Από κοτάς ... Κοσκωτάς

exetlaios

Retro PaTRi@RcH
Joined
17 Mαϊ 2006
Μηνύματα
4.460
Αντιδράσεις
1.034
Άλλη μια βντεοταινία με το Νίκο Τσούκα, για πολύ "καμμένα" γούστα.

Και μόνο η υπογραφή της ΑΝΔΡΟΜΕΔΑ ΦΙΛΜΣ (Βαγγέλης Φουρνιστάκης) είναι αρκετή για να προιδεάσει τους "υποψιασμένους".

Ένα "πρωτότυπο" σεναριακό εύρημα, θέλει τον Νίκο Τσούκα να υποδύεται τον "κουτοπόνηρο Βλάχο που έρχεται στην Αθήνα".

Πουλάει το εκτροφείο με κότες που είχε στο χωριό και αποφασίζει να έρθει στην πρωτεύουσα, να θησαυρίσει και να γίνει "ο νέος Κοσκωτάς".

Τελικά αποκαλύπτεται ότι έχει όντως επιχειρηματικό-δαιμόνιο και η τύχη του χαμογελά.

Ξεκινάει αγοράζοντας ένα σουπερ-μάρκετ και συνεχίζει με δική του εταιρία παραγωγής βιντεοταινιών ( "Όρνιθα-Films" ! ) , δικά του περιοδικά κλπ.

Παράλληλα "σαλαριαρίζει" με διάφορες "σταρλετίτσες" (με μίνι φούστες και καλσόν BIC) που του κάνουν τα "γλυκά μάτια"

προκειμένου να πρωταγωνιστήσουν στις ταινίες που παράγει ή να αναλάβουν τη διεύθυνση των περιοδικών που εκδίδει.

Όμως, η πραγματική αγάπη θα βρεθεί στο πρόσωπο μιας συγχωριανής του.

Κλασσική Tsouka-movie 80's.

Όχι από τις πολύ "δυνατές" του (π.χ. αυτή που έκανε τον βλάχο-μόδιστρο, ή αυτή που έκανε τον βλάχο-νταβατζή)

αλλά σε κάθε περίπτωση θα ικανοποιήσει τους φανατικούς-οπαδούς του Νίκου Τσούκα (αν υπάρχει και άλλος, εκτός από εμένα).

Αν η εικόνα ημι-ντυμένων 80's ελληνίδων πάνω σε καναπέδες, σας φαίνεται ερωτική, τότε δείτε την ταινία.

Ομοίως, αν η εικόνα του Νίκου Τσούκα να προσπαθεί να τις "ψαχουλεύσει" λέγοντας ταυτόχρονα βλάχικες-κλισσέ-ατάκες (Μανάρα'μ), σας φαίνεται αστεία.

Όλοι οι άλλο, ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΑΚΡΥΑ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ο Τσουκας ειναι απο τα λιγα ειδωλα της εποχης εκεινης που δεν πολυαντεχω.

Ομως αφου η ταινια εγινε προταση απο τον Αρχιερεα (και εχει και ευφανταστο τιτλο), θα την παρακολουθησω με ευλαβεια.

Ασχετο. Ο αγαπητος Τσουκας ζει?
 
Wally είπε:
Ο Τσουκας ειναι απο τα λιγα ειδωλα της εποχης εκεινης που δεν πολυαντεχω.
Ομως αφου η ταινια εγινε προταση απο τον Αρχιερεα (και εχει και ευφανταστο τιτλο), θα την παρακολουθησω με ευλαβεια.
Proceed at your own risk ... :)

Πάντως, μέχρι και πριν δύο χρόνια, απορούσα πoιός άνθρωπος θα έβλεπε ταινίες Νίκου Τσούκα.

