Ασπρόμαυρη ρετρό έντυπη διαφήμιση [Διάφορες]

Dimitrissss είπε:
Γιατί βάζετε αυτό το αντιαισθητικό retromaniax.gr πάνω στις διαφημίσεις και τις χαλάτε;
Οι φωτογραφίες είναι ας πούμε ''ιδιοκτησία'' αυτού που τις ανεβάζει. Το ότι γράφει retromaniax ή οτιδήποτε άλλο ή και τίποτα, είναι καθαρά απόφαση του ατόμου που τις προσφέρει στο φόρουμ. Κι ο καθένας για αυτή την απόφαση έχει και τους λόγους του.
 
attachment.php
 
[edit] dead pics [/edit]

πηγη:http://amaroussion.blogspot.it/2010/05/blog-post.html
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
img006.jpg

img003.jpg

η φωτο με τον Καβαφη ειναι απο θεατρικο προγραμμα "Κιλελερ"θεατρο νεα πορεια χειμωνας 1975

και η αλλη με αυτο το μηχανημα που δεν ξερω καν τι ειναι(αν ξερεις κανεις να μου πει)ειναι απτο προγραμμα "Δις Μαργαριτα"που επαιζε η Λαμπετη και μετεφραζε ο Ταχτσης

img008.jpg

img010.jpg

απο το προγραμμα "Προσωπα για ενα βιολι και ορχηστρα"του Καμπανελλη,Θεατρο Τεχνης Καρολος Κουν Χειμερινη Περιοδος 75-76 Θεατρο Βεακη

img007.jpg

img009.jpg

το πρωτο με το πληντυριο ειναι απτο προγραμμα "Κιλελερ"θεατρο νεα πορεια 1975
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν χρησιμοποιούνται πια θερμοσυσσωρευτές? Ήταν ηλεκτρικές συσκευές που συσσώρευαν θερμότητα τη νύχτα, που το ρεύμα ήταν φτηνότερο, και μετά ζέσταιναν το χώρο την ημέρα. Δεν ξέρω σε ποια ακριβώς αρχή βασιζόταν η λειτουργία τους, υποθέτω θα είχαν υλικά με μεγάλη θερμοχωρητικότητα.
 
elephadas είπε:
Δεν χρησιμοποιούνται πια θερμοσυσσωρευτές? Ήταν ηλεκτρικές συσκευές που συσσώρευαν θερμότητα τη νύχτα, που το ρεύμα ήταν φτηνότερο, και μετά ζέσταιναν το χώρο την ημέρα. Δεν ξέρω σε ποια ακριβώς αρχή βασιζόταν η λειτουργία τους, υποθέτω θα είχαν υλικά με μεγάλη θερμοχωρητικότητα.

Ουαου :eek: δεν ηξερα καν τη λεξη και δεν εχω δει κατι τετοιο :S /emoticons/wacko@2x.png 2x" width="20" height="20" /> φχαριστω για την απαντηση :)
 
νομιζω οτι η αρχη λειτουργιας τους βασιζονταν σε πυκνωτες. τυπου φορτιση το βραδυ και λειτουργια το πρωι.
 
Πυκνωτές σίγουρα δεν ήταν, δεν συσσώρευαν ηλεκτρισμό αλλά θερμότητα. Απλώς δεν ξέρω τις λεπτομέρειες - τι υλικά είχαν κλπ. Δηλαδη το υλικό που συσσώρευε τη θερμότητα θα έπρεπε να ήταν κάποιο είδος κεραμικού τούβλου, διότι μέταλλο δεν προσφέρεται για αυτή τη δουλειά.

Χμμμ... γκουγκλάρισα και βρήκα ότι πουλιούνται και παραπουλιούνται ακόμη. Αλλά είναι ακριβοί.
 
Ακριβώς όπως το λέει ο Ελέφαντας. Έχουν μέσα πυρότουβλα.

Ξεφύγαμε όμως πολύ από το θέμα μας :)
 
attachment.php


Διαφήμιση κατσαριδοκτόνου "Τέζα" (1980).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τι λες, το dettol είναι τόσο παλιό; είχα την εντύπωση ότι ήταν νέο φρούτο.
 
Η διαφήμηση είναι από τεύχος του 1974!
 
Μάλιστα. Ενδιαφέρουσα πληροφορία. Ευχαριστώ tsalk
 
attachment.php
περιοδικο Κατερινα του 1983 (συμφωνα με πωλητη)kta83.jpg
 
attachment.php


Ωραίο κομμάτι φαίνεται εκ πρώτης άποψης. Σίγουρα θα το έβαζα στην vintage συλλογή μου.
 
18/5/1978 Ντομινό. Όταν έπρεπε να σηκωθείς για να κλείσεις την τηλεόραση!!!!

1978 05-18 t1056p033 ντομινο.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
[edit] Δεν χρειαζεται η παραθεση! Απαντας ακριβως απο κατω![/edit]




Χα χα... Τότε προφανώς δεν υπήρχαν μπαλαντέζες...Να τις βάζεις στην πρίζα δίπλα από το κομοδίνο, να τις τραβάς και άντε γεια ! (Άσε που κάτι τέτοιο ψυλλιάζομαι ότι ήταν κι αυτό...)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πάντως παρατηρώ ότι και το μαραφετάκι αυτό η γυναίκα έπρεπε να το χρησιμοποιήσει. Ο σουλτάνος της έλεγε να κλείσει την τηλεόραση, αυτή έλεγε ότι είναι η σειρά του, αυτός της απάνταγε "τσακίσου μωρή σήκω μη σου ρίξω καμιά ανάστροφη" (η διαφήμιση τον βάζει να μιλάει πιο ευγενικά αλλά το νόημα είναι το ίδιο), οπότε οι ευεργέτες της ανθρωπότητας εφηύραν το ον-οφ κοντρόλ και "τώρα όμως κουνώντας το δακτυλάκι ΤΗΣ...". Δηλαδή πάλι η γυναίκα έπρεπε να κάνει τη δουλειά. Ο αφέντης ούτε το δαχτυλάκι του δεν καταδεχόταν να κουνήσει.
 
Πίσω
Μπλουζα