Απορίες για Amiga HD Partitions

stratos84

RetroMaNiaC
Joined
27 Μάρ 2010
Μηνύματα
769
Αντιδράσεις
212
Καλημέρα σας,

Όταν πήρα την Amiga 1200, ο προηγούμενος κάτοχος είχε χωρίσει το δίσκο σε 2 partitions από 2 giga το καθένα. Επειδή νομίζω ότι είναι πολλά 2 γιγα για το system partition, τι μέγεθος partition μου προτείνετε; Νομίζω ότι μερικές εκατοντάδες mb για το Workbench είναι αρκετές... Θέλω να κάτσω να τα στήσω όλα από την αρχή (workbench, whdload, igame) γιατί όταν την πρωτοπήρα από τη βιασύνη μου να τη χρησιμοποιήσω τα έκανα όλα γρήγορα και δε μου αρέσει η τωρινή διάταξη του δίσκου...

Επίσης τι filesystem να χρησιμοποιήσω και τι περιορισμοί υπάρχουν στο σύστημα αρχείων της Amiga;

Ευχαριστώ!

ΥΓ:Θα επανέλθω με απορίες για το στήσιμο του igame γιατί κάποια libraries που ζήταγε δεν μπόρεσα να τα εγκαταστήσω καθόλου...
 
Αν μιλάμε για Workbench 3.1, ούτε καν μερικές εκατοντάδες χρειάζεσαι. 100ΜΒ φτάνουν και περισσεύουν. Στις εποχές που παίρναμε σκληρό δίσκο των 300ΜΒ, φτιάχναμε partition των 20ΜΒ. Για iGame, ό,τι θες να βοηθήσω. :)
 
alkis21 είπε:
Αν μιλάμε για Workbench 3.1, ούτε καν μερικές εκατοντάδες χρειάζεσαι. 100ΜΒ φτάνουν και περισσεύουν. Στις εποχές που παίρναμε σκληρό δίσκο των 300ΜΒ, φτιάχναμε partition των 20ΜΒ. Για iGame, ό,τι θες να βοηθήσω. :)
Σε ευχαριστώ Άλκη! :)

Ο περιορισμός του FS είναι 4 giga σωστά; Επίσης τι filesystem διαλέγω;
 
Ναι μέχρι 4 Giga είσαι ΟΚ, από κει και πέρα αρχίζει και γράφει πάνω στα ήδη υπάρχοντα δεδομένα. Εγώ πχ. που έχω 4.2GB σκληρό έχω ένα partition λίγο μεγαλύτερο από 0.2GB στο οποίο δεν γράφω ούτε byte ώστε να είμαι καλυμμένος. FFS εννοείται. Το καλύτερο tutorial που έχω δει στο internet είναι

.
Πολύ σημαντικό όταν κάνουμε format σε Amiga disk είναι να ορίζουμε max transfer τιμή 0x1fe00 ή μικρότερη.
 
alkis21 είπε:
Πολύ σημαντικό όταν κάνουμε format σε Amiga disk είναι να ορίζουμε max transfer τιμή 0x1fe00 ή μικρότερη.
Αυτό για το max transfer ούτε που θα το πρόσεχα, πάλι καλά που το είπες...

alkis21 είπε:
Το καλύτερο tutorial που έχω δει στο internet είναι
Πολύ καλός οδηγός Άλκη! Ευχαριστώ!
 
Όλα καλά! Όλα ανθηρά!

Είχα μια περιπέτεια με το σκληρό δίσκο, ο οποίος αποφάσισε να με εγκαταλείψει ακριβώς τη μέρα που έκανα αντιγραφή τα games για το whdload, ευτυχώς είχα έναν spare οπότε μικρό το κακό (βέβαια χρειάστηκε να τα ξαναπεράσω όλα από την αρχή!)

Ευχαριστώ πάρα πολύ τον Άλκη για την πολύτιμη βοήθεια του!
 
Πίσω
Μπλουζα