Ασπρόμαυρες B-movies sci-fi - θρίλερ χαμηλού προϋπολογισμού.

audiodee

RetroActive
Joined
26 Ιουν 2006
Μηνύματα
460
Αντιδράσεις
78
Πρόσφατα έπεσε το μάτι μου σε ένα εξώφυλλο που περιείχε μια φιγούρα που σίγουρα όλοι έχουμε δει, και θυμόμουν ότι δεν είναι ζωγραφιά ή πίνακας ή pop art, αλλά πόστερ από κινηματογραφική ταινία! Τη συγκεκριμένη την έβαλαν από την αρχή στην κατηγορία των B-movies, αλλά αργότερα θεωρήθηκε cult.

picture.php


Παρατήρησα ότι στα μέσα της δεκαετίας του '50 ειδικά στις ΗΠΑ έβγαιναν πολλές ταινίες με παρόμοια θέματα. Ασπρόμαυρες low budget ταινίες τρόμου με κάποια υπερφυσικά όντα ή υπερφυσικές καταστάσεις που πολλές φορές προκαλούσαν χιούμορ. Μια γιγαντιαία γυναίκα (η όμορφη και γοητευτική αξέχαστη Allison Hayes), ένα τεράστιο εξωγήινο τέρας με πλοκάμια, ένα ραδιενεργό καλαμάρι, πολλά ζόμπι και άφθονοι εξωγήινοι σκορπούν τον πανικό και τον θανατο!

Κάποιες μάλιστα έγιναν διάσημες και άφησαν εποχή, όπως πχ Godzilla (1954).

picture.php
 
[edit] dead picture [edit]

427407.1020.A.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Χαχα. Πρέπει να το δω αυτό το έργο. Μόλις διάβασα οτι ένα από τα δύο εξωγηινάκια της φωτογραφίας είναι η Pia Zadora...
 
Παρά το χαμηλό προυπολογισμό και τα παιδαριώδη σενάρια, πολλές από αυτές είναι οτι πρέπει για χαβαλέ...

 
Stormwatch είπε:
Χαχα. Πρέπει να το δω αυτό το έργο. Μόλις διάβασα οτι ένα από τα δύο εξωγηινάκια της φωτογραφίας είναι η Pia Zadora...
Το παίζει ο ΑΝΤ1 ΚΑΘΕ Χριστούγεννα.

Υπομονή να έχεις μόνο, γιατί το βάζει τις "μικρές ώρες".
 
Δεν την εχω δει,αλλα,εχω διαβασει οτι ειναι κλασικη...
picture.php


[edit] Αυτό το βίντεο δεν είναι διαθέσιμο [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και όμως, όσο οι ταινίες αυτές είναι ρετρό και cult, σήμερα, το είδος αναβιώνει.

Άνετα θα μπορούσε η ταινία "monsters" να ενταχθεί σε αυτό το είδος, άξιος συνεχιστής του είδους!!!!!

Με budget κοντά στα 15000 δολάρια, γυρισμένη με ημιεπαγγελματικές κάμερες, αν ήταν ασπρόμαυρη και το ντεκόρ στην δεκαετία του 60, δεν θα τη ξεχώριζες.

Και όμως οι ταινίες αυτές είναι μοναδικές1!!!!!!
 
Not of this Earth, που γυρίστηκε παράλληλα με το The Attack of the 50 ft Woman από τους ίδιους συντελεστές.

[edit] Αυτό το βίντεο δεν είναι πλέον διαθέσιμο λόγω υποβολής αξίωσης πνευματικών δικαιωμάτων από το χρήστη Pacific Trust [edit]

Το 1957 με την Beverly Garland και το 1988 γυρίστηκε remake με την Traci Lords, στην πρώτη της ταινία που μπορούσαμε να βρούμε στο βιντεοκλάμπ σε ράφι με ετικέτα "θρίλερ"!

