Αρχάριος σε Spectrum...λίγη βοήθεια παρακαλώ

Plink

RetroMasteR
Joined
26 Απρ 2007
Μηνύματα
1.300
Αντιδράσεις
13
Καλησπέρα παιδιά,

όπως ίσως διαβάσατε σε άλλο θέμα, απέκτησα χθες τον πρώτο μου ZX spectrum +2.

To μηχάνημα είναι σε άριστη κατάσταση, το έχω λειτουργήσει κανονικά.

το κασσετόφωνο λειτουργεί μια χαρά, πριν από λίγο φόρτωσα και 1-2 παιχνίδια από τις κασέτες που έχω.

Επίσης, έχω βρει το εγχειρίδιο του +2 και κάποια άλλα βιβλία για spectrum και έχω αρχίσει να διαβάζω..... :)

Ξεκινάω λοιπόν με μια απορία...ίσως χαζή..αλλά δεν μπορώ να βρω άκρη εδώ και αρκετή ώρα.

Προσπαθώ να φορτώσω ένα πρόγραμμα σε 48Κ mode.

Μπαίνω κανονικά από το μενου, πατάω το Load και λογικά μετά πρέπει να πατήσω δύο φορές τα "" ..σωστά?

Διάβασα ότι τα " μπαίνουν πατώντας το shift+P...όμως εγώ όταν το δοκιμάζω δεν βγάζει το ". ένα σήμα copyright Βγάζει ή απλώς το P.

Παίζει να είναι χαλασμένα και τα δύο πλήκτρα shift ή κάνω κάτι λάθος?

Επίσης αν έχετε να προτείνετε κάποιες σελίδες που να μπορώ να αρχίσω να μπαίνω στο κλίμα του spectrum θα το εκτιμούσα πολύ.

Έχω ήδη γραφτεί στο WoS και βρήκα 2-3 άλλες σελίδες...αλλά είναι πολύ μπλέξιμο για μένα αυτή τη στιγμή...αν κάποιος έχει κάτι λίγο πιο οργανωμένο και κατάλληλο για αρχάριους θα με βοηθούσε πολύ.

θενκς
 
Δεν πατάς κανένα shift+P...

Διάλεξε 48Κ mode από το αρχικό μενού και μόλις μπουτάρει σε 48κ mode, πάτα το J, θα εμφανιστεί με τη μία η λέξη LOAD, μετά πάτα δύο φορές το " (το τρίτο κουμπί στην κάτω σειρά πλήκτρων από αριστερά). Μετά enter.
 
gtsamour είπε:
Δεν πατάς κανένα shift+P...Διάλεξε 48Κ mode από το αρχικό μενού και μόλις μπουτάρει σε 48κ mode, πάτα το J, θα εμφανιστεί με τη μία η λέξη LOAD, μετά πάτα δύο φορές το " (το τρίτο κουμπί στην κάτω σειρά πλήκτρων από αριστερά). Μετά enter.

Θα τρελαθώ....εμένα γιατί αυτό το πλήκτρο που λες βγάζει ' ...πρέπει να το πατήσω 4 φορές?

Στο βιβλιαράκι πάντως του spectrum και στις οδηγίες που είχαν μέσα οι κασέτες έλεγε shift+P

θα πάω να το δοκιμάσω λίγο πιο μετά αν καταφέρω να ξεμπερδέψω σήμερα με τη δουλειά και δεν πέσει πάλι το ρεύμα...

πάντως έχω αρχίσει να νιώθω πολύ χαζός .... :confused: ...χρειάζομαι πολύ διάβασμα τελικά....
 
Όχι 4 φορές. Μα το τρίτο κουμπί από αριστερά στην κάτω κάτω σειρά δεν δείχνει το " ?
 
Ότι το δείχνει το δείχνει...αλλά δεν το βγάζει...

κάτσε δεν μπορώ στην αναμονή...πάω να το δοκιμάσω ξανά και σου λέω σε λίγο.
 
Αν δε το βγάζει κάτι δεν πάει καλά με το πληκτρολόγιο.
 
Δεν παίζει τι να πω :S /emoticons/wacko@2x.png 2x" width="20" height="20" />

Το πατάω και στο κουτάκι του κέρσορα το L γίνεται Ε αλλά δεν γίνεται τίποτα άλλο....

τι στο καλό έχει χαλάσει μόνο αυτό το πλήκτρο?

Αλλά και πάλι κάτι φαίνεται ότι γίνεται..οπότε δεν είναι πως δεν ανταποκρίνεται...

έχετε καμιά ιδέα?

