Αστραπή

namida

RetroActive
Joined
11 Mαϊ 2007
Μηνύματα
222
Αντιδράσεις
6
Περιοδικό....memory failure...΄Ενα κόμικ με κενταύρους που τους έλεγαν Κεραυνό και Αστραπή....84-86...περίπου....need more info.....
 
Τουτα εδω λες.

Αν ειναι αυτα επρεπε να μπουν στα "κομικς".

Astrapi_0002.jpg

Astrapi_0010.jpg

Astrapi_0028.jpg

εξωφυλλα απο GreekComics.gr
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μάλλον. Μόνο το τελευταίο εξώφυλλο με το Σπιρού μου θυμίζει αμιδρά κάτι. Δεν θυμόμουν ότι είναι μόνο κόμικ μέσα, για αυτό το έβαλα εδώ
 
''με λενε αστραπη, και με τους φιλους μου παρεα, περναμε ομορφα κι ωραια''

αυτο δεν ηταν το τραγουδακι στο τηλεοπτικο?
 
Ναι, έτσι πήγαινε το τραγουδάκι, και συνέχιζε:

"Παιδιά, πάμε μαζί για γέλιο και για δράση....με λένε Αστραπή"!

Θυμάμαι ότι το διαφήμιζαν ως το πρώτο κόμικ-περιοδικό με αμιγώς ελληνικό τίτλο (κόντρα στο "Μίκυ Μάους" και τα συναφή, προφανώς...)

Είχα αρκετά τεύχη, ίσως να έχει ξεμείνει κανένα. Θυμάμαι χαρακτηριστικά ότι είχε σε συνέχειες το "Ποδολάχανο", το ποδόσφαιρο των αρχαίων, με μπάλες από λάχανο και γκολπόστ από κολώνες! Δεν θυμάμαι τον συγγραφέα (πάντως Έλληνας ήταν), αλλά τα σκίτσα ήταν του Νίκου Μαρουλάκη (αυτού που σκίτσαρε τη Φρουτοπία πρόσφατα).
 
ΠΟΔΟΛΑΧΑΝΟ rulezzzzzzzz!!!!! :bow: :bow:

Βρε τι μου θυμίσατε......! :eek:

Πρέπει να διακόπηκε σύντομα η παραγωγή του,αν θυμάμαι καλά, γιατί ήμουν τακτικός στην αγορά του και κάποια στιγμή πήγαινα και ερχόμουν στο περίπτερο, αλλά το νέο τεύχος δεν ερχόταν ποτέ....... :cry:

Πρέπει να τύπωσαν 3 ή 4 τεύχη μονάχα......... :precry:
 
Οχι κυκλοφορησαν αρκετα τευχη (αλλα δε θυμαμαι ποσα.. δεν ειχα αισθηση του χρονου τοτε :) )

Πραγματι ειχε διακοπει σε ενα σημειο, αλλα μου εκανε μεγαλη εντυπωση οτι ακριβως στο τελευταιο τευχος, τελειωναν ταυτοχρονα ολες οι ιστοριες που ηταν σε συνεχειες :)

Ηταν το αγαπημενο μου περιοδικο, κυριως λογω των κατασκευων!

ΥΓ. Οι κενταυροι λεγοταν Οδυσσεας και Αυγη

Αααααχ αθανατη Γαλλο-Βελγικη σχολη :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θα προσπαθησω να κανω ενα καταλογο ιστοριων της Αστραπης. Στο μελλον θα κανω ερευνα για να βρω και σχετικα λινκς

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μάλιστα, στη διαφήμιση, ο..."Αστραπής" συνοδευόταν από τα Στρουμφ!
 
Καλημέρα παιδιά! ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΜΑ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΘΑ ΘΕΛΑ, Η ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΣΑ Η ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΕΚΛΙΠΑΡΟΥΣΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΡΑΓΟΥΔΑΚΙ ''με λενε αστραπη, και με τους φιλους μου παρεα, περναμε ομορφα κι ωραια'' ΝΑ ΤΟ ΒΓΑΖΑΤΕ YOUTUBE ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΣΤΕΛΝΑΤΕ ΤΟ ΛΙΝΚ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ!!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!!
 
Πολυ δυσκολο φιλε. Απο οσο ξερω η διαφημιση ειχε παιχτει πολυ λιγο, μολις ειχε αρχισει να κυκλοφορει το περιοδικο, και ποτέ ξανά. Αν δεν εχει τυχει καποιος φιλος να εχει κρατησει σε βιντεοκασετα διαφημισεις απο εκεινη την εποχη, δεν ξερω πως μπορει να εχει διασωθει :(
 
Καλησπερα σε όλους. Να το εξώφυλλο του τεύχους 1, και η ιστορία Ποδολαχανο που τόσο σας άρεσε... :)

astrapi1e.jpg

astrapi1c.jpg

astrapi1.jpg

astrapi1b.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το θυμάμαι πολύ αμυδρά το συγκεκριμένο περιοδικό!
 
Είχα μικρός αρκετά τεύχη ΑΣΤΡΑΠΗ ήταν πολύ ωραίο περιοδικό/κόμικ!!
 
κάτι θυμάμαι αμυδρά κι εγώ, καθόλου εύκολο στα '80ς να στήσεις ένα τέτοιο περιοδικό, τώρα το ευκολότερο πράγμα είναι, εφόσον έχεις λεφτά και ξέρεις γαλλικά, να μπεις στο γαλλικό amazon και να παραγγείλεις όποιο κόμικ τραβάει η ψυχή σου. εγώ στα '80ς είχα μόνο 2 Μίκυ Μάους στα γερμανικά τα οποία είχα πάρει το '87 όταν πρωτοπήγα (και με τα τότε γερμανικά μου δεν καταλάβαινα τίποτα από τους ιδιωματισμούς και την αργκό). επίσης ποιος καλλιτέχνης άραγε σχεδίασε την μασκότ της αστραπής, δηλ. το ανθρωπάκι με τον κεραυνό στο στήθος;;;;
 
Μεγάλη η χαρά μου που κατάφερα πέρυσι να συμπληρώσω την σειρά. Δεν βρίσκονται εύκολα όλα τα τεύχη.

Εντωμεταξύ, δεν έχω βρει πουθενά την τηλεοπτική διαφήμιση στο youtube, την έχει εντοπίσει κανείς;
 
Πίσω
Μπλουζα