Απολυτήρια

stakovios

Human RetroDatabase
Joined
21 Αύγ 2009
Μηνύματα
3.242
Αντιδράσεις
922
Εκτός από τις βαθμολογίες, σημαντικό έγγραφο ήταν και το απολυτήριο (και είναι). Έχει και τη φωτό της εποχής...
 
Μετα απο τέτοια βαθμολογία Stakovie που να τολμησουμε να βαλουμε εμεις που εχουμε χαμηλοτερη.. :p

Αν και με μενα, θα τρομαξετε απο την φωτογραφια που εχει πανω (πραγματικα δεν βλεπεται) :(
 
Stak το ίδιο απολυτήριο έχω κι εγώ. Έτος 1987. Μπορώ να σου πω ότι το χαρτί αυτό έχει και σήμερα την ίδια αίγλη του τότε, όποτε το κοιτάζω.

Σήμαινε την απελευθέρωση από κάθε λογής σχολικό καταναγκασμό και το γεγονός ότι δεν θα ξαναπατούσα στο μισητό εκείνο κτήριο, που ακόμα και σήμερα όποτε είναι να περάσω από μπροστά του κάνω παράκαμψη. Σήμαινε ότι δεν θα ξανακαθόμουν στα "θρανία" ότι δεν θα ξαναέβλεπα "συμμαθητές" ότι δεν θα ήμουν αναγκασμένος να χορεύω στο ρυθμό του κάθε "διδασ-κάλου" και ότι δεν θα ξαναξυπνούσα πρωί δευτέρα να ακούσω το τσούρμο να μιλάει για "μπάλα" .

Όταν το έπιασα στα χέρια μου ένοιωσα ένα δυνατό ρίγος από τη συγκίνηση. Το συναίσθημα ήταν αντιστρόφως ανάλογο του μίσους που ένοιωθα για το παντελώς άχρηστο "διδακτικό" σύστημα και τα (ευτυχώς όχι και τόσο) χαμένα χρόνια στα θρανία.
 
Λορένα είπε:
Αν και με μενα, θα τρομαξετε απο την φωτογραφια που εχει πανω (πραγματικα δεν βλεπεται) :(
Καλά βάλτην εσύ και θα σε κρίνουμε αναλόγως!!!!
 
Αφτός (ή αφτή) που έγραψε "Κοσμιότατη" σε επίσημο κρατικό έγγραφο και δη, το απολυτήριο ενός μαθητή, πρέπει να λιθοβοληθεί!!!!

Το σωστό είναι Κοζμιοτάτη :p
 
Rygar είπε:
Αφτός (ή αφτή) που έγραψε "Κοσμιότατη" σε επίσημο κρατικό έγγραφο και δη, το απολυτήριο ενός μαθητή, πρέπει να λιθοβοληθεί!!!!

Το σωστό είναι Κοζμιοτάτη :p
Καλά που έβαλα τα αντιαισθητικά λευκά ορθογώνια για να καλύψω ονόματα και άλλα προσωπικά στοιχεία, και έτσι την/τον έσωσα από την εκτέλεση της ποινής! :p
 
stakovie

απ οτι βλεπω ειμαστε της ιδιας κλασης..ταξη του 94..!!
 
Πάντως κι εμένα που είναι του 2002-2003 είναι σχεδόν ίδιο. Αναρωτιέμαι αν τώρα έχει αλλάξει κάτι.
 
Έχει αλλάξει ελάχιστα έως καθόλου.Το δικό μου που είναι του σχολικού έτος 2009-2010 είναι περίπου ίδιο!
 
Το δικό μου 2005-2006 νομίζω ήταν διαφορετικό,εκτυπωμένο!Η αλήθεια είναι ότι επειδή είχα βγάλει 17 δεν το είχα πολυκοιτάξει και δεν μου είχε κάνει αίσθηση!
 
thebest20 είπε:
Το δικό μου 2005-2006 νομίζω ήταν διαφορετικό,εκτυπωμένο!Η αλήθεια είναι ότι επειδή είχα βγάλει 17 δεν το είχα πολυκοιτάξει και δεν μου είχε κάνει αίσθηση!
Κι εμένα το δικό μου, 2008, είναι από υπολογιστή. Είχαν περάσει τα στοιχεία στο Word και έτοιμο! Δεν ήταν σε κάποιο έτοιμο εκτυπωμένο χαρτί χειρόγραφο.
 
Το δικό μου ήταν ιδιωτικού. Έτος αποφοίτησης: 1998!

Σε γενικές γραμμές, το "σουλούπι" είναι ίδιο, αλλά έχει και κάτι χαρτόσημα πάνω - κάτι σφραγίδες... Ένας χαμός! :D
 
Αποφοίτησα το 1999. Το απολυτήριο μου είναι σαν αυτό του stakovios στο 1ο ποστ αλλά με λίγο χαμηλότερους βαθμούς. Βαθμός απολύσεως ολοστρόγγυλο 18.
 
Κι εγώ που αποφοίτησα το 1975 είχα ακριβώς ίδιο απολυτήριο, μόνο που ήταν γραμμένο στην καθαρεύουσα, "Διαγωγήν δ' επεδείξατο Κοσμιωτάτην". Αλλά το σχήμα, το περιεχόμενο, τα γράμματα ήταν πολύ παρόμοια.

Και ήταν γεμάτο υπογραφές καθηγητών. Για λόγους που δεν χρειάζεται να αναφέρω εδώ, είχαν θελήσει να το υπογράψουν όλοι οι καθηγητές μου, ακόμη και η Αγγλικού με την οποία είχα βεντέτα γιατί είχα το θράσος να τη διορθώσω (ευγενέστατα) σε κάτι που μας είχε διδάξει λάθος στην Πέμπτη.
 
Κι εγώ ένα παρόμοιο απολυτήριο έχω, με βαθμολογία "άριστα" (δεν σας λέω πόσο, να μην με πείτε "φυτό", αν και φυτό δεν ήμουν ποτέ). Το είχα θάψει κάπου για 24 χρόνια, μέχρι που λόγω της εγγραφής μου σε ΙΕΚ, αναγκάστηκα να το ξεθάψω, για να βγάλω φωτοτυπίες. Έχει κιτρινίσει λίγο (του '89 γαρ), έχει μια φωτό όπου μοιάζω ολίγον σαν U.F.O. (καταραμένη περμανάντ των 80ς), αλλά γενικά είναι όπως περίπου του Stakovios.
 
Τίτλος σπουδών Δημοτικού! ή αλλιώς το απολυτήριο του Δημοτικού :D

τίλτος σπουδών.jpg

Mε αυτό το χαρτί έκανες εγγραφή στο Γυμνάσιο
 
Πίσω
Μπλουζα