Απορία για ορισμένες παλιές ελληνικές ταινίες...

angela_salonikia

RetroN00b
Joined
12 Ιαν 2011
Μηνύματα
1
Αντιδράσεις
0
Χαιρετώ όλους τους φίλους και το όμορφο σάητ σας!

Είμαι καινούργια εδώ κι έψαξα για την απορία μου πριν ρωτήσω, αλλα δε βρήκα κάτι σχετικό!

Υπάρχουν αρκετες ταινίες που δεν "παίζονται" πια στην τηλεόραση, όπως π.χ. "Πεθαίνω κάθε ξημέρωμα", "Θέμα συνειδήσεως", "οι σφαίρες δε γυρίζουν πισω", "αγάπη και αίμα" κτλ..

Γιατι; Φαντάζομαι υπάρχει θέμα με τα πνευματικα δικαιώματα;

Ξέρετε εσείς τι συμβαίνει;;

Ευχαριστώ!
 
Πολύ απλά θα σου απαντήσω πως είναι θέμα των καναλιών που δυστυχώς πλέον επιλέγουν να προβάλλουν κατά κύριο λόγο μόνο κωμωδίες και μάλιστα τις ίδιες και τις ίδιες...Και δυστυχώς κάποια κανάλια τείνουν να τις "απαρνηθούν" εντελώς όπως π.χ. το MEGA που έχει να προβάλλει πια ταινία του παλιού ελληνικού κινηματογράφου πολλά χρόνια...Τις έκοψε εντελώς...
 
Αυτό για το mega δεν το είχα προσέξει τα τελευταία χρόνια αλλά σαν να έχεις δίκαιο. Κρίμα πάντως και να μην παίζει το συγκεκριμένο κανάλι και το ότι βάζουν τα ίδια και τα ίδια. Ειδικά η net μερικές ταινίες τις βάζει μπορεί και 2 φορές το μήνα
 
mariadegrecia είπε:
Αυτό για το mega δεν το είχα προσέξει τα τελευταία χρόνια αλλά σαν να έχεις δίκαιο. Κρίμα πάντως και να μην παίζει το συγκεκριμένο κανάλι και το ότι βάζουν τα ίδια και τα ίδια. Ειδικά η net μερικές ταινίες τις βάζει μπορεί και 2 φορές το μήνα
Αυτο με την κρατικη το εχω παρατηρησει και εγω! Αν δεν βαλουν 3/4 φορες τον μηνα τα: Της Κακομοιρας, Ενας Ηρωας Με Παντουφλες, Αν Εχεις Τυχη κ.α δεν γινεται!!! Ενω εχουν τοσο μεγαλο αρχειο και δεν το διαχειριζονται καθολου σωστα.

Τις προαλλες εβλεπα ενα τηλεπεριοδικο (νομιζω του 1994) και κοιτουσα το προγραμμα και διαπιστωσα ποσα ωραια εργα προβαλαν τα καναλια τοτε σε καθημερινη βαση!!! Σημερα η κατασταση εχει χαλασει πολυ.
 
argy είπε:
Αυτο με την κρατικη το εχω παρατηρησει και εγω! Αν δεν βαλουν 3/4 φορες τον μηνα τα: Της Κακομοιρας, Ενας Ηρωας Με Παντουφλες, Αν Εχεις Τυχη κ.α δεν γινεται!!! Ενω εχουν τοσο μεγαλο αρχειο και δεν το διαχειριζονται καθολου σωστα.
ξεχνάς και το Υιέ μου Υιέ μου χιχι ( από τις αγαπημένες μου ταινίες αλλά και με τόση επανάληψη πια...)

Σήμερα έχει το ένας ήρωας με παντούφλες στις 19,15 που αλλού? net
 
mariadegrecia είπε:
ξεχνάς και το Υιέ μου Υιέ μου χιχι ( από τις αγαπημένες μου ταινίες αλλά και με τόση επανάληψη πια...)Σήμερα έχει το ένας ήρωας με παντούφλες στις 19,15 που αλλού? net
Μπραβο και αυτο!!!

Μην αναφερθω στο οτι αυριο που αλλου στη Νετ εχει το Της Κακομοιρας.......!!!

Και σταθερα το star επιμενει το Σαββατο με το Τζενη Τζενη...!!!

Ηθελα να ξερα τοσο αρχειο τι το κανουν??!! :sealed:
 
Μια απορία, τις προάλλες έδειχνε ο ΑΝΤ1 το "Κάτι να καίει" και συνειδητοποίησα ότι προβλήθηκε με την παλιά κόπια. Και το STAR μερικές ταινίες όπως "Τζένη,Τζένη", "Γοργόνες και μάγκες" τις δείχνει με την παλιά κόπια όπως τις βλέπαμε την δεκαετία του 90. Γιατί συμβαίνει αυτό;
 
Όταν λες τη παλιά κόπια? Πως το καταλαβαίνουμε αυτό?
 
angela_salonikia είπε:
Χαιρετώ όλους τους φίλους και το όμορφο σάητ σας!Είμαι καινούργια εδώ κι έψαξα για την απορία μου πριν ρωτήσω, αλλα δε βρήκα κάτι σχετικό!

