Αποθήκη μαγαζιού....θα τρίβετε τα μάτια σας!!!

Plink

RetroMasteR
Joined
26 Απρ 2007
Μηνύματα
1.300
Αντιδράσεις
13
Λοιπόν, έχω έναν πολύ καλό φίλο που έχει μαγαζί με υπολογιστές. Το μαγαζί αυτό υπήρχε από τις αρχές της δεκαετίας του '80 υπό άλλη διεύθυνση.

Όταν ο φίλος μου πήρε το μαγαζί πριν πολλά χρόνια, μαζί πήρε και διάφορα εμπορεύματα....

Θυμόμουν λοιπόν, ότι κάποια μέρα που τον βοηθούσα σε ένα συμμάζεμα είχε πάρει το μάτι μου κάτι κούτες...μεγάλες κούτες :biglaugh::biglaugh:

Ωστόσο, τότε (πριν 3-4 χρόνια) δεν είχα κολλήσει τόσο έντονα το μικρόβιο του ρετρό gaming/computing>.

Σήμερα λοιπόν, πήγα μια βόλτα από εκεί....

από εδώ και πέρα τα λόγια είναι περιττά...θα μιλήσουν οι φωτογραφίες...

Πάρτε λοιπόν μια μικρή γεύση...

dsc00022op9.jpg


Ολοκαίνουργια χειριστήρια για pc/NES και νομίζω είναι και μερικά atari

dsc00023bj7.jpg


Πολλές δεκάδες παιχνίδια κυρίως για commodore/amstrad sinclair/cpc/464/ και έχει και αρκετά για atari st και λιγότερα για amiga...όλα ελληνικές εκδόσεις με ελληνικές οδηγίες..σφραγισμένα!!!!!!

dsc00024yi6.jpg


ΖΧ spectrum με χειριστήριο, τροφοδοτικό...λίγο σκονισμένος αλλά ελπίζω ότι θα λειτουργεί ακόμα

dsc00025zs1.jpg


commodore 64 με κασετόφωνο...και αυτός ελπίζω ότι θα λειτουργεί.

υπάρχουν και άλλα πράγματα ολοκαίνουργια όπως βιβλία για υπολογιστές, θήκες για δισκέτες...πάρα πολλές δισκέτες 5,25'' σε άριστη κατάσταση με παιχνίδια και προγράμματα (λίγες που κοίταξα ήταν για pc)...πολλά ελληνικά εκπαιδευτικά προγράμματα και άλλα διάφορα τα οποία δεν μπόρεσα να πάρω σήμερα...αλλά θα τα έχω αυτές τις ημέρες...

Σας ενημερώνω ότι πολλά (ότι δεν κρατήσω εγώ δηλαδή) από αυτά και κυρίως τα παιχνίδια και τα χειριστήρια θα δοθούν προς πώληση...οπότε έχετε το νου σας στις αγγελίες ή ενημερώστε με όσοι ενδιαφέρεστε για να σας ενημερώσω άμεσα μόλις ξεκαθαρίσω λίγο την κατάσταση ...
 
Πάρα πολύ ωραίος!

Είναι κρίμα αυτός ο ανεκτίμητος θησαυρός να πάει χαμένος! Άραγε πόσα και πόσα retro αντικείμενα δεν έχουν καταλλήξει στον κάδο......

Keep us informed!!!!!
 
Άσε...ξέρω καλά...και από ότι μου είπε ο φίλος έχει πετάξει πολλά λόγω έλλειψης χώρου...ένας θεός ξέρεις πως γλίτωσαν όλα αυτά...

Πάντως νομίζω ότι είναι πραγματικά ένας μικρός θησαυρός :D :D:D:D
 
o c64 φενετε να ειναι σε εξερετικη κατασταση,καλοριζικα τα μπιμπλικακια
 
:biglaugh::biglaugh::biglaugh::biglaugh:

ευχαριστώ...ευχαριστώ

καλά εντωμεταξύ όσο περνάει η ώρα και καταλαβαίνω τι έχω βρει...σχεδόν I've shitted my pants :biglaugh::

και το spectrum το καθάρισα τώρα και είναι σαν καινούργιο...φαίνονται και τα 2 άψογα...και πιστεύω ότι έχω πάρα πολλές ελπίδες να δουλεύουν ...οπότε την έκανα λαχείο...

το θέμα προς το παρών είναι να δω σε τι οθόνη και πως θα τα συνδέσω...αρχίζουμε το ψάξιμο...

ααα..και επιπλέον..για να μην αρχίσετε να με ρωτάτε όλοι..

προς το παρών δεν σκοπεύω να δώσω τα μηχανάκια...

αυτά που σίγουρα θα είναι για να φύγουν θα είναι τα παιχνίδια/χειριστήρια/θήκες για δισκέτες/δισκέτες...και θα προτιμηθούν ανταλλαγές γιατί η συλλογή μου είναι σε πολύ αρχικό στάδιο...

μόλις αρχίσω να ξεκαθαρίζω τι υπάρχει θα αρχίσω να ποστάρω αγγελίες :)

υπάρχει πάντως πολύ πράγμα ..οπότε πιστεύω όλοι θα πάρουμε κάτι και θα είμαστε όλοι μια ευτυχισμένη παρεά χεχε :biglaugh:

πωπω...ούτε τριπάκι να είχα φάει τέτοια χαρά....:animeek::biglaugh::biglaugh:
 
Rygar είπε:
Ισα που ξεχωρίζει :D
Βάλε αγγελίες όταν είναι....
Έχεις δίκιο...

και επειδή τον αδίκησα και δεν του άξιζε...

