Αριθμομηχανή Brother 1975

Eagle 1

RetroMasteR
Joined
31 Ιαν 2016
Μηνύματα
1.298
Αντιδράσεις
4.549
Ήταν η εποχή που τα "κομπιουτεράκια" άρχισαν να μπαίνουν στη ζωή μας. Πρωτοετής φοιτητής τότε, ήταν "must" η απόκτησή του. Λίγα ακόμα τα μοντέλα εκείνη την εποχή και σχετικά ακριβά (κόστιζε 3.500 δρχ.). Προτίμησα αυτό αντί ενός Casio που ήταν πιό διαδεδομένα, διότι είχε κεκλιμένη την οθόνη. Αρκετά ογκώδη τότε, λειτουργούσαν με 4 μπαταρίες ΑΑ... Το ξέθαψα πρόσφατα, του έβαλα μπαταρίες και.... δούλεψε!!!!! Στολίζει πλέον το γραφείο μου ως ρετρό. Παραθέτω και μερικές φωτογραφίες, μαζί με την απόδειξη αγοράς. Το κατάστημα λεγόταν Super Market "ΑΛΦΑ" ΕΠΕ, οικιακαί συσκευαί, ηλεκτρισμός, σκεύη. Πατησίων 37 και Στουρνάρα γωνία. Να υπάρχει άραγε ακόμα?



























 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολύ ωραίο...χαρακτηριστικό στοιχειο οι πράσινοι ψηφιακοί αριθμοι...
 
BETTY BOOP είπε:
Πολύ ωραίο...χαρακτηριστικό στοιχειο οι πράσινοι ψηφιακοί αριθμοι...
Πράγματι, ήταν εντυπωσιακή και ευδιάκριτη η οθόνη, ιδίως το βράδυ. Δεν είχε βγει ακόμη η τεχνολογία υγρών κρυστάλλων, που χρειαζόταν λιγότερη ενέργεια και μικρότερο όγκο. Πρώιμες τεχνολογίες βλέπεις..........
 
Σε τσιλικη κατασταση!

Σιγουρα δεν υπαρχει. Θα στιψω το μυαλο μου για να θυμηθω ποτε υπηρχε
 
Wally είπε:
Σε τσιλικη κατασταση!
Σιγουρα δεν υπαρχει. Θα στιψω το μυαλο μου για να θυμηθω ποτε υπηρχε
Ήταν απέναντι από το Πολυτεχνείο, μεγάλο κατάστημα στο ισόγειο. Αν θυμάμαι μάλιστα καλά, ήταν δύο καταστήματα ενωμένα.
 
Φυσικά και δουλεύει και θα συνεχίσει. Πολύ ωραίο και σε άριστη κατάσταση!
 
Τελειο gadgetακι! VFD οθονη και Made in Japan φυσικα! Εγω θα το χρησιμοποιουσα και σημερα...
 
dj_sak είπε:
Τελειο gadgetακι! VFD οθονη και Made in Japan φυσικα! Εγω θα το χρησιμοποιουσα και σημερα...
Το έβαλα στο γραφείο σαν διακοσμητικό, αλλά με έβαλες σε σκέψεις τώρα μαζί με τον ntsmrtz να το συνδέσω σε μετασχηματιστή και να το κάνω χρηστικό. Άλλωστε τα κουμπιά του είναι τόσο διακριτά, που δεν δυσκολεύεσαι όπως με τα στριμωγμένα σημερινά......
 
Eagle 1 είπε:
Το κατάστημα λεγόταν Super Market "ΑΛΦΑ" ΕΠΕ, οικιακαί συσκευαί, ηλεκτρισμός, σκεύη. Πατησίων 37 και Στουρνάρα γωνία. Να υπάρχει άραγε ακόμα?
Το μονο ΑΛΦΑ που εχει μεινει σημερα,ειναι το θεατρο.... ;)

Ομορφο και τσιλικο το gadgetακι!!! :thumbup:

Που 'ναι βρε παιδι μου και εκεινος ο γνωστος gadgetακιας να το ζαχαρωσει?.... :D
 
Φοβερός θησαυρός. Πολύ όμορφο και η οθόνη είναι πολύ λειτουργική που είναι σε κλίση. Δεν μου κάνει καμία εντύπωση που λειτουργεί ακόμη. Τα αντικείμενα εκείνης της εποχής τα κατασκεύαζαν για να λειτουργούν όσο το δυνατόν περισσότερο σε αντίθεση με τα σημερινά που είναι σχεδιασμένα να έχουν ημερομηνία λήξης...
 
