Αργυρώ [Νίτσα Τζώρτζογλου]

serano915

RetroMaNiaC
Joined
22 Ιουν 2008
Μηνύματα
564
Αντιδράσεις
68
Όταν ήμουν στο δημοτικό, είχα διαβάσει ένα βιβλίο από την δανειστική βιβλιοθήκη της τάξης μου που μου είχε κάνει μεγάλη εντύπωση.

Μιλούσε για ένα κορίτσι που ζούσε σε ένα χωριό των Ιωαννίνων και είχε ταλέντο στη ζωγραφική. Στην αρχή του βιβλίου τραυματίζεται από μια ξεχασμένη νάρκη του Β' παγκοσμίου πολέμου με αποτέλεσμα να ακρωτηριαστούν και τα δυο της χέρια. Στην αρχή όλα ήταν φυσικά πολύ δύσκολα για εκείνη. Όμως με τον καιρό άρχισε να χρησιμοποιεί το πόδι της για να κάνει διάφορα πράγματα, ώσπου στο τέλος καταφέρνει να ξαναρχίσει να ζωγραφίζει με το πόδι. Στο τέλος κατάφερε να κερδίσει σε έναν διαγωνισμό ζωγραφικής με ένα πίνακα ζωγραφισμένο με το πόδι.

Θυμάμαι ότι με πολλή προσπάθεια κατάφεραν να της προσαρμόσουν μηχανικά χέρια, όμως εκείνη συνέχισε να ζωγραφίζει με το πόδι. Ήταν πολύ συγκινητική η δύναμη ψυχής που είχε η ηρωίδα του βιβλίου, η οποία αν θυμάμαι καλά ήταν ένα κορίτσι στην εφηβεία.

Έχω την εντύπωση ότι το βιβλίο είχε τίτλο "Αργυρώ", το όνομα της ηρωίδας, αλλά δεν κατάφερα να βρω τίποτα για αυτό το βιβλίο, ούτε συγγραφέα θυμάμαι.

Το θυμάται κανείς;
 
Το θυμάμαι και εγώ το βιβλίω λέγεται "αργυρώ" Μου το είχε διαβάσει η μητέρα μου. Θα ήθελα να ξέρω αν πρόκειται για πραγματική ιστορία. Ως τόπος καταγωγής της αργυρώς αναφέρεται το Τσεπέλοβο ενώ το επώνυμο της είναι Λέκκα.

Τελικά κατάφερα να βρω το βιβλιο. Η συγγραφέας είναι η Νίτσα Τζώρτζογλου και κυκλοφορει από τις εκδόσεις ΚΕΔΡΟΣ

Μια φωτογραφία με το εξώφυλο από το greekbooks.gr

argiro.product
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
tzias57 είπε:
Το θυμάμαι και εγώ το βιβλίω λέγεται "αργυρώ" Μου το είχε διαβάσει η μητέρα μου. Θα ήθελα να ξέρω αν πρόκειται για πραγματική ιστορία. Ως τόπος καταγωγής της αργυρώς αναφέρεται το Τσεπέλοβο ενώ το επώνυμο της είναι Λέκκα.
Τελικά κατάφερα να βρω το βιβλιο. Η συγγραφέας είναι η Νίτσα Τζώρτζογλου και κυκλοφορει από τις εκδόσεις ΚΕΔΡΟΣ

Μια φωτογραφία με το εξώφυλο από το greekbooks.gr

argiro.product
:bow: :bow: :bow: Respect!

Ευχαριστώ πολύ, δεν ξέρεις πόσα χρόνια το έψαχνα!

Κι εγώ έχω την απορία, αν όντως πρόκειται για πραγματική ιστορία.

Μου ξυπνάς απίστευτες αναμνήσεις με το εξώφυλλο.

Και πάλι ευχαριστώ!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το είχα και εγώ αυτό το βιβλίο! ωραίο και συγκινητικό ήταν αλλά νάρκη στην Ελλάδα; Είναι δυνατόν; Ενα τροχαίο δεν θα ήταν πιο πειστικό; Νομιζα πως νάρκες είχαν μείνει μονο στον Έβρο, τώρα βέβαια εγώ είμαι από νησί δεν ξέρω τι γίνεται στα βόρεια.

Ειχα τρομάξει πολύ όταν έβγαινα να παίξω!
 
Δυστυχως ειναι αληθεια οτι σε μεγαλες εκτασεις ειδικα στην Ηπειρο υπηρξαν ξεχασμενα ναρκοπεδια μετα την κατοχη.

Χαρηκα πολυ που βρεθηκε ο τιτλος και η συγγραφεας - το ειχα διαβασει το βιβλιο μαλλον στη 1η Λυκειου (1986) αλλα χαθηκε σε καποια μετακομιση...
 
Δεν το ήξερα! από αυτο το βιβλίο μου έγινε συνήθεια να αγοράζω κάθε χρόνο Χριστουγενιάτικες κάρτες από ανθρώπους που ζωγραφιζουν με το στόμα και τα πόδια. Το βιβλίο όμως αναφέρεται σε σύνχρονη εποχή. Τώρα τις νάρκες δεν τις έχουν καθαρίσει; υπάρχουν ακόμα;θυμάμαι είχε και στο εξώφυλλο κάτι σαν χειρομομβίδα!
 
Πίσω
Μπλουζα