Τελικά, το μέλλον (και το φρικτό σινεφίλ γούστο μου) με διέψευσε ειρωνικά ...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
exetlaios είπε:
Ένα "πρωτότυπο" σεναριακό εύρημα, θέλει τον Νίκο Τσούκα να υποδύεται τον "κουτοπόνηρο Βλάχο που έρχεται στην Αθήνα".
:D :D:D

Wally ναι ο Τσούκας ζει, και είναι και μάχιμος ακόμα...
 
Αφου είναι exetlaios-approved θα το δω...
 
RIO είπε:
:D :D:D
Wally ναι ο Τσούκας ζει, και είναι και μάχιμος ακόμα...
Ναι, αλλά δε μας είπες το σημαντικότερο :

ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ; ΣΤΟ ΧΩΡΙΟ Ή ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ ;
 
Δεν την εχω δει.

Αλλα και μονο απο τον τιτλο... Καταλαβα!...
 
Πάντως οι ταινίες του Τσούκα είναι για γερά retro-στομάχια. Μόνο λίγοι εκλεκτοί μπορούν να τις αντέξουν...
 
exetlaios είπε:
Ναι, αλλά δε μας είπες το σημαντικότερο :
ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ; ΣΤΟ ΧΩΡΙΟ Ή ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ ;
Το αντίστροφο από τους ρόλους του... πηγαίνει από την πόλη στο χωριό, με θεατρικές παραστάσεις ( τουλάχιστον μέχρι πριν κανα 2 χρόνια, που τον είχα δει σε νησί)... :D
 
Χμμ... Δεν εχω εντρυφησει πολυ σε video με Τσουκα! Προτιμω τις 80's φιλμ παραγωγες που εχει παιξει οπως "Ο Αυτακιας","Μια Παπαδια στα Μπουζουκια 1 & 2" κτλ.! Αλλα θα το εχω στα υπ'οψιν !!!
 
Πριν απο κανα 2μηνο αγορασα τη ταινια "Προβα γάμου" με το Τσάκωνα και στην αρχη έτυχε να περιλαμβάνει το τρειλερ αυτης της βιντεοταινιας του Τσούκα που λετε.. Μιλάμε για άγρια καφρίλα...
 
Η ταινια ειναι διαμαντη απο τα λιγα.Ενα εξοχο αριστουργημα εφαμηλο με τα ''Ξεβρακοτος ρωμιος'' και ''Ανδρεα ρουφα το αυγο σου''.
 
Aπο την περιγραφη σου Κωσταντίνε η ταινία μιάζει πολύ με άλλη μια καμμένη του Τσούκα εκει στα 1980ς (φάτε μάτια ψάρια).

Ο Χαραλαμπος Φλόκος μεροκαματιάρης υχθιέμπορας γίνετε παραγογώς ελλινικής βιντεοκασσέτας επιδή τον ψήνει ο Λέλος Αγγούρης σκηνοθέτης και η παρέα του(ντεκορατρίς-ενδηματολόγοι-ηθοποιοί) οπου στην καφετέρια μοίράζονται ενα φραπέ στα 3.

Στην πραγματικότητα δεν πιστηκε ο Φλόκος απο τον Λέλο , αλλά απο την ωραια ξανθιά και πανηψηλη φίλη του.

Παίζει και η αείμνηστη Μπέτη μοσχονά στο ρόλο μιας γειτόνισσας του Χαράλαμπου και μεγάλης ψωνάρας οπου είθελε σόνυ και καλά να γίνει ηθοποιός.

Το αποτέλεσμα? Οσοι επενδύσανε στο ταλέντο του Λελου Αγγούρη έχασαν τα λευτά τους!
 
ειμαι και γω θαυμαστης του νικου τσουκα καργα

αλλα αυτη την ταινια δεν την εχω δει

και για οσους ρωτησαν ο νικος τσουκας ζει και μαλιστα στην φιλαδερφεια ,τουλαχιστον μεχρι μηνες πριν και εχει ενα γιο
 
Απάλευτος ο τσουκας, δνε μπορω να δω πάνω απο 5 δευτερόλεπτα. νομίζω ο χειρότερος της βιντεοκασετικης εποχής.
 
Πίσω
Μπλουζα