Ατάκα Κουίζ

1. Ο Κλέαρχος, η Μαρίνα και ο κοντός :)
 
Και ναι το βραβείο "βρες το δυσκολο" πάει στην Νιόβη. Είναι η στιχομυθία ανάμεσα στην Έλσα και τον Νίκο Ρίζο όταν απομονωνονται στην κουζίνα και ο Μάχος κάνει τα παράπονά του για τη στρίγγλα πεθερά του Μαρίνα.
Να συμπληρώσω για την πέντε ότι ειναι διάλογος ανάμεσα στο κρυφό ζευγαράκι Σπεράντζα Βρανά και Νίκο Σταυρίδη όταν η Νανά τον προκαλεί να τα πει όλα στον θείο του.
 
Να βάλω άλλο ένα:

1. Από που τηλεφωνείτε; Από Μιλάνο; Κοιτάχτε σύμπτωσις και σήμερα έχω κότα μιλανέζα.


2. - Κορίτσια να μπω;
- Είμαστε γδυτές.
- Ε, μα τότε να μπω.
- Καλά, εσύ δε χτυπάς πριν μπεις;
- Ε, δεν πειράζει θα χτυπήσω όταν βγω!


3. - Το πεπόνι είναι κλειστό πράγμα ξέρεις τι έχει μέσα;
- Και η κεφάλα σου είναι κλειστή ξέρουμε τι έχει μέσα; Δηλαδή ξερω τι έχει αλλά δε σου λέω.



4. Στάσου ρε γυναίκα γιατί σπρώχνεις; Σπρωχτοί δε πάνε στα γεύματα οι άνθρωποι, σπρωχτοί πάνε μόνο
στις φυλακές.



5. - Εχεις τόσα κρασιά και δεν πίνεις;
- Ούτε σταγόνα.
- Πωπω, τότε είσαι ηλίθιος!
- Είσαι μεθυσμένος!
- Πιθανόν. Αλλά εγώ αύριο θα είμαι ξεμέθυστος ενώ εσύ θα εξακολουθείς να είσαι ηλίθιος.



6. - Τώρα αν σου πω κάτι θα θυμώσεις;
- Αναλόγως... που ξέρω τι θα μου πεις. Μπορεί να με πεις βλάκα. Ε, θα θυμώσω, πως δε θα θυμώσω.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Αχ αυτή η Μπαμπινέλα μας!
Μπράβο σου τα βρήκες σωστά και μας μένουν το 1 και το 3.
Να κάνω και μια διόρθωση στο τρία είναι "ξέρουμε τι έχει μέσα; " το σωστό.
 
Πολυς Ορεστης Μακρης!
Μηπως τον εβαλες για να δεις αν οντως ισχυει το μαλλι - γεφυρα;
 
για το 5, κάτι παρόμοιο είχε πει ο Τσώρτσιλ, του είπε μια γυναίκα σε ένα τραπέζι, MR.Churchill you're drunk!!! Madam, you're ugly, you're very ugly. But in the morning, I'll be sober!!! (και σαν έξτρα, το τραγούδι της Τanita Tikaram, Twist in my sobriety.)

 
Τελευταία επεξεργασία:
Μάλλον ναι. Γελάω με τον Ορέστη Μακρή. Νομίζω ότι το ειρωνικό του χιούμορ είναι πνευματώδες. Αν δεν είχε και αυτό το άγριο και νευρικό στυλ θα το έλεγα και φλεγματικό. Ειναι όμως διαφορετικός στον Μεθύστακα από τον γκρινιάρη στη Θεία και στη Μαμμή.

Oh dear! Και ότι έγραφα ότι είχε κάτι ψιλό από βρετανικό χιούμορ. Η συγκεκριμένη ατάκα βεβαια, μάλλον οφείλεται στον Γιώργο Τζαβέλλα που ήταν σκηνοθέτης και σεναριογράφος του Μεθύστακα. Στην ιδια ταινία υπάρχουν αρκετές κωμικές στιγμές που υπογραμμίζουν τη τραγική κατάσταση του πρωταγωνιστή.


