Αρχείο Αθλητικής Ηχούς

alkis21

ΚickOff World Champ 2013
Joined
16 Οκτ 2008
Μηνύματα
2.603
Αντιδράσεις
199
Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί στο παρελθόν ή πόσοι από εσάς το γνωρίζουν, είπα να το αναφέρω γιατί νομίζω ότι θα ενδιαφέρει αρκετούς. Σχεδόν ολόκληρο το αρχείο φύλλων της εφημερίδας "Αθλητική Ηχώ" από το 1945 έως το 2007 είναι διαθέσιμο σε αυτή τη διεύθυνση!

Είναι λιγάκι μπελάς αφού για να διαβάσετε την εφημερίδα θα χρειαστεί να εγκαταστήσετε το DjVu Viewer, το οποίο λειτουργεί μόνο με Internet Explorer αλλά νομίζω ότι αξίζει τον κόπο αφού το αποτέλεσμα θα σας ανταμείψει. Εγώ αυτές τις μέρες λόγω... επετείου ξεφυλλίζω τον Ιούνιο του 1987.

Ακόμα κι αν δεν σας ενδιαφέρουν τα αθλητικά, υπάρχουν πραγματικά θησαυροί που περιμένουν να τους ανακαλύψετε! Για του λόγου το αληθές, θυμάστε αυτό; :)

picture.php
 
Συλλεκτικες φατσες! :)
 
Πολύ καλό εύρημα. Να σημειώσω ότι δεν χρειάζεσαι explorer. Τα βλέπω μια χαρά με Firefox σε Linux.
 
picture.php


:D Έχω κολλήσει μιλάμε!
 
Παιδιά σταματήστε με αν το παρακάνω αλλά δεν μπορώ να μην μοιραστώ μαζί σας μερικά από όσα βρίσκω!

11-10-1945:

picture.php


29-10-1945:

picture.php


1-4-1959:

picture.php


2-4-1959:

picture.php


picture.php


1-7-1959:

picture.php


1-8-1979:

picture.php


7-8-1979:

picture.php


1-6-1980:

picture.php


1-1-1988:

picture.php


22-1-1988:

picture.php


picture.php


picture.php


25-1-1988:

picture.php
 
χα!χα!ωραια!βαλε και αλλα να δουμε!!!
 
Μα πώς καταφέρνεις και αποθηκεύεις τμήματα της εφημερίδας ως jpeg φωτογραφίες;
 
Με το κουμπί PrintScreen (PrtScn) μάλλον... Ανοίγεις τη Ζωγραφική (Paint), κάνεις επικόλληση (paste) και μετά "αποθήκευση ως" (save as) επιλέγοντας .jpg

Τιτάνιο έργο η ψηφιοποίηση φύλλων εφημερίδας 65 ολόκληρων ετών!

Θερμά συγχαρητήρια τους αξίζουν...

Μακάρι να γίνει κάτι αντιστοιχο και με τις υπόλοιπες ιστορικές εφημερίδες (αθλητικές και μη).
 
Χίλια ευχαριστώ. Το δοκίμασα σε μία τυχαία σελίδα και όλα ΟΚ. Επίσης να πω ότι υπάρχουν και άλλα αρχεία πολιτικών εφημερίδων διαθέσιμα στο διαδίκτυο, από την Ψηφιακή Συλλογή Εφημερίδων της Εθνικής Βιβλιοθήκης της Ελλάδος. Εδώ: http://www.nlg.gr/digitalnewspapers/ns/main.html
 
Τι λες τώρα; Αυτό είναι χρυσορυχείο! Ένα μεγάλο μπράβο στην Αθλητική Ηχώ και σε όποιον κάθησε και ψηφιοποίησε όλη αυτή την ιστορία.
 
θησαυρος!

..οχι μονο για τα αθλητικα που λιγο πολυ τα θυμομαστε (..μερικοι) αλλα κ για τα παρεπομενα..
 
Μερικά ακόμα αποκόματα από διαφημιστικές καταχωρήσεις:

4-6-1980:

picture.php
picture.php


7-4-1981:

picture.php


4-10-1982:

picture.php
picture.php
picture.php


15-6-1984:

picture.php
picture.php


7-3-1985:

picture.php
picture.php


10-3-1986:

picture.php
picture.php
picture.php


3-5-1987:

picture.php
 
Λοιπον θελω ενα Salto.

Το γλυκο κορμι της Μπιανκας μου κινησε την περιεργεια.

Καλη φαση το προγραμμα με Νταλαρα και Τζων Τικη!

Σιγουρα η Λυδια Σοφου βρισκεται στην κορυφη.


Αλκη, τρελο ποστ!
 
Όντως πρόκειται για αξιόλογη ποιοτική ερμηνεύτρια! :D
 
Παιδιά ευχαριστώ...

Πριν οι αθλητικές γίνουν οπαδικές φυλλάδες...

Παρ'ότι Ολυμπιακοί οικογενειακώς, στο αρχείο του πατέρα μου υπάρχουν αρκετά φύλλα της Ηχούς. Άλλο πράγμα...
 
Μόνο ένα μεγάλο μπράβο σε αυτούς που έκαναν το όλο project. Μεγάλο γέλιο με τους αγώνες της ομάδας μου (Ξάνθης) στις μικρότερες κατηγορίες...
 
Και μερικές ακόμα:

1980-05-05:

picture.php
picture.php
picture.php


1980-05-08:

picture.php


1980-05-12:

picture.php
picture.php
picture.php


1983-01-17:

picture.php


1983-01-31:

picture.php


1983-04-04:

picture.php
picture.php
picture.php
 
Ααααααχ... Πονεμένη ιστορία αυτό το αρχείο της Αθλητικής Ηχούς. Είναι κρίμα ότι οι άνθρωποι που το είχαν στην κατοχή τους ένα φεγγάρι, δεν είχαν καταλάβει τι θησαυρό είχαν στα χέρια τους και το άφηναν να σαπίζει σε ένα υπόγειο που ήταν μπάτε-σκύλοι-αλέστε. Αμέλεια ανάλογη μ' αυτήν της ΕΡΤ και το σβήσιμο των αρχείων (διότι δυστυχώς ένα μικρό, ευτυχώς, μέρος του αρχείου της ιστορικής εφημερίδας έχει χαθεί).

Εν καιρώ θα ποστάρω κι εγώ διάφορα ενδιαφέροντα κομμάτια από εκεί.
 
Καιρό είχα να ποστάρω σε αυτό το topic.

Την περασμένη εβδομάδα παρακολούθησα ξανά τους 8 αγώνες που έδωσε η Εθνική μας στο Ευρωμπάσκετ 87. Μου ήρθε λοιπόν η όρεξη να διαβάσω τι έγραφε η Ηχώ εκείνες τις μέρες. Ιδού μερικά ενδιαφέρονται αποκόμματα από 1/6/1987 έως 17/6/1987:

attachment.php


attachment.php


attachment.php


1987-06-03a.jpg


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


1987-06-15b.jpg


1987-06-15c.jpg


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
παρατηρησα το τελευταιο διαστημα οτι το αρχειο της Αθλητικης Ηχους απαιτει ονομα χρηστη και κωδικο προσβασης . συν το γεγονος οτι αφαιρεθηκε απο την αρχικη σελιδα του gazzeta .gr .. μηπως το site εκλεισε η αναβαθμιζεται ? εαν καποιος φιλος γνωριζει κατι σχετικο ας απαντησει . ευχαριστω .
 
Πίσω
Μπλουζα