Απαράδεκτη συμπεριφορά από τον Stefan Haubenthal-Amiga coder

VincentGR

RetroWannaBe
Joined
3 Ιαν 2008
Μηνύματα
47
Αντιδράσεις
17
Ο Stefan Haubenthal είναι ένας προγραμματιστής στην κοινότητα των Classic&Next Gen Amiga καθώς και του Vice Commodore Emulator.

Η τελευταία του δημιουργία είναι ένα script/patch το οποίο τοποθετείτε στο φάκελο Locale του Workbench και σαν αποτέλεσμα έχουμε το παρακάτω :

Patch Greece country for Euro exit

http://aminet.net/package/util/sys/Grexit.lha

Μετά από την ανάρμοστη συμπεριφορά του αναγκάστηκα να τον καταγγείλω στο aminet για το παραπάνω ποστ του το οποίο προσβάλλει εμένα και τη χώρα μου.

Τέτοιες κινήσεις πολιτικού περιεχομένου δεν χωράνε σε ρετροκοινότητες.

Μην το πάρετε σαν αστείο και φυσικά μην το αφήσετε έτσι διότι με κάτι τέτοια έχουμε πάρει τον κατήφορο.

Aminet email:

aminet@aminet.net
 
Μην το πάρετε σαν αστείο και φυσικά μην το αφήσετε έτσι διότι με κάτι τέτοια έχουμε πάρει τον κατήφορο.
Φυσικά, μόνο ως αστείο ΔΕΝ θα μπορούσε να το χαρακτηρίσει κανείς....
 
Δεν καταλαβα τι ακριβως κανει αυτο το patch. Παρεθεσες ενα λινκ με το αρχειο, αλλα δε δειχνεις τί ακριβως κανει/δειχνει, οποτε αδυνατο να καταλαβω αν δεν μπω στη διαδικασια να το εγκαταστησω.

Κατα τα αλλα, μπραβο για την πρωτοβουλια σου να τον καταγγειλεις (εγω στη θεση σου θα το αγνοουσα, μιας και στο εξωτερικο διογκωνουν ο,τι αφορα την Ελλαδα και δημιουργουν ενα εναλλακτικο συμπαν).
 
Αν το patch βγάζει το Euro από το Greek locale και βάζει δραχμή (?), και ο ονομαζόμενος το πόσταρε για την περίπτωση που γίνει Grexit, δεν το βρίσκω και τόσο κακό.
 
Αυτό ακριβώς κάνει, αφαιρεί το euro.

Το θέμα είναι το χαμηλό επίπεδό χιούμορ και κακία που βγάζει.

Ούτε εγώ το κυνήγησα στα forums του εξωτερικού παρά μόνο εξέφρασα στο aminet για την ενόχληση μου.

Θεώρησα καθήκον μου να το μοιραστώ πάντως με του συμπατριώτες μου.
 
VincentAmiga είπε:
Αυτό ακριβώς κάνει, αφαιρεί το euro.Το θέμα είναι το χαμηλό επίπεδό χιούμορ και κακία που βγάζει.

Ούτε εγώ το κυνήγησα στα forums του εξωτερικού παρά μόνο εξέφρασα στο aminet για την ενόχληση μου.

Θεώρησα καθήκον μου να το μοιραστώ πάντως με του συμπατριώτες μου.
Σωστά, καλά έκανες.

Το patch καθεαυτό το βρίσκω λογική πράξη, την ονομασία του τίτλου έτσι τη θεωρώ όπως το χαρακτήρισες, κακία.
 
Η αλήθεια είναι οτι δε μας γουστάρουν ιδιαίτερα. Κι εγω έμπαινα σε αμιγκάδικα φόρουμ και μόλις έβλεπαν οι γερμανοί ειδικά οτι είμαι Ελληνας εβγαζαν μια εχθρότητα-ειρωνία κλπ.
 
