Αρωματικές προτάσεις

Bambinella

Extra Galactic RetroEntity!
Joined
18 Mαϊ 2010
Μηνύματα
16.600
Αντιδράσεις
28.493
Ολες μας καποια στιγμη εχουμε βρεθει σε δυσκολη θεση επειδη δεν ξερουμε ποιο αρωμα να διαλεξουμε που να ταιριαζει στο γουστο μας, αλλα και σε διαφορες περιστασεις.

Ετοιμασα λοιπον, μερικες προτασεις που θα βοηθησουν, θελω να πιστευω, καποιες απο εσας στο να βρειτε το καταλληλο αρωμα για καθε στιγμη.

Τα αρωματα που ακολουθουν εχουν κυκλοφορησει μεχρι το 1995 ωστε να μπορουν να θεωρουνται ρετρο.

Αν σας αρεσουν οι φρουτωδεις ευωδιες:


Fleur d' interdit - Givenchy


Lyra 2 - Alain Delon


V - Gloria Vanderbilt



Ruffles - Oscar de la Renta






Αν σας αρεσει η βανιλια:



Vanilla - The body shop


Shalimar - Guerlain



Vanilla fields - Coty



Toujours moi - Dana


 


Αν σας αρεσουν οι δροσερες ευωδιες:


Diorissimo - Christinan Dior


Eau de Givency - Givenchy



O de Lancome - Lancome



Courreges in blue - Courreges


 


Αν εισαστε νεο κοριτσι η αν θελετε να χαρισετε ενα κλασικο αρωμα σε μια εφηβη που τωρα ξεκινα τη γνωριμια της με τον κοσμο των αρωματων:


Cristalle - Chanel


Jontue - Revlon



Fleurs d' Orlane - Orlane



Miss Arpels - Van Cleef & Arplels


 


Αν θελετε να τονισετε το δυναμισμο σας:


Knowing - Estee Lauder



Cabochard - Gres



Wrappings - Clinique



Red door - Elizabeth Arden


 


Αν ετοιμαζεστε για μια βραδια με τον αγαπημενο σας:


XS pour elle - Paco Rabanne


Kobako - Bourjois



Femme - Rochas



Parfum de peau - Montana






 
Ένα άρωμα, ένα μύθος

Και για να μην παραπονιουνται τα αγορια του φορουμ, ριξτε μια ματια εδω: http://www.tovima.gr/vimamen/manual/article/?aid=442314

Βρηκα ενα αρθρο με τα αντρικα αρωματα που εγραψαν Ιστορια και περασαν σ' αυτην. Κλασικες και νοσταλγικες επιλογες που θα κανουν την παρουσια σας αξεχαστη. (Αρκει να φροντισετε κι εσεις για ολα τα υπολοιπα).
 
Ξεχασε την...Kouros :)
 
Συμφωνω, Wally. H Kouros ειναι μια αντρικη κολωνια που λατρευτηκε και συνεχιζει να λατρευεται οσο λιγες.

Μια κολωνια που αφησε εντονα το στιγμα της στην αρωματικη ιστορια και που θα επρεπε οπωσδηποτε να βρισκεται στη λιστα. Αλλωστε, μπορει ανετα να θεωρειται ρετρο αφου πρωτοκυκλοφορησε το 1981.
 
Kouros= μπακουρος..τη φοραγαν ολοι οι βλαχοι..

για οσους ξερουν απο ουζο,εδω..TR71MT.jpg
 
Πολυ κυριλε σας κοβω. Δηλαδη Aqua Velva, Brut, Mennen, Pino Silvestre, Costa Brava δεεεν ?
 
οτι διαφημιζοταν δηλ. στην ΥΕΝΕΔ εκεινο τον καιρο?Jamais!tres banal! :D

πως το λεγε κι ο Χαρρυ Κλυνν.."Τραβαω και μια Ακουα Βελβα και τσααααακ.."
 
don dokken είπε:
Kouros= μπακουρος..τη φοραγαν ολοι οι βλαχοι..
Αν ειναι ετσι, τοτε θα αρχισω να αναθεωρω τις αποψεις μου για τους βλαχους.
 
Μ' αρέσει αυτό στο άρθρο του "Βήματος":

βραβεία FiFi – κάτι σαν τα Οσκαρ της αρωματοποιίας

Γιατί σκέφτηκα αμέσως τον Παράβα και τον Φίφη τον αχτύπητο?