επίσης κάτι άλλο...ο μόνος τρόπος να το κλείσω το spectrum είναι να το τραβήξω από την πρίζα? δεν είναι λίγο σκληρό αυτό?
 
Ο κέρσορας γίνεται Ε όταν πατηθεί το Extend Mode, προφανώς θα θέλει καθάρισμα η μεμβράνη του πληκτρολογίου. Μπορεί να είχε χυθεί και κάτι επάνω παλιά.

Ευτυχώς η μεμβράνη του +2 είναι αθάνατη και γενικά δεν χαλάει από το χρόνο.

Έτσι έκλεινε το μηχάνημα, για reset έχει ένα κουμπί στο αριστερό μέρος.
 
gtsamour είπε:
Ο κέρσορας γίνεται Ε όταν πατηθεί το Extend Mode, προφανώς θα θέλει καθάρισμα η μεμβράνη του πληκτρολογίου. Μπορεί να είχε χυθεί και κάτι επάνω παλιά.Ευτυχώς η μεμβράνη του +2 είναι αθάνατη και γενικά δεν χαλάει από το χρόνο.

Έτσι έκλεινε το μηχάνημα, για reset έχει ένα κουμπί στο αριστερό μέρος.
φίλε μου σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές.

Θα κάτσω το σαββατοκύριακο να βγάλω ένα ένα τα πλήκτρα για να τα καθαρίσω από κάτω.

Αν και είδα ότι έχουν ελατήρια από κάτω, ελπίζω αν κάνω προσεκτικά την όλη δουλειά δεν θα έχω πρόβλημα.

Υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω ή που πρέπει να κάνω όταν θα κάτσω να το καθαρίσω? Να το ανοίξω να το καθαρίσω εσωτερικά ή δεν έχει πρόβλημα με σκόνη μέσα?

Το reset εντάξει το ξέρω αυτό...Πάντως πολύ βάρβαρο αυτό με την πρίζα...με πιάνει η καρδιά μου κάθε φορά που αναγκάζομαι να το κάνω.

Δεν παίζει καμιά μόντα να βάλω κάνα διακόπτη?
 
Δε χρειάζεται να βγάλεις όλα τα πλήκτρα (μπορεί να χάσεις και κανένα ελατήριο έτσι). Ξεβίδωσε το πίσω μέρος του keyboard και βγάλε τη μεμβράνη, νομίζω αυτή χωρίζει στα δύο και μπορεί να καθαριστεί.
 
Απορώ τι θα έκανα χωρίς εσάς!!!!

Ευχαριστώ για τη συμβουλή...όπως φαίνεται θα την έκανα πάλι τη βλακεία μου...

Με τι καθαρίζω τη μεμβράνη? εφόσον αφαιρείται την πλένω με νεράκι άφοβα ή απλώς να την καθαρίσω με ένα στεγνό πανί?
 
Εγώ την είχα καθαρίσει με AZΑΧ και πανί.
 
gtsamour είπε:
Εγώ την είχα καθαρίσει με AZΑΧ και πανί.

Σε βρίσκω ιδιαίτερα σκληροπυρηνικό :eek:

ΑΖΑΧ πάντως δεν μου πάει καρδιά να βάλω...σκεφτόμουν να χρησιμοποιήσω αυτά τα υγρά πανάκια που είναι και για τις lcd οθόνες και αν δω ότι δεν καθαρίζει βλέπουμε...

Τώρα που το θυμήθηκα, και μιας και βλέπω ότι φίλε είσαι ψιλο γκουρού στις γνώσεις περί spectrum και μηχανημάτων sinclair....

μήπως έχεις καμιά ιδέα τι τροφοδοτικό να χρησιμοποιήσω για το ZX81 ώστε να μην του κάνω ζημιά?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ο gtsamour ειναι η μετενσαρκωση του "θειου Sinclair"! Σκεπτομαι να αποκτησω κανα δυο Timex 1000, οποτε θα εχω αρκετες ερωτησεις και απο την πλευρα μου gts!!!

Ωραια μηχανηματακια εσωσες Plink..

..
 
phil_vr είπε:
Ο gtsamour ειναι η μετενσαρκωση του "θειου Sinclair"! Σκεπτομαι να αποκτησω κανα δυο Timex 1000, οποτε θα εχω αρκετες ερωτησεις και απο την πλευρα μου gts!!!
Ωραια μηχανηματακια εσωσες Plink..