Υπάρχουν αρκετες ταινίες που δεν "παίζονται" πια στην τηλεόραση, όπως π.χ. "Πεθαίνω κάθε ξημέρωμα", "Θέμα συνειδήσεως", "οι σφαίρες δε γυρίζουν πισω", "αγάπη και αίμα" κτλ..

Γιατι; Φαντάζομαι υπάρχει θέμα με τα πνευματικα δικαιώματα;

Ξέρετε εσείς τι συμβαίνει;;

Ευχαριστώ!
Γι αυτές πρέπει να κοιτάξεις στην ΕΤ3 κατα κύριο λόγο την περίοδο της μεγάλης εβδομάδας. Είναι εποχειακές ταινίες. Οι υπόλοιπες είναι φθηνά fillers. (είναι - χρησιμοποιούνται whatever, η κατάλληλη λέξη αφήνεται ως άσκηση στον αναγνώστη.)
 
mariadegrecia είπε:
Όταν λες τη παλιά κόπια? Πως το καταλαβαίνουμε αυτό?
Το είδα κι εγώ. Επειδή αυτή η ταινία είναι γυρισμένη cinemascope για να προβληθεί στην τηλεόραση, που είναι 4:3, έκοψαν την εικόνα δεξιά κι αριστερά. Όμως πρόσφατα η Φίνος Φιλμ έκανε νέα ψηφιακή επεξεργασία στις ταινίες της και η εικόνα των cinemascope είναι ολόκληρη.
 
ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ είπε:
Μια απορία, τις προάλλες έδειχνε ο ΑΝΤ1 το "Κάτι να καίει" και συνειδητοποίησα ότι προβλήθηκε με την παλιά κόπια. Και το STAR μερικές ταινίες όπως "Τζένη,Τζένη", "Γοργόνες και μάγκες" τις δείχνει με την παλιά κόπια όπως τις βλέπαμε την δεκαετία του 90. Γιατί συμβαίνει αυτό;
Γιατι μαλλον απλα χρησιμοποιουν τις κασετες που εχουν απο τοτε αντι να δειχνουν τις ταινιες απο τις νεες εκδοσεις γιατι δεν εχουν τα dvd!

Και τα περισσοτερα εργα που προβαλει η κρατικη (πιο πολυ η ΕΤ3) ειναι απο πολυ παλιες κοπιες γιατι οι ταινιες αυτες δεν εχουν βγει σε νεες εκδοσεις!
 
Ευχαριστώ για την απάντηση. Ναι για την κρατική κατάλαβα ότι οι ταινίες που δείχνει δεν βγήκαν σε νέες εκδόσεις, απλώς απορούσα για τις ταινίες της Φίνος Φιλμς που δείχνουν τα ιδιωτικά. Και πάλι ευχαριστώ.
 
Υπενθυμίζω όμως ότι τον Οκτώβρη του 2009 η ΝΕΤ μας χάρισε μια σπάνια πλέον εμπειρία, να δούμε δηλαδή το "Κάτι να καίει" στην πιο πρόσφατη ψηφιακή του επεξεργασία, σε φορμάτ 16:9, χωρίς να κόβεται τίποτα από την εικόνα.
 
Για το ερώτημα "Πώς καταλαβαίνεις την παλιά κόπια" να πώ ότι η ταινία για να παιχτεί στην τηλεόραση περνάει από το λεγόμενο telecine, τη μετατροπή δηλαδή από το αρνητικό της (όπως είναι το σωστό), ή έστω από κάποιο "καλό" θετικό, σε format που υποστηρίζεται από την τηλεοπτική ροή προγράμματος (π.χ. MPEG4, λέω εγώ, χωρίς να ξέρω). Σε πολλές λοιπόν μετατρεπόμενες ταινίες ίσως να έχετε παρατηρήσει ότι στους τίτλους του τέλους αναγράφεται η χρονιά της μετατροπής αυτής ή η σεζόν (π.χ. "Διασκευή για την τηλεόραση 2010-2011"), μαζί με μια επιπλέον βαναυσότητα που συνήθως γίνεται, να εμφανίζονται οι τίτλοι της ταινίας, πρωταγωνιστές κλπ. με άλλες νεώτερες γραμματοσειρές!. Αυτό φυσικά παραποιεί τόσο την πρωτότυπη έκδοση όσο και το τελευταίο πλάνο, το οποίο σκεπάζει, αλλά έχει αποφασιστεί σύμφωνα με τη σύγχρονη απαίτηση να δει ο θεατής όλους τους πρωταγωνιστές στο τέλος για να τους θυμάται.