Το πρώτο after shave που χρησιμοποίησα, στο σχολείο ακόμη, ήταν Aqua Velva και μετά - φοιτητής - προχώρησα σε Pino Sivestre. Οπότε αυτές οι μυρωδιές μου ξυπναν αναμνήσεις, έστω κι αν είναι πια "ξεπερασμένες". Ωστόσο έχω πάντα ένα μπουκάλι Aqua Velva (είναι πάμφθηνη) που το χρησιμοποιώ πότε-πότε για να αρωματίζω τον αέρα - ένα βαμβάκι βρεγμένο μπροστά στο άνοιγμα του ζεστού αέρα της θέρμανσης, ας πούμε. Μου φτιάχνει τη διάθεση. Και πριν λίγα χρόνια βρήκα σαπούνια Pino Silvestre σε ένα μαγαζί, οπότε μου ήρθε έμπνευση και αγόρασα ένα μπουκάλι. Πουλιέται ακόμη. Το χρησιμοποιώ καμιά φορά που δεν πρόκειται να βγω από το σπίτι :)
 
Αρώματα για το καλοκαίρι

Το καλοκαιρακι βρισκεται προ των πυλων και γι' αυτο δεν ειναι δυνατον να συνεχιζουμε να φοραμε τα βαρια αρωματα του χειμωνα.

Ακομα κι αν εσεις επιμενετε να τα λατρευετε, να ειστε σιγουρες οτι οι γυρω σας εχουν αλλη γνωμη! Μusk, πατσουλι, ξυλο, λιβανι και λοιπες βαριες μυρωδιες πρεπει να μπουνε στην ακρη και να δωσουν τη θεση τους σε φρεσκα και δροσερα αρωματα.

Αν μη τι αλλο, κανουν καλο στους διπλανους σας που σιγουρα θα τους πιανει πονοκεφαλος και ναυτια αν μεσα στο λιοπυρι εχουν να αντιμετωπισουν και αποπνικτικα αρωματα. Προσωπικα, φοραω μονο αναλαφρα αρωματα χειμωνα - καλοκαιρι κι ετσι μεχρι στιγμης δεν χρειαστηκε να αντιμετωπισω κανενα παραπονο απο τους γυρω μου.

Ηρθε η ωρα λοιπον για καποιες συμβουλες απο μερους μου για καλοκαιρινα αρωματα που φοριουνται απο νωρις το πρωι μεχρι αργα το βραδυ χωρις φοβο, αλλα με πολυ παθος!

Διπλα σε καθε αρωμα ειναι ο Οικος που το λανσαρει και το ετος της πρωτης του κυκλοφοριας, μεχρι το 1995 φυσικα, για να ειμαστε στα ορια του ρετρο.

Fidji - Guy Laroche 1966


Eau fraiche - Christian Dior 1953



Valentino classic - Valentino 1978



Muguet du bonheur - Caron 1953



Choc - Cardin 1981



The vert - Bvlgari 1992



Eau de Rochas - Rochas 1970



Azzaro 9 - Azzaro 1984



Muguet de bois - Coty 1941



Eau de Courreges - Courreges 1977



White diamonds - Elizabeth Taylor 1991



Boucheron - Boucheron 1988



Wings - Giorgio Beverly Hills 1992



Ca sent beau - Kenzo 1989



L'air du temps - Nina Ricci 1948



Cabotine - Gres 1990



Sunflowers - Elizabeth Arden 1993



White linen - Estee Lauder 1978


 


Και μια τελευταια συμβουλη. Περα απο ολα αυτα τα αρωματα, μπορουμε να βρουμε αρωματικη φρεσκαδα και με απλες κολωνιες λεμονι η αγιοκλημα. Πωλουνται παντου και δινουν πολυ οικονομικα ολα οσα ζηταμε.


Προσωπικα, εδω και αρκετα χρονια συνηθιζω μετα το ντους να χρησιμοποιω κολωνια λεμονι σε ολο το σωμα. Δροσιζει και τονωνει αμεσως χωρις να ενοχλει ποτε τους αλλους. Ακομα και τους πιο ιδιοτροπους!
 
Πίσω
Μπλουζα