Και στα '80 υπήρχε η μόδα πάλι να ξεπετάγονται B-movies με φρικιαστικά υπερφυσικά αστεία τέρατα. Και τότε οι ελληνικοί τίτλοι περιείχαν τη λέξη απειλή. "Η απειλή", "Σκοτεινή απειλή", "Απειλή απ'το διάστημα"...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Συμφωνω με τον Pooky(1) και ιδου!...! ( Η παραγωγη ειναι του 2005! Για τους λατρεις του LOVECRAFT...)

 
Τα εβαζε κατά καιρούς το αειμνηστο Seven X και τα έβλεπα με θρησκευτική προσήλωση διότι είχα τον Τιμ Μπάρτον θεό, λάτρεψα το Εντ Γουντ και ο Τιμ λάτρευε τα εν λόγω ταινιάκια. Ο ορισμός του καλτ.
 
Κορυφαίες ταινίες στα μέσα της δεκαετίας του 50! Έχω αρκετές στον σκληρό μου. Αναφέρω ενδεικτικά μερικούς τίτλους. Οι ταινίες αυτές μάλλον γέλιο προκαλούν παρά τρόμο και αγωνία σήμερα με τα παιδικά εφέ που έφτιαχναν τότε!

Attack Of The Crab Monsters (1957) με κάτι τεράστια (αστεία) καβούρια,

In the land unknown (1957) με κάτι τέρατα παρόμοια με δεινόσαυρους,

The Giant Claw (1957) με ένα τεράστιο πουλί με πολύ γέλιο!!!,

Journey to the Seventh Planet (1962),

Invaders From Mars (1953),

Robinson Crusoe On Mars (1964) αυτό πρέπει να το δείτε, μου άρεσε αρκετά,

The Giant Behemoth (1958) κι εδώ ακόμη ένα τεράστιο τέρας,

The Phantom From 10,000 Leagues (1956) και πολλές άλλες. Είναι σημείο αναφοράς για τους λάτρεις τέτοιων ταινιών
 
Όποιος "αντέχει", ας δοκιμάσει και το "ROBOT MONSTER".

Για "γερούς" παίκτες ...
 
Πριν 2-3 ημέρες, είδα στην τηλεόραση για άλλη μία φορά το Εντ Γουντ, με τον καταπληκτικό Τζόνυ Ντεπ.

Τί να λέμε... ο άνθρωπος ήταν "κορυφή" στις B-Movies.

Κατ εμέ, αποκορύφωμά του το Plan 9 From Outer Space!

H χειρότερη ίσως ταινία όλων των εποχών (και ίσως και το χειρότερο παιχνίδι σε υπολογιστή!!!)

Την είχα δει, όταν βγήκε το παιχνίδι, καθώς έδινε μαζί και μία βιντεοκασέτα της ταινίας...

Στην ταινία αυτή, ήταν να πρωταγωνιστήσει ο Μπέλα Λουγκόσι, όμως πέθανε, και έτσι ο Εντ Γουντ, χρησιμοποίησε κάποιες σκηνές που είχε με τον Μπέλα,

ενώ σε όλες τις άλλες είχε έναν μαυροντυμένο, που κάλυπτε με την κάπα του συνεχώς το πρόσωπό του, για να μην καταλάβει ο κόσμος ότι δεν

ήταν ο Μπέλα!!!

515PYDMQ42L._SL500_AA300_.jpg
515PYDMQ42L__SL500_AA300_.jpg

Plan_9_from_Outer_Space_cover.jpg
Plan_9_from_Outer_Space_cover.jpg

plan9.jpg
plan9.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
...και το Bride of Monster του Εντ Γουντ με τον Μπέλα Λουγκόζι να παλεύει με ένα γιγάντιο χταπόδι μάλλον από αφρολέξ είναι κλασικό. Άλλα παρεμφερή έργα που έχω δει είναι του Ρότζερ Κόρμαν το Πλάσμα της στοιχειωμένης θάλασσας (?) ή το Wasp woman (και τα 2 κυκλοφόρησαν γύρω στο 60 το δεύτερο έχει και ένα remake της δεκαετίας του 90) με εφέ εντελώς homemade και ερμηνείες άστο καλύτερα αλλά εξακολουθούν να είναι απολαυστικά.
 
Πίσω
Μπλουζα