Τώρα, όσον αφορά τις ταινίες που παίζονται συνέχεια οι ίδιες : Το σύνολο των ελληνικών ταινιών έχει αποκτηθεί τη δεκαετία του 90 αν θυμάμαι καλά, από 2-3 δεδομένες εταιρίες (π.χ. Παπανδρέου Α.Ε., καμία σχέση με οποιονδήποτε συλλογισμό). Μετά από αυτό, οι ταινίες χαρακτηρίστηκαν σε "πρωτοκλασάτες", "δευτεροκλασάτες", "τριτοκλασάτες", "σπάνιες ή αρχειακές" κλπ. και για κάθε κατηγορία έχει βγει μια τιμή ενοικίασης για την τηλεόραση. Γιατί η τηλεόραση πληρώνει κάπου τις ταινίοες που παίζει, σαν να τις νοικιάζατε εσείς από το video club, και καμιά ΕΡΤ δεν έχει "τζάμπα" το σύνολο των ελληνικών ταινιών όπως εσφαλμένα ίσως νομίζουμε (απόδειξη : μπείτε στο ψηφιακό αρχείο της ΕΡΤ, έχει όλες τις παραγωγές της ίδιας της ΕΡΤ και όχι ταινίες άλλων εταιριών).

Εκείνο λοιπόν που κάνει ένα κανάλι, με δεδομένο προϋπολογισμό, είναι ή να νοικιάσει κάποια "εμπορική" ταινία για μεγάλο διάστημα και να την παίξει π.χ. 2 φορές το μήνα, εξασφαλίζοντας όμως και κάποια σίγουρη τηλεθέαση, ή να επιλέξει, όπως κάνει η ΕΤ3, κάποιο πιο σπάνιο υλικό, ακριβότερο φυσικά, αλλά και αμφίβολο αν θα "φέρει" τα λεφτά του από διαφημίσεις και νούμερα τηλεθέασης.

Έτσι κι αλλιώς, από το σύνολο των 4500 περίπου ταινιών της "καλής" εποχής του ελληνικού κινηματογράφου, ακόμα και στο βιβλίο του Μαρίνου Κουσουμίδη, μόνο το ένα τρίτο, περί τις 1500 δηλαδή θεωρούνται "γνωστές", στο στυλ δηλαδή κάποιος κάποτε να τις έχει ακούσει ή να τις έχει δει, και από αυτές τις 1500 οι καθαρά εμπορικές είναι όλες κι όλες καμιά τρακοσαριά. Όπως θα έχετε δει, πολλές ταινίες που "δεν ξέρει ούτε ο σκηνοθέτης τους" διανέμονται σε κυριακάτικα έντυπα ή πάιζονται σε ιστότοπους, αλλά αυτό γίνεται καθαρά για λόγους φτηνών δικαιωμάτων, χωρίς ίσως πρακτικά να ενδιαφέρουν κανέναν ή ίσως μόνο τους συλλέκτες του είδους.

Ελπίζω να βοήθησα...
 
panp είπε:
Ελπίζω να βοήθησα...
Πολύ!

Πάρα πολύ χρήσιμες όλες οι πληροφορίες! Έχοντας μόλις τελειώσει τον Παπαφλέσσα, πρόσεξα αυτό που αναφέρεις για τους τίτλους. Το έχει θίξει και ο φίλος Tonytony νομίζω (χωρίς να είμαι σίγουρη!) και μου είχε κάνει πάλι τρομερή εντύπωση.

Ακόμα δε πιο ενδιαφέροντα, είναι τα στοιχεία που αναφέρεις για τον τρόπο "ενοικίασης" των ταινιών. Αυτό μου λύνει πολλές απορίες, γιατί κάποιες ταινίες τις "ψάχνουμε με το κυάλι", ενώ άλλες έχουμε κουραστεί να τις βλέπουμε.

Ευχαριστούμε! :)
 
Mαλιστα...Ευχαριστουμε PANP για τις πληροφοριες.Και επιτελους καταλαβα γιατι ολα τα καναλια κοψανε εντελως τις ελληνικες ταινιες!!Τι κριμα!!Και μας εχουν φλομωσει στις σαπουνοπερες-εγχωριες και μη!
 
Η οποία επανάληψη των ίδιων ταινιών που αναφέρθηκε και παραπάνω συνεχίζεται και 2+ χρόνια από το τελευταίο ποστ. Πολύ καλή η εξήγηση του panp. Λύθηκαν απορίες.
 
Πίσω
Μπλουζα