Εξαιρετικο ευρημα με το κουτι του,το manual του και την αποδειξη αγορας του (3500 δρχ πολλα λεφτα τοτε!!)...περιττο να πω οτι λατρευω VFD οθονες!!!:dribble:Να δω ποτε θα αξιωθω να κανω παρουσιαση τα δικα μου (προσφατα απεκτησα και ενα με Nixie tubes:D)

Να πω επισης οτι τοτε υπηρχαν lcd οθονες σε πρωιμη μορφη και αρκετα ακριβες...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολύ ωραίο το Brother "κομπιουτεράκι" σου Eagle 1!

Δύο δικά μου Casio με VFD οθόνη, της ίδιας εποχής: Casio fx-17 (του 1976) με 37 πλήκτρα, 21 λειτουργίες και ελαφρά κεκλιμένη οθόνη, και Casio fx-39 (του 1978) με 38 πλήκτρα και 44 λειτουργίες! Με 4 και 2 μπαταρίες ΑΑ αντίστοιχα, λειτουργούν ακόμα!



C-fx-17.jpg

C-fx-39.jpg
 
NIOBH είπε:
Δύο δικά μου Casio με VFD οθόνη, της ίδιας εποχής: Casio fx-17 (του 1976) με 37 πλήκτρα, 21 λειτουργίες και ελαφρά κεκλιμένη οθόνη, και Casio fx-39 (του 1978) με 38 πλήκτρα και 44 λειτουργίες! Με 4 και 2 μπαταρίες ΑΑ αντίστοιχα, λειτουργούν ακόμα!

Ευχαριστώ πολύ ΝΙΟΒΗ! Να ήξερες τι μου θύμισες με τα δικά σου..... Ένα χρόνο μετά που αγόρασα εγώ το δικό μου, είχαν πάρει οι συνάδελφοι Casio, σαν τα δικά σου, με τις διευρυμένες δυνατότητες στην ίδια τιμή.... Η εξελίξεις ήταν βλέπεις ταχύτατες.... Έμεινα με τον απλό ζηλεύοντας, έως το 1982 που πήρα τον ενισχυμένο Sharp...... Θα τον δεις παρακάτω....

stayros είπε:
Το μονο ΑΛΦΑ που εχει μεινει σημερα,ειναι το θεατρο.... ;)
Ευχαριστώ Σταύρο, δεν περίμενα και εγώ να είχε επιβιώσει.....

johnny19818 είπε:
Φοβερός θησαυρός. Πολύ όμορφο και η οθόνη είναι πολύ λειτουργική που είναι σε κλίση. Δεν μου κάνει καμία εντύπωση που λειτουργεί ακόμη. Τα αντικείμενα εκείνης της εποχής τα κατασκεύαζαν για να λειτουργούν όσο το δυνατόν περισσότερο σε αντίθεση με τα σημερινά που είναι σχεδιασμένα να έχουν ημερομηνία λήξης...
Ευχαριστώ πολύ!!!! Όσον αφορά στη διάρκεια ζωής τότε και τώρα...........θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου!!!!