Shinobi είπε:
Η αλήθεια είναι οτι δε μας γουστάρουν ιδιαίτερα. Κι εγω έμπαινα σε αμιγκάδικα φόρουμ και μόλις έβλεπαν οι γερμανοί ειδικά οτι είμαι Ελληνας εβγαζαν μια εχθρότητα-ειρωνία κλπ.
Τα ίδια και εδώ. Έφαγα πόρτα στην nectarine χωρίς καν να ακούσουν το κομμάτι μου.

Το συζήτησα στο chat τους και ο γερμανός admin εξηγούσε στους άλλους πως δεν έχω ιστορικό κομμάτι στη σκηνή χωρίς καν να μου αναφέρει το λόγο.
 
Πάντως απαιτειται ψυχραιμία και να μη πέφτεις στη παγίδα τους γιατί άλλος μπορεί να τα πάρει κρανίο και να γίνει χαμός. Και μετά τρως και μπαν απο πάνω γιατί και οι admin είναι γερμανοί (αυτά τα παιδιά τελικά είναι γεννημένοι ηγέτες).
 
arpacolla είπε:
Αν το patch βγάζει το Euro από το Greek locale και βάζει δραχμή (?), και ο ονομαζόμενος το πόσταρε για την περίπτωση που γίνει Grexit, δεν το βρίσκω και τόσο κακό.
Τι ακριβως ειναι το "οχι και τοσο κακο";

Πότε αλλαξαμε νομισμα και δεν το πηραμε χαμπαρι;

Μηπως το ποσταρε εκ των προτερων με αγνες προθεσεις, ωστε αν τυχον παμε σε δραχμη να μην πληκτρολογησει κανενας Ελληνας κατα λαθος το συμβολο του Ευρω;

Προκειται απλα για καθαρη προβοκατσια. Δηθεν χιουμορακι που ξεχειλιζει απο βιτριόλι...
 
Πάντως στην Atari community δεν είχαμε τέτοιο τρολάρισμα. Ούτε στις υπόλοιπες. Only amiga makes it possible!
 
supacoopa είπε:
Τι ακριβως ειναι το "οχι και τοσο κακο";
Πότε αλλαξαμε νομισμα και δεν το πηραμε χαμπαρι;

Μηπως το ποσταρε εκ των προτερων με αγνες προθεσεις, ωστε αν τυχον παμε σε δραχμη να μην πληκτρολογησει κανενας Ελληνας κατα λαθος το συμβολο του Ευρω;

Προκειται απλα για καθαρη προβοκατσια. Δηθεν χιουμορακι που ξεχειλιζει απο βιτριόλι...
Καταλαβαίνω, είναι ευαίσθητο θέμα, αλλά σε τέτοιες περιπτώσεις χρειάζεται ψυχραιμία και αντικειμενικότητα, γιατί δε μπορούμε να είμαστε 100% σίγουροι για τα κίνητρα του άλλου. Σίγουρα η επιλογή του τίτλου αυτού για το patch είναι ατυχής και δείχνει ότι δεν έγινε με τις καλύτερες προθέσεις.

Αλλά από την άλλη, οι προετοιμασία συστημάτων για τυχόν αλλαγή σίγουρα θα έχει γίνει από αρκετούς ήδη, άρα υπό αυτό το πρίσμα δεν είναι τόσο έξω, όταν είναι κάτι που μπορεί να γίνει πραγματικότητα σε μόλις 2 ημέρες.

VincentAmiga είπε:
Μπράβο στους mods του aminet για τη γρήγορη αντίδραση.
 
[edit] Θα ξεφύγουμε κατά πολύ αν πιαστούμε και με αυτό το θέμα. Το link διαγράφεται [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Να ανεβασω και εγω ενα σκριπακι που σε καποιο πληκτρο του γερμανικου πληκτρολογιο της αμιγκα θα βγαινει μια σβαστιγκα (μπορω να το κανω).

Δεν θα με κραξουν?

τι αηδιες ειναι αυτες, υπαρχει ενα οριο στο "χιουμορ".
 
johnny19818 είπε:
[edit] Θα ξεφύγουμε κατά πολύ αν πιαστούμε και με αυτό το θέμα. Το link διαγράφεται [edit].
[edit] Ομοίως με το edit του quote [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα