Αστυνομικό Τμήμα της Χιλ Στρητ (Hill Street Blues)

exetlaios

Retro PaTRi@RcH
Joined
17 Mαϊ 2006
Μηνύματα
4.460
Αντιδράσεις
1.031
Αστυνομικό Τμήμα της Χιλ Στρητ (Hill Street Blues, 1981-87), ΕΡΤ2


Πρεμιέρα: ?


Θυμάστε το HILL STREET BLUES ;

Δεν ήταν το κλασσικό σήριαλ που οι καλοί αστυνομικοί κερδίζανε πάντα.

Ήταν δυνατό παράδειγμα του λεγόμενου cop-drama, με φοβερές ερμηνείες.

Αν και δεν είχε τρελή δράση, το έβλεπα φανατικά.

Θυμάμαι ότι σε ένα επεισόδιο, λίγα λεπτά πριν τελειώσει,

ένας ληστής σκότωσε 2 εκ των πρωταγωνιστών !

Κουφάθηκα ! Είχα γαλουχηθεί τηλεοπτικά, με το ρητό

"οι καλοί δεν πεθαίνουν ποτέ" και δεν πίστευα στα μάτια μου !

Κυκλοφορεί σε (σχετικά φτηνό) DVD και ήδη το έχω παραγγείλει.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καθε Παρασκευη βραδυ μπροστα στη TV .....

Με πηγες πολλα χρονια πισω φιλε.

opening scene

Αυτη η μελαγχολικη μουνταδα με τρελαινει ακομα και σημερα.

Μεχρι και δισκακι ειχα παρει καποτε το Hill street blues theme που μιας και το εφερε η κουβεντα το ειχε γραψει ο Mike Post.

hillstreet002.jpg
 
Πραγματικά ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ σήριαλ! Έχω κατεβάσει το soundtrack και εννοείται πως και εγώ όποτε το ακούω, ο εαυτός μου πηγαίνει πίσω σε αυτήν τη μαγική ατμόσφαιρα της Παρασκευής βράδυ, τότε που νωρίτερα είχε παίξει το ΜΟΥΣΙΚΟΡΑΜΑ, ο Ζαχαράνθρωπος είχε επιτεθεί στη Νέα Υόρκη (Ghostbusters) και ο Michael Jackson χόρευε Thriller. Το Hill Street ήταν το μικρό κερασάκι στην τούρτα...

Vampire in a Cathedral

http://www.youtube.com/watch?v=Zb2V9OAhM40 για να αναπολήσετε...
 
η "χιλ στριτ" πρεπει να παιζοταν παρασκευη βραδυ πριν το νυκτερινο δελτιο της ΕΡΤ2..καμια φορα συνεχιζοταν και μετα τις ειδησεις..παντως η μουσικη με παρεπεμπε οτι τελικα πρεπει να παω για υπνο..κατι σαν την αθλητικη κυριακη που την αλλη μερα αρχιζε η εβδομαδα..φοβερα νοσταλγικη σειρα..και πολυ μελωδικη η μουσικη στους τιτλους αρχης..καμια σχεση με αστυνομικη σειρα δρασης..μπραβο vosporos..πολυ καλο το ρετρο-θεμα..εδω το theme απο την σειρα.http://www.youtube.com/watch?v=yevI8xCAKuc
 
Πραγματικά πολύ μελωδικό το θέμα των τίτλων αρχής. Αν και δεν την παρακολουθούσα τη σειρά παρά μόνο πολύ περιστασιακά, νοσταλγώ κάθε φορά που το ακούω... :)
 
Ποιος ήταν ο ακριβής τίτλος της σειράς; Έχει κανένας τηλεπεριοδικά της εποχής ή κάποιο στιγμιότυπο;
 
Νομίζω ότι αυτή την σειρά την έδειχνε και το Aντ1 όταν πρωτοξεκίνησε, με τίτλο " αστυνομικό τμήμα Νέας Υόρκης. Πάντως για αστυνομική τηλεοπτική σειρά, είχε μπόλικο γυμνό ( όχι ότι με χαλάει )....
 
Ειχα την απορια τοτε πως ο αρχιφυλακας αν και μεγαλος ειχε τοσο ωραια και νεαρη γυναικα.
 
Τώρα είδα πως μπέρδεψα ( κάλλιο αργά παρά ποτέ), το NYPD (1993-2005), με το Hill Street blues. Για αυτό κα το σχόλιο για το γυμνό...
 
Πίσω
Μπλουζα