκα άλλους 2 ΜΑΜΕ στο φτωχό πλην τίμιο pc μου. Ο ένας 0,87 και ο άλλος Plus 0,97 έκδοση. Στον 0,87 έλυσα το πρόβλημα με το Snow Bros που περιγραφώ εδώ αλλά φυσικά τα ΤΕΚΚΕΝ NBA JAM πάλι σέρνονται παντού. Το Virtua Racing πήγαινε καλύτερα στον Plus 0,97.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τασο επειδη το ειχα ψαξει πριν παρα πολυ καιρο το θεμα με τους snes emulators κατεληξα στον snes και γιατι ο zsnes ειναι πλεον πολυ παλιος αλλα και γιατι ο snes gt Που φυσικα και τον ξερω ειχε καποια γενικοτερα προβληματα οπως με τον ηχο σε αρκετα παιχνιδια και αν θυμαμαι καλα ενα απο αυτα πρεπει να ειναι και το earthworm jim.

Oσο για το mame Εγω εχω πληρες 3 εκδοσεις και οταν εννοω πληρες εννοω ολα τα roms,ολα τα cabintes,flyers,CHDS και γενικα τα παντα.Αυτες οι εκδοσεις ειναι η wolfmame 1.06 Που τον χρησιμοποιουσα οταν ασχολιομουνα με το Twin Glaxies και τα ρεκορ,ο mameui fx 32 1.36 και ειναι αυτος που χρησιμοποιω καθημερινα και τον mame 1.49 με τα 20000 παιχνιδια.Δεν ξερω αν η αναλογια ειναι 10000 φρουτακια στα 20000 παιχνιδια αλλα γενικα ειναι απραδεκτα τα πραγματα γιατι εχουν χιλιαδες φρουτακια οπως και εκατονταδες για να μην πω χιλιαδες τριπλα και τριδιπλα.Γιαυτο και γω εχω τα παντα ολα οσα θελω δηλαδη στο mameui fx 32 1.36 που εχει 8.468 παιχνιδια και απο αυτα ειναι available και παιζουν τελεια τα 6.952.Γιαυτο εγραψα παραπανω σε καποιο post οτι για μενα οποιος ειναι οπαδος των κλασικων αγαπημενων παιχνιδιων και δεν την πολυψαχνει ειναι μια χαρα αν εχει παλαιοτερη εκδοση ακομα και την 1.36 που εχω εγω και μπορει να το επιβεβεωσει και ο γιαννης (Ajax87) που του το εχω δωσει πριν χρονια οταν εψαχνε μια πληρες εκδοση.
 
Πίσω
Μπλουζα