ορίστε μετά από ένα γρήγορο καθάρισμα

dsc00028dx2.jpg


και το touch πληκτρολόγιο...???

dsc00027gs1.jpg
 
Plink είπε:
καλά εντωμεταξύ όσο περνάει η ώρα και καταλαβαίνω τι έχω βρει...σχεδόν I've shitted my pants :biglaugh::
Όχι ρε και συ;

Τeflonίτιδα ρε πάθατε όλοι! Αμάν πιά με τα κακάκια! :D :D:D:D
 
:animeek: ΔΩΣΕ ΚΑΙ ΜΕΝΑ ΜΠΑΡΜΠΑ!!! :animeek:

Απίστευτα ευρήματα!!!!!!!

Είναι σα να έχεις πιάσει το άτιμο το Τζόκερ!

Καλορίζικαααααααα!!!!!
 
Λοιπόν παιδιά...ζητείται εθελοντής από Αθήνα..περιοχή κατά προτίμηση κοντά στη Νέα Σμύρνη (δεν διαθέτω δυστυχώς μεταφορικό)...που να διαθέτει οθόνη κατάλληλη για να συνδεθεί ο commodore ή/και o spectrum ώστε να μπορέσω να δοκιμάσω αν λειτουργούν τα μηχανήματα που βρήκα...

Εννοείται ότι ο εθελοντής θα πάρει το δωράκι του...και θα το διαλέξει άμα λάχει ;)

ευχαριστώ
 
:eek::eek::eek::eek::eek:

Έκανες πραγματικότητα, αυτό που πολλά άτομα ονειρεύονταν!!
 
Plink, πρεπει να ενιωσες σαν το Indiana Jones που ανακαλυπτει το αγαλματιδιο στο raiders of the lost arc. Καλοριζικο φιλε. Στησε ενα ρετρο playroom για να γουσταρεις.
 
Πάει αυτό ήταν...δεν θα κοιμηθώ εγώ σήμερα...

Μόλις πριν λίγο κατάλαβα ότι ο spectrum μπορεί να συνδεθεί σε απλή τηλεόραση μέσω του καλωδίου της κεραίας

dsc00038ru1.jpg


Μόνο που δεν έκλαψα σας λέω....

Βέβαια..φαίνεται πως δεν λειτουργεί το πληκτρολόγιο...αλλά ελπίζω ότι χρειάζεται απλώς ένα πάρα πολύ καλό και διεξοδικό καθάρισμα :)

Αύριο αν καταφέρω να βρω χρόνο λέω να το ανοίξω και να το φυσήξω...να το περιποιηθώ λιγάκι μήπως μου κάνει το χατήρι και παίξει ...

Επίσης, έχω ένα έξτρα πληκτρολόγιο ... σαν touch πλήκτρα έχει...ξέρει κανείς που μπορώ να βρω καλώδιο για αυτό?
 
Plink είπε:
Επίσης, έχω ένα έξτρα πληκτρολόγιο ... σαν touch πλήκτρα έχει...ξέρει κανείς που μπορώ να βρω καλώδιο για αυτό?
Δεν είναι έξτρα πληκτρολόγιο... Είναι αυτό. ;)
 
Plink!!! Ενα θα σου πώ.........

ΕΠΙΞΑ .....!

:eviltongue: :eek:uf:

pooky είπε:
Όχι ρε και συ;
Τeflonίτιδα ρε πάθατε όλοι! Αμάν πιά με τα κακάκια! :D :D:D:D
:D :D:D Το νερό θα φταίει........!!!!:biglaugh::biglaugh:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
TallMan είπε:
Δεν είναι έξτρα πληκτρολόγιο... Είναι αυτό. ;)
xaxaxa...εντάξει...δηλαδή βρήκα δύο spectrum.....

Μέσα στη χαρά μου χθες (δεν τα ξέρω και καλά με τους υπολογιστές..καθώς είμαι περισσότερο παιδί της κονσόλας) ..δεν είχα προσέξει τις υποδοχές που είχε για να πάρω χαμπάρι ότι ήταν το ZX81 :) :)
 
Plink είπε:
Επίσης, έχω ένα έξτρα πληκτρολόγιο ... σαν touch πλήκτρα έχει...ξέρει κανείς που μπορώ να βρω καλώδιο για αυτό?
ZX81 είναι βρε βλάσφημε.... άκου εκεί touch πληκτρολόγιο...
 
Plink είπε:
xaxaxa...εντάξει...δηλαδή βρήκα δύο spectrum.....Μέσα στη χαρά μου χθες (δεν τα ξέρω και καλά με τους υπολογιστές..καθώς είμαι περισσότερο παιδί της κονσόλας) ..δεν είχα προσέξει τις υποδοχές που είχε για να πάρω χαμπάρι ότι ήταν το ZX81 :) :)
To ZX81 δεν είναι Spectrum, είναι ΖΧ81.
 
gtsamour είπε:
To ZX81 δεν είναι Spectrum, είναι ΖΧ81.
Καλά βρε παιδιά μην βαράτε :nervous::nervous:....δυστυχώς εκείνη την εποχή ήμουν πολύ μικρός για να ασχολούμε με home computers και ότι ξέρω είναι μόνο όσα λίγα έχω διαβάσει μέχρι τώρα....

Το καλό είναι ότι έχω όρεξη να μάθω ;) αυτό άλλωστε δεν είναι που έχει σημασία?? :rolleyes:

Με την ευκαιρία..να ρωτήξω και κάτι...

στο zx μπορώ να βάλω το τροφοδοτικό του +2? ή θα κάνω ζημιά?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Επειδή είπες για δυο χειρηστήρια ΝΕΣ, υπάρχουν καθόλου παιχνίδια για ΝΕΣ ή ΣΝΕΣ που να θέλεις να ξεφωρτοθείς;;;;
 
Πίσω
Μπλουζα