Αποθήκευση σε ταινία

iliekater

RetroMasteR
Joined
21 Φεβ 2007
Μηνύματα
1.391
Αντιδράσεις
211
Θυμάμαι πως παλιά , είχα προλάβει και εγώ μια φορά σε κάποιον υπολογιστή , την κασέτα ως αποθηκευτικό μέσο ! Αναφέρομαι στον τύπο κασέτας όπως εκείνη που είχαμε για μουσική . Τότε , λοιπόν , απόρησα για ένα πράγμα και μιας και τώρα το θυμήθηκα , είπα να σας ρωτήσω . Απορούσα , λοιπόν , αν , πέρα από αυτόν τον τύπο κασέτας , χρησιμοποιούταν ως αποθηκευτικό μέσο και η κασέτα για βίντεο ; Εμένα πάντως εκείνα τα χρόνια μου ήταν σίγουρο καθώς το θεωρούσα αδιανόητο να μην είχε σκευτεί κανείς να χρησιμοποιήσει μια τέτοια ταινία που , γεωμετρικώς τουλάχιστον , θα χώραγε πολύ περισσότερο πράγμα ! Τελικά είχα δίκιο στη σκέψη μου ή είχα πέσει έξω ;
 
Όχι, η βιντεοκασέτα δεν χρησιμοποιήθηκε ποτέ για αποθηκευτικό μέσο σε υπολογιστές. Υποθέτω ότι ο λόγος που δεν έγινε αυτό ήταν ότι τα βίντεο ως συσκευές ήταν εξαιρετικά πολύπλοκες και με πολύ ακριβές κεφαλές, με αποτέλεσμα να είναι ασύμφορο συγκριτικά με τα floppies που ήταν το "high end" οικιακό μέσο αποθήκευσης για πολλά χρόνια. Άλλες απόπειρες βασισμένες σε μαγνητική ταινία για το σπίτι όπως τα Microdrives και τα Wafadrives που έπαιρναν ειδικές "κασέτες" δεν "περπάτησαν" επίσης, κυρίως για λόγους κόστους και χαμηλής αξιοπιστίας.

Στους επαγγελματικούς χώρους είχαν χρησιμοποιηθεί εκτεταμένα για σκοπούς backup ειδικά tape drives που χώραγαν μεγάλες ποσότητες δεδομένων και συχνά χρησιμοποιούνται μέχρι και σήμερα για αυτό τον σκοπό (αν και σταδιακά αντικαθίστανται πλέον από κανονικά hard disks, που είναι πλέον πολύ φθηνά και πιό αξιόπιστα)
 
Το Hero , απ'ότι διάβασα στους παραπάνω συνδέσμους , χώραγε έως και 5 GBs . Και αυτό στα μέσα της δεκαετίας του '80 . Απίστετυτο ! Αναρωτιέμαι όμως πόση διάρκειας (σε ώρες) ήταν αυτή η κασέτα , διότι , απ'όσο θυμάμαι , όσο πιο μεγάλες ήταν οι κασέτες βίντεο , τόσο πιο εύκολα χάλαγαν κάτα την περιστροφή της ταινίας .
 
iliekater είπε:
Θυμάμαι πως παλιά , είχα προλάβει και εγώ μια φορά σε κάποιον υπολογιστή , την κασέτα ως αποθηκευτικό μέσο ! Αναφέρομαι στον τύπο κασέτας όπως εκείνη που είχαμε για μουσική . Τότε , λοιπόν , απόρησα για ένα πράγμα και μιας και τώρα το θυμήθηκα , είπα να σας ρωτήσω . Απορούσα , λοιπόν , αν , πέρα από αυτόν τον τύπο κασέτας , χρησιμοποιούταν ως αποθηκευτικό μέσο και η κασέτα για βίντεο ; Εμένα πάντως εκείνα τα χρόνια μου ήταν σίγουρο καθώς το θεωρούσα αδιανόητο να μην είχε σκευτεί κανείς να χρησιμοποιήσει μια τέτοια ταινία που , γεωμετρικώς τουλάχιστον , θα χώραγε πολύ περισσότερο πράγμα ! Τελικά είχα δίκιο στη σκέψη μου ή είχα πέσει έξω ;
Όντως, είχαν γίνει κάποιες προσπάθειες να χρησιμοποιηθεί το βίντεο σαν μέσο αποθήκευσης δεδομένων, αλλά επειδή την δεκαετία του '80 τα βίντεο ήταν πανάκριβα (ένας φίλος μου είχε πάρει ένα με 300,000(!)), και δεν είχαν αναπτυχθεί interface κλπ. δεν έγινε τίποτα. Το βίντεο, σε αντίθεση με την κασσέτα ήχου, χρησιμοποιεί "ελικοειδή σάρωση", δηλ. για να χωρέσει εικόνα+ήχος σε μια κασσέτα με ταινία της μισής ίντσας, ή θα έπρεπε να είναι ακίνητες οι κεφαλές (όπως στο κανονικό κασσετόφωνο, 4.75 εκατοστά το δευτερόλεπτο κινείται η ταινία) και να κινείται η ταινία με τεράστια ταχύτητα (της τάξης των 5 μέτρων/δευτερόλεπτο). Ή να βρεθεί άλλη λύση. Λοιπόν, βάλαν τις κεφαλές πάνω σε ένα τύμπανο, το οποίο περιστρέφεται με 1500 στροφές/λεπτό (!), και η ταινία περνάει πάνω από το τύμπανο, το οποίο είναι τοποθετημένο υπο γωνία σε σχέση με την ταινία. Έτσι, ενώ η ταινία 'τρέχει' με 2.25 εκατοστά το δευτερόλεπτο, η σχετική ταχύτητα των κεφαλών με την ταινία είναι πολλά μέτρα το δευτερόλεπτο. Έτσι, έχουμε αρκετό bandwidth για να χωρέσει αναλογική έγχρωμη εικόνα.
 
Πίσω
Μπλουζα