..
Αφού ζει βρε ο άνθρωπος :D :D

Plink είπε:
Τώρα που το θυμήθηκα, και μιας και βλέπω ότι φίλε είσαι ψιλο γκουρού στις γνώσεις περί spectrum και μηχανημάτων sinclair....μήπως έχεις καμιά ιδέα τι τροφοδοτικό να χρησιμοποιήσω για το ZX81 ώστε να μην του κάνω ζημιά?
Αν και δεν έχω ΖΧ81 ακόμα οπότε δεν το εχω λειτουργήσει από κοντά....

πρώτα απ'όλα χρειάζεται βύσμα "καρφί" σαν αυτά που έχουν τα ακουστικά στα Walkman (όπως ακριβώς και ο Atari 2600) και όχι το κλασσικό βύσμα που έχουν τα τροφοδοτικά των Spectrum (κοίτα αυτό του +2 που έχεις).

Δεύτερο και σημαντικό πρέπει να προσέξεις πάρα πολύ όταν το συνδέεις γιατί ή είσοδος τροφοδοσίας για το "καρφί" είναι κολλητά με τις άλλες δύο όμοιες εισόδους φορτώματος και σωσήματος οπότε το παραμικρό λάθος και το μηχάνημα κάηκε.



9V DC , 600 mA (centre polarity = +ve)
 
gtsamour είπε:
Αφού ζει βρε ο άνθρωπος :D :D


Αν και δεν έχω ΖΧ81 ακόμα οπότε δεν το εχω λειτουργήσει από κοντά....

πρώτα απ'όλα χρειάζεται βύσμα "καρφί" σαν αυτά που έχουν τα ακουστικά στα Walkman (όπως ακριβώς και ο Atari 2600) και όχι το κλασσικό βύσμα που έχουν τα τροφοδοτικά των Spectrum (κοίτα αυτό του +2 που έχεις).

Δεύτερο και σημαντικό πρέπει να προσέξεις πάρα πολύ όταν το συνδέεις γιατί ή είσοδος τροφοδοσίας για το "καρφί" είναι κολλητά με τις άλλες δύο όμοιες εισόδους φορτώματος και σωσήματος οπότε το παραμικρό λάθος και το μηχάνημα κάηκε.



9V DC , 600 mA (centre polarity = +ve)

gtsamour απλώς υποκλίνομαι φίλε...

ευχαριστώ για άλλη μια φορά :clap: :clap:

Έχω έναν κινέζικο μετασχηματιστή για το Ατάρι...δίνει έως 12v με 300 όμως mAH και έχει δύο ρυθμίσεις για την πολικότητα. Θα κάνει αυτός?

διαφορετικά θα πάω σε κανένα μαγαζί ηλεκτρονικών με τα στοιχεία που μου έδωσες και ελπίζω ότι θα βρω κάτι :)
 
Καλύτερα να μη βάλεις 12V.
 
gtsamour είπε:
Καλύτερα να μη βάλεις 12V.
Σιγά μην βάλω 12...

εννοούσα ότι έχει δυνατότητα ρύθμισης έως 12 βολτ...

δηλαδή 3, 6, 9, 12...αν βάλω 9βολτ θεωρητικά είμαι εντάξει,...αλλά δεν μπορώ να καταλάβω πως ρυθμίζω την πολικότητα...

έχει δύο σχηματάκια...σχεδόν ίδια..καταραμένη ασχετοσύνη μου...

άστο θα πάω σε κάνα μαγαζί να πάρω ένα με τις προδιαγραφές που μου έδωσες ...αν και λέω να πάω να ρίξω και μια ματιά στο μαγαζί του φίλου μπα και είναι ακόμα εκεί κάπου καταχωνιασμένος...
 
Θα κάνει αλλά πρόσεχε γιατί με την πολικότητα δεν έχεις δεύτερη ευκαιρία....

Δεν είναι απαραίτητο να είναι 300mA, αρκεί να είναι τουλάχιστον τόσα, περισσότερα δεν πειράζει.
 
gtsamour είπε:
Θα κάνει αλλά πρόσεχε γιατί με την πολικότητα δεν έχεις δεύτερη ευκαιρία....
To ξέρω καλά αυτό...για αυτό και οι τόσες ερωτήσεις....

καλύτερα να σας πρήξω λίγο...παρά να κλαίω μετά το ZX81...

όχι τίποτε άλλο...αλλά αν είναι να το καταστρέψω καλύτερα να στο δώσω ...

λοιπόν, που απογευματάκι που ελπίζω να τελειώσω με δουλειά, θα σχεδιάσω κάπου το σχηματάκι που δείχνει μπα και καταλάβεις εσύ πως πρέπει να βάλω το διακόπτη της πολικότητας σε αυτό που ήδη έχω...αλλιώς να πάω να πάρω ένα να τελειώνουμε...
 
Πίσω
Μπλουζα