Απόπειρα επισκευής Tiger Game.com Pocket Pro

johnny19818

Retromaniax Thread Excavator!
Joined
18 Απρ 2010
Μηνύματα
7.711
Αντιδράσεις
1.924
Σήμερα είπα να ανοίξω το Game.com να δω μήπως μπορώ να φτιάξω την οθόνη που έχει μια κενή γραμμή στα δεξιά. Ξεκίνησα με τις 6 βίδες που είναι προφανείς (σημειώνονται με κόκκινο κύκλο και βέλος στη φώτο), 3 σε κάθε πλευρά. Στα δεξιά η πάνω κρύβεται πίσω από το stylus και η μεσαία στη θέση του cartridge.

Προβολή συνημμένου 131285

Πήγα μετά να το ανοίξω αλλά μάταια. Το κοίταξα από εδώ, το κοίταξα από κει (μέχρι και τη βίδα της back up μπαταρίας ξεβίδωσα) αλλά δεν βρήκα κάποια άλλη βίδα που μπορεί να ξεβιδωθεί. Οι μόνες βίδες που απομένουν και είναι εμφανείς είναι στη θήκη των μπαταριών. Όπως θα δείτε όμως στις φώτο παρακάτω, είναι σε τέτοιο σημείο που το απλό κατσαβίδι δε χωράει καν. Έτσι λοιπόν εδώ κόλλησα. Υπάρχει κάποιος τρόπος να ξεβιδωθούν και αυτές οι βίδες; Υπάρχει τόσο μικρό κατσαβίδι να μπαίνει υπό γωνία;

Σημειώνονται σε άσπρο κύκλο τα σημεία που είναι οι βίδες.

Προβολή συνημμένου 131286

Προβολή συνημμένου 131287
 
johnny αν μπορεις βαλε μια πιο φωτεινη φωτο..
 
angel_grig είπε:
johnny αν μπορεις βαλε μια πιο φωτεινη φωτο..
Υποτίθεται ότι έβγαινε με φλας :p . Οκ, θα προσπαθήσω αύριο να έχω καθαρότερες εικόνες.
 
'Η δοκιμασε να βγεις εξω σε φυσικο φως..
 
Tι είδους βίδες είναι; ίσιες, σταυρού, torx κλπ. Yπάρχουν κατσαβίδια τύπου γωνία. Τουλάχιστο torx γωνιακά έχω εγώ.
 
Βίδες σταυρού είναι telonie με πλακουτσωτή κεφαλή (απ'όσο είδα).
 
Ok βγάλε μια καθαρή φωτογραφία όπως είπαν τα παιδιά για να το δούμε.
 
Τράβηξα όσο καλύτερες φωτογραφίες μπόρεσα.

game com1.JPG

game com2.JPG

game com3.JPG

Η άλλη ήταν ακόμη πιο ζόρικη διότι ίσα που φαίνεται.

game com4.JPG

game com5.JPG

Υ.Γ. Στην 3η φώτο δεν είναι τα νύχια μου, είναι από κουτί του Resident Evil 2 :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Προφανώς χρειάζεται γωνιακό κατσαβίδι. Μια κακγούρικη λύση είναι να πάρεις μια μύτη σταυρού και με ένα μυτοτσίμπιδο να την γυρνάς σιγά σιγά μέχρι να ξεβιδώσει.
 
Ναι, το κατάλαβα ότι χρειάζομαι κατσαβίδι που να έχει γωνία. Το θέμα είναι υπάρχει τόσο μικρό γωνιακό κατσαβιδάκι;
 
'Η αλλιώς Johny μπορείς να πιάσεις την βίδα απαλά με ένα μυτοτσίμπιδο και να την γυρίσεις πολύ προσεκτικά, εγώ έτσι κάνω καμιά φορά. Ούτως ή άλλως πάνω σε πλαστικό πιάνει. (Μου χει τύχει να ξεβιδώσω με το χέρι αυτές τις πελώριες βίδες που βάζουν οι αλουμινάδες και πιάνουν κατευθείαν στο μπετό χωρίς ούπα).
 
Θα δοκιμάσω υπό γωνία με το κατσαβίδι να δω αν μπορεί να γίνει κάτι. Μυτοτσίμπιδο δεν δοκίμασα να είμαι ειλικρινής.
 
Πίσω
Μπλουζα