Απομένουν το 1 και το 3 όπου οι ατάκες λέγονται από τον ιδιο ηθοποιό σε διαφορετικές ταινίες.
 
Χε χε αυτό με τον Τσώρτσιλ το ήξερα και το σκέφτηκα αμέσως όταν διάβασα την ατάκα, οπότε έψαξα και βρήκα πιο λεπτομέρειες


an encounter between Churchill and a fellow Member of Parliament, related to me by the late Ronald Golding, the bodyguard present on that occasion:
Bessie Braddock MP: “Winston, you are drunk, and what’s more you are disgustingly drunk.”
WSC: “Bessie, my dear, you are ugly, and what’s more, you are disgustingly ugly. But tomorrow
I shall be sober and you will still be disgustingly ugly.”
This world famous encounter occurred late one night in 1946, as Churchill was leaving the House of Commons.

Εγώ ήξερα ότι η ugly ήταν η Λαίδη Νάνσυ Άστορ, και ειπώθηκε σε μια δεξίωση ή κάτι τέτοιο, αλλά το παραπάνω το βρήκα στο https://winstonchurchill.org/ που είναι το site του International Churchill Society, οπότε υποθέτω είναι υπεύθυνο.
 
Μπράβο στην karapiperim είναι ο Κωνσταντάρας στο 3 που παζαρευει ένα πεπονι με τον μανάβη. Θέλει να ξέρει αν θα αξίζει τα λεφτά του το πεπόνι που σκέφτεται να αγοράσει.

Μένει το 1.
 
Mπράβο tzias ναι είναι από τον Φαντασμένο το στιγμιότυπο όπου ο Κωνσταντάρας έχει μια φανταστική τηλεφωνική συνομιλία και τον παρακολουθεί η Μπέτυ Αρβανίτη.
 
Έλα πάμε μη χαζεύετε!! Συγκεντρωθείτε και κερδίστε πλούσια δώρα!

1. Τι σιωπή; Αφού ρωτάτε απαντώ. Μη ρωτάτε να μην απαντώ!

2. Ρίξε λουκούμια

3. Βιάζεσαι πάντα Νίκο. Πως θα ρθει το ξερα από καιρό.

4. Τώρα θα μου πεις εσύ στόμα δεν έχεις; Στόμα έχω, μιλιά δεν έχω...

5. Την κοιλίτσα μου εσύ, την κεφάλα σου εγώ..πως;

6. - Σπουδαίο μούτρο!
- Γιατί το λες αυτό;
- Γιατί όπου να τον πιάσεις λερώνεσαι!

7. Παιδάκι μου ξέχασες τη λαχανίδα; Που καθόσουν κάτω κι έτρωγες έναν κουβά ολάκερο;

8. Δεν ξέρω... Οι φωτογραφίες αλλάζουν τα πρόσωπα... Μπορεί να είναι, μπορεί και να μην είναι.. Ξεχνώ εύκολα εγώ..
 
Το 2 κάτι μου λέει οτι είναι από τη νύφη που το έσκασε...
 
Το 1. Τα κίτρινα γάντια.
Το 3. Οι κυρίες της αυλής.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Βρέθηκαν όλα εκτός από το 1 & το 8.
(Το 2 είναι το Τζένη-Τζένη κι όχι από το Η νύφη το σκασε)).
Το 1 δεν είναι από τα Κίτρινα Γάντια. Είναι άλλη γνωστή κωμωδία, γνωστής κωμικού η σκηνή είναι σε δικαστήριο.
Το 8 είναι από λιγότερο παιγμένη αλλά είμαι σίγουρη πως την έχετε δει. Αστυνομικό το έργο, η ατάκα ακούγεται από δευτερορολίστα.
 
Πίσω
Μπλουζα