Αυτοκινητάκια Lone Star Tuf Tots

Rheinmetall

Retro Member
Joined
18 Νοέ 2011
Μηνύματα
106
Αντιδράσεις
22
Τα Tuf Tots ήταν μικρής κλίμακας μεταλλικά χυτά αυτοκινητάκια αγγλικής κατασκευής. Τα είχα λιώσει στην κυριολεξία από το παιχνίδι. Ήταν μικρά και χάνονταν εύκολα, αλλά πάντα τα ξαναέβρισκα, για να τα ξαναχάσω πάλι λίγο αργότερα. Ήταν το μόνιμο άγχος της παιδικής μου ηλικίας. Τα είχα υπό την προστασία μου κάτα κάποιο τρόπο. Πιστευώ ότι χρονολούνται στις αρχές της δεκαετίας του 1970, καθ'ότι όταν τα έπαιζα μεταξύ περίπου 1978-1986 έμοιαζαν ήδη πολύ παλιά. Αλλά για αυτό τα αγαπούσα ιδιαίτερα, ήμουν φαίνεται retromaniac από παιδί!

Προβολή συνημμένου 104985 Προβολή συνημμένου 104986 Προβολή συνημμένου 104987 Προβολή συνημμένου 104988 Προβολή συνημμένου 104989 Προβολή συνημμένου 104990 Προβολή συνημμένου 104991
 
Αν τα λεει καλα η wikipedia τα εν λογο αυτοκινητακια υπαρχουν απο το 1939!!!!!! :eek:

Η επισημη σελιδα παντως κανει λογο για το 1969!!! :confused:

Oπως και να εχει...μια χαρα φαινονται!!!! :thumbup:
 
όπως διάβασα και εγώ τώρα το citroen και τα φορτηγά είναι εκεί περίπου μεταξύ 1969-1974. Το ταξί όμως ίσως να είναι και παλιότερο, δεν γράφει καν Lone star tuf tots, παρά μόνο: Austin taxi cab No.13. Πάντως ναι, καλά κρατιούνται. :D
 
Μοιάζουν πολύ στα αυτοκινητάκια Moko Lesney (μετέπειτα matchbox) της δεκαετίας του 50, ειδικά το ταξί έχει ίδιες μεταλλικές ( ;) γκρι ρόδες με αυτές που είχαν τα αυτοκινητάκια της Moko Lesney! Ίσως και να υπήρξαν εν μέρει, αντιγραφή αυτών, ποιος ξέρει...
 
kingtiger077 είπε:
Μοιάζουν πολύ στα αυτοκινητάκια Moko Lesney (μετέπειτα matchbox) της δεκαετίας του 50, ειδικά το ταξί έχει ίδιες μεταλλικές ( ;) γκρι ρόδες με αυτές που είχαν τα αυτοκινητάκια της Moko Lesney! Ίσως και να υπήρξαν εν μέρει, αντιγραφή αυτών, ποιος ξέρει...
έχεις δίκιο, το ταξί μοιάζει πάρα πολύ, είναι σχεδόν από το ίδιο καλούπι. Αυτο που έχω εγώ δεν γράφει από κάτω ούτε Lone Star, ούτε Moko Lesney, αλλά γενικώς είναι του ιδίου στυλ, της δεκαετίας του 1950. Ίσως ήταν των γονιών μου παιχνίδι, ή το βρήκαν σε κάποιο μαγαζί ξεχασμένο καμιά εικοσαετία και μου το πήραν μαζί με τις υπόλοιπες μινιατούρες.
 
ένα ακόμη που ανακάλυψα: Μερσεντές 280 SL. κλίμακα: 86-1.

DSC01091.jpg

DSC01090.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα