Αυγοζωάκια - τα θυμάται κανείς?

silkyband

RetroN00b
Joined
13 Mαϊ 2009
Μηνύματα
21
Αντιδράσεις
3
Κάπου εκεί στα τέλη 80 και κάπου κοντά στο Πάσχα έβγαινε μια ας πούμε χειροτεχνία - παιχνίδι που λέγονταν αυγοζωάκια. Δυστυχώς δεν έχω καμιά φωτογραφία, ούτε μπόρεσα να βρω κάτι σχετικό. Θυμάμαι ότι περιελάμβανε ένα χάρτινο ντεκόρ για backround σαν σκηνή θεάτρου με θεματολογία από δάσος (ή ζούγκλα) και 5-6 πλαστικά αυγά διαφορετικού χρώματος που μπαίνανε σε μία θήκη-στολή ζώου. Θυμάμαι χαρακτηριστικά το χταπόδι...
 
.... :)

fetch


fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν τα θυμαμαι, αλλα cool φωτο!! :thumbup:
 
[edit] Δεν χρειαζεται να παραθετεις ξανα τις φωτο! [edit]

:bow:

respect.... έμεινα άφωνος... (πρέπει να κάηκαν και μερικά εγκεφαλικά κύτταρα από τη συγκίνηση)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Να προσθέσω ότι μαζί με τα Αυγοζωάκια κυκλοφορούσαν και τα Αυγοανθρωπάκια

DSCN1616.jpg


DSCN1615.jpg
 
Caprice Τ Ε Λ Ε Ι Α...!!! Μεγιά σου..!! Δεν τα είχα προσέξιε ότι ήταν διαφορετικά απο τα αυγοζωάκια..!! :D
 
caprice είπε:
Να προσθέσω ότι μαζί με τα Αυγοζωάκια κυκλοφορούσαν και τα Αυγοανθρωπάκια

Ειλικρινά έχω πάθει μεγάλη πλάκα.... δεν τα είχα δει ποτέ μου τα αυγοανθρωπάκια! Επί 2 χρονιές έπερνα αυγοζωάκια!!!
 
Χρόνια έψαχνα έστω για μια φωτογραφία τους.

Θα έδινα πολλά για να βρώ μια συσκευασία τους (αν και μου φαίνεται πιο πιθανο να έβρισκα το βρακί του Σωκράτη που λέει ο λόγος :)
 
βρεθηκε και η διαφημιση

[edit] Αυτός ο λογαριασμός τερματίστηκε επειδή λάβαμε πολλές αξιώσεις από τρίτους για παραβίαση πνευματικών δικαιωμάτων σχετικά με το υλικό που δημοσίευσε ο χρήστης. [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
η διαφημιση (δεν λειτουργει ο παραπανω συνδεσμος)

 
Ναιιι :) Τα θυμάμαι καλα..οι γονείς μου είχαν αγοράσει τα αυγουλοανθρωπακια!!

Μου άρεσε πολυ να φτιάχνω αυγουλοφατσουλες! :)

350 δραχμές. Αχ..Τι ωραία που ήταν με τις δραχμούλες..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
circleag είπε:
Ναιιι :) Τα θυμάμαι καλα..οι γονείς μου είχαν αγοράσει τα αυγολοανθρωπακια!!
Μου άρεσε πολυ να φτιάχνω αυγολοφατσουλες! :)

350 δραχμές. Αχ..Τι ωραία που ήταν με τις δραχμούλες..
35O δραχμες κοστιζε η συσκευασία με ενα ή δυο αυγοανθρωπακια;
 
BETTY BOOP είπε:
35O δραχμες κοστιζε η συσκευασία με ενα ή δυο αυγοανθρωπακια;
Δεν ξέρω.. Είδα την τιμή απο την διαφήμιση που έβαλες! Στο τέλος της δείχνει την μεγάλη συσκευασία και γράφει ότι κάνει 350 δρχ. :wait2:
 
circleag είπε:
Δεν ξέρω.. Είδα την τιμή απο την διαφήμιση που έβαλες! Στο τέλος της δείχνει την μεγάλη συσκευασία και γράφει ότι κάνει 350 δρχ. :wait2:
αρα μαλλον η μεγαλη συσκευασια κοστιζει 350 δραχμες και περιλαμβανει 6 αυγα-φιγουρες

image.JPG
 
Πίσω
Μπλουζα