angel_grig είπε:
Εξαιρετικο ευρημα με το κουτι του,το manual του και την αποδειξη αγορας του (3500 δρχ πολλα λεφτα τοτε!!)...περιττο να πω οτι λατρευω VFD οθονες!!!:dribble:Να δω ποτε θα αξιωθω να κανω παρουσιαση τα δικα μου (προσφατα απεκτησα και ενα με Nixie tubes:D)
Να πω επισης οτι τοτε υπηρχαν lcd οθονες σε πρωιμη μορφη και αρκετα ακριβες...
Ευχαριστώ πολύ για το σχόλιο! Δεν ήξερα ότι υπήρχαν και LCD τότε, είχα ψάξει πολύ μέχρι να καταλήξω στο δικό μου και είχα δει μόνο Digitron, τουλάχιστον στα κεντρικά καταστήματα.Θα χαρώ πολύ να δω τα δικά σου, μου αρέσουν και εμένα αυτές οι οθόνες. Έχω και ρολόι που θα το παραθέσω σε ξεχωριστό θέμα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το 1982 το αντικατέστησα με το επιστημονικό Sharp με στατιστικές εφαρμογές. Πολύ καλό, αλλά το 2002 η οθόνη του μαύρισε.......

Παραθέτω και από αυτό μερικές φωτογραφίες μια και είναι των 80s.

20160219_163029.jpg

20160219_162708.jpg

20160219_162833.jpg

20160219_163006.jpg

20160219_162956.jpg

20160219_162932.jpg
 
Eagle 1 είπε:
Πολύ καλό, αλλά το 2002 η οθόνη του μαύρισε.......Παραθέτω και από αυτό μερικές φωτογραφίες μια και είναι των 80s.
Στο συγκεκριμενο μοντελλο οπως επισης και στο sharp/radio shack pocket computer 1 (που ειχε την ιδια οθονη),εξ΄αιτιας μιας κατασκευαστικης ατελειας σε ορισμενες οθονες,υπηρχε διαρροη του υγρου κρυσταλλου με το αποτελεσμα που βλεπεις.Aπο ebay εχω παρει αυτην την οθονη



αλλα να δω ποτε θα βρω χρονο να δω εαν τελικα μπορω να την προσαρμοσω...

images?q=tbn:ANd9GcSmKFPmBpUYPAu1EVoQn_PKDh_7PUYrH5kFcmeDO1bdIo_BInRQ.jpeg
 
angel_grig είπε:
Στο συγκεκριμενο μοντελλο οπως επισης και στο sharp/radio shack pocket computer 1 (που ειχε την ιδια οθονη),εξ΄αιτιας μιας κατασκευαστικης ατελειας σε ορισμενες οθονες,υπηρχε διαρροη του υγρου κρυσταλλου με το αποτελεσμα που βλεπεις.Aπο ebay εχω παρει αυτην την οθονη



αλλα να δω ποτε θα βρω χρονο να δω εαν τελικα μπορω να την προσαρμοσω...
Κατασκευαστική ατέλεια λοιπόν!!!! Έτσι εξηγείται, μια και έχω πολύ απλούστερα και φτηνότερα κομπιουτεράκια από την ίδια εποχή και δεν έχουν πάθει τίποτε, ενώ αυτό...... Μου άρεσε η ιδέα σου της επιδιόρθωσης, δεν θέλω να το εγκαταλείψω γιατί έχω κάνει πολλά μαζί του. Εάν φτιάξεις το δικό σου θα έχω μία κατεύθυνση. Η ανταλλακτική οθόνη θα είναι άραγε εντάξει???

Σε ευχαριστώ πολύ για την πληροφόρηση, δεν γνώριζα το υπόβαθρο!
 
Και ένα κομπιουτεράκι από το 1984, Oppex Microdiary, με διαστάσεις πιστωτικής κάρτας. Είχαν αρχίσει πλέον να διαδίδονται αυτά που είχαν εκτός από υπολογιστή και τηλεφωνικό κατάλογο με ονόματα-διευθύνσεις-σημειώσεις. Η θήκη του είχε στην πίσω μεριά ειδικό χώρο για κάρτες. Θυμάμαι πάντως ότι ήταν αρκετά δύσκολο στη χρήση του (αν και πίσω είχε τυπωμένες τις βασικές οδηγίες) και το είχα εγκαταλείψει γρήγορα...

Παραθέτω σχετικές φωτογραφίες:











1.jpg

2.jpg

4.jpg

5.jpg

3.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα