Αρχάριος σε Spectrum...λίγη βοήθεια παρακαλώ

Αν και μετά από τόσες μέρες...σκέφτηκα να σας πω τι έγινε με το spectrum +2 μου.

Το άνοιξα το ΣΚ...το έκανα βίδες...του καθαρισα τα πάντα...μεμβράνες, πλακέτες, τσέκαρα κολλήσεις, ενώσεις, καθάρισα επαφές...κουκλί έγινε (θα σας ποστάρω φωτογραφίες αύριο).

Επίσης, το λαστιχάκι του κασσετοφώνου απεβίωσε.

Έχω βάλει προσωρινά ένα λαστιχάκι από σούπερ μάρκετ :D :D και περιμένω λογικά αύριο να μου έρθει ένα σετάκι λαστιχάκια που πήρα από ebay για να τα βάλω επάνω.

Το κακό είναι ότι έχει χάσει το allignment και πρέπει να το στρώσω μόλις βάλω τα καινούργια λαστιχάκια...
 
Τελικά με το κουμπί " τι έγινε, έφτιαξε?

Λαστιχάκια για το κασσετόφωνο πουλάνε σε όλα τα μαγαζιά με ηλεκτρονικά, αρκεί να πας και τα παλιά για να πάρει μια ιδέα τι να σου δώσει. Δύο λαστιχάκια είναι που πρέπει να αλλαχτούν.

Επίσης μην είσαι σίγουρος ότι έχει χαλάσει το azimuth, μπορεί οι κασσέτες να έχουν απομαγνητιστεί από τα 20+ χρόνια που έχουν περάσει. Θα έλεγα πρίν το πειράξεις να μεταφέρεις ένα παιχνίδι από αρχείο TZX (πρώτα σε wav) σε κασσέτα και να δοκιμάσεις να το φορτώσεις.

Κάτι μου λέει ότι θα φορτώνει...
 
gtsamour είπε:
Τελικά με το κουμπί " τι έγινε, έφτιαξε?Λαστιχάκια για το κασσετόφωνο πουλάνε σε όλα τα μαγαζιά με ηλεκτρονικά, αρκεί να πας και τα παλιά για να πάρει μια ιδέα τι να σου δώσει. Δύο λαστιχάκια είναι που πρέπει να αλλαχτούν.

Επίσης μην είσαι σίγουρος ότι έχει χαλάσει το azimuth, μπορεί οι κασσέτες να έχουν απομαγνητιστεί από τα 20+ χρόνια που έχουν περάσει. Θα έλεγα πρίν το πειράξεις να μεταφέρεις ένα παιχνίδι από αρχείο TZX (πρώτα σε wav) σε κασσέτα και να δοκιμάσεις να το φορτώσεις.

Κάτι μου λέει ότι θα φορτώνει...
Έχεις δίκιο ξέχασα να το αναφέρω πριν.

Το κουμπί έφτιαξε φυσικά...αυτό που έλεγες ήταν. οι μεμβράνες είχαν πολύ σκόνη και χνούδι επάνω, τις καθάρισα με νεράκι και παίζουν άψογα τα πλήκτρα.

Όσο για το κασετόφωνο, το λέω για το azimuth επειδή κάποιες από τις κασέτες (που τρέχουν στα 128) τις φόρτωνε πριν το ανοίξω, ενώ μετά όχι.

Εντωμεταξύ, παίζοντας λίγο με τη βίδα και το alignment, κατάφερα να το διορθώσω σε ένα βαθμό, αλλά αφού θα αλλάξω λαστιχάκια δεν ασχολήθηκα παραπάνω προς το παρών.

Λαστιχάκια, παρήγγειλα από ebay...δεν ήξερα ότι μπορούσα να βρω κέντρο και πήρα από έναν τύπο που πουλούσε συγκεκριμένα λαστιχάκια για +2.

5 ευρώ περίπου μου βγήκαν, οπότε εντάξει δεν έχασα και τίποτα.

Θα προσπαθήσω να βρω κάπου ένα κασσερόφωνο και θα δοκιμάσω σε νέα κασέτα όπως λες. Εντωμεταξύ, αν προλάβω σήμερα θα πάρω να πάρω και μία από εκείνες τις κασσέτες που βγάζουν line in για να δοκιμάσω και από mp3 player ή από το στερεοφωνικό.

Ξέρεις κανείς αν παίζει κάνα κόλπο να συνδέσω το κασετόφωνο του C64 στο pc και να κάνω εγγραφή εκεί?
 
Μπά δε γίνεται κάτι τέτοιο. Αλλά αν πάρει τέτοια ψηφιακή κασσέτα που λές δεν θα χρειαστεί να γράψεις, θα φορτώνεις από mp3 player.
 
gtsamour είπε:
Μπά δε γίνεται κάτι τέτοιο. Αλλά αν πάρει τέτοια ψηφιακή κασσέτα που λές δεν θα χρειαστεί να γράψεις, θα φορτώνεις από mp3 player.
ακριβώς αυτό σκεφτόμουν...και το κασσετόφωνο θα το φτιάξω μόνο για τη φάση..έτσι να φορτώνω που και που καμιά κασέτα...ή να κάνω καμιά εγγραφή
 
Αυτό που λέει ο gtsamour για την απομαγνήτιση, πιθανόν με ένα φορματ να παίζει μετά η δισκέτα...Στον 6128 μου, κατα καιρούς οι δισκέτες που έπαιζαν, ξαφνικά αρνείται το φλοπι να τις διαβάσει. Με ενα φορματάκι από το CPM, "ισιώνουν" :D

EDIT: Ακυρο, για +2 λέτε, για κασετόφωνα λέτε..... Σορι, τα αγνόησα εντελώς....
 
Πίσω
Μπλουζα