Αυτοκαθαριζόμενο πληκτρολόγιο

Απο το πληκτρολογιο μου στη δουλεια εχω βγαλει μεχρι και κουκουτσια απο μανταρινι (μην πω για τα ακουσια λουσιματα απο τσαι και λοιπα αφεψηματα που παιζουν). Συνηθως λοιπον λογω φθορας και βρωμας τα αλλαζω καθε 6μηνο.

Εχω αιτηθει ενα μηχανικο DAS Pro. Αν μου το αγορασουν, υποσχομαι να το κρατω καθαρο και λαμπερο
 
Start Καθάρισμα sequence: χρρρρρ! Φτου! κσκσκσκσ (με μπατονέτες) :)
 
Καλη μαγκια γιατι οπως ξερουμε το πλεικτρολογιο εχει πιο πολλα μικροβια και απο την τουαλετα.
 
Είναι κανόνας στον υπολογιστή να παίζει μόνο (και εκ υπερβολής αλλά μεγάλης ανάγκης) μια κούπα με καφέ και αυτή σε ασφαλή απόσταση.

Δεν με καίει τόσο ένα χαλασμένο - λουσμένο πληκτρολόγιο κάποιου σταθερού υπολογιστή των 10 ευρώ (που και αυτό αν το λούσεις Σάββατο προς Κυριακή μεσάνυχτα και δεν έχεις άλλο μηχάνημα, βράστα.... ) αλλά με χαλάει να δω ένα πανάκριβο φορητό να μερακλώνει με τσαγάκι ή φραπεδούμπα. Τώρα, όσοι είχαν δει τις φωτό από το παλαί - ποτέ computer room που ages ago πόσταρα, ξέρουν ότι δεν παίζει σκονίτσα στο χώρο με τους υπολογιστές.

Ένα "αυτοκαθαριζόμενο" πληκτρολόγιο θεωρώ ότι είναι marketing trick περισσότερο από κάθε άλλο, γιατί ακόμα και αν υποθέσουμε ότι λειτουργεί σαν ιδέα θα κοστίζει πολύ για να είναι βιώσιμη και μαζικά αποδεκτή λύση.

Μαριάννα, αυτό που με φοβίζει στο macbook είναι οι πιθανές γρατζουνιές στο αλουμίνιο παρά η σκόνη. Από αρχές Σεπτέμβρη που το έχω, ευτυχώς, είναι σαν να έχει βγει τώρα από το κουτί του, μια και στη τσάντα που το έχω καθημερινά το βάζω πρώτα σε ειδικό sleeve και ποτέ χύμα. Αλλά έχω δει μηχανήματα σε αισχρή κατάσταση σε πολύ λίγο καιρό λειτουργίας.

Θεού θέλοντος και Skyrim επιτέποντος κάποια στιγμή ίσως εδεήσω να ανοίξω κάποιο thread σχετικά με το θέμα. Είδομεν.
 
D@redevil είπε:
Ακριβώς! Δεν είναι θέμα εποχής - είναι θέμα νοοτροπίας! Αρνούμαι να πετάξω κάτι που δουλεύει! Ακόμα και όταν δεν δουλεύει προσπαθώ είτε να το φτιάξω, είτε να μάθω από αυτό!
Συμφωνώ απολύτως, Μαριάννα! Δεν θέλω να πετάξω κάτι το οποίο μπορεί να επισκευαστεί με λογικό κόστος, τόσο πολύ κουράζομαι να βγάλω τα λεφτά μου! Ειδικά για ακριβά πράγματα (πλυντήρια, κουζίνες) δεν μ'αρέσει η νοοτροπία μιας χρήσης που έχει επικρατήσει!
 
Πίσω
Μπλουζα