Αυτοκινητάκι / ταξί με κορδόνι.

johnny19818

Retromaniax Thread Excavator!
Joined
18 Απρ 2010
Μηνύματα
7.711
Αντιδράσεις
1.924
Καθώς διάβαζα το ποστ μου αυτό θυμήθηκα ότι σε ένα πανυγήρι του Τιμίου Σταυρού στο χωριό του πατέρα μου, μου είχαν αφοράσει οι γονείς μου ένα αυτοκινητάκι που στο πίσω μέρος είχε ένα κορδόνι το οποίο κρατιόταν από ένα πλακέ πλαστικό σαν πούλι από τάβλι να φανταστείτε αλλά πιο μικρό. Τράβαγες το κορδόνι και το αυτοκινητάκι έτρεχε και αρκετά γρήγορα θα έλεγα. Το τι στούκες είχε ρίξει στους τοίχους της βεράντας δε λέγεται.

Θυμάμαι και τι μάρκα ήταν το αυτοκίνητο. VW Jetta κιτρινο σαν τα ταξί. Δεν ήταν και πολύ μικρό, περίπου 30 cm στο μήκος.

Το είχε κανείς;

Προβολή συνημμένου 125631
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ακριβώς έτσι όπως το περιγράφεις είχα έναν κιτ - μαύρο αγορασμένο στη ΔΕΘ του 80κάτι - αρχές.

Το είχα ευχαριστηθεί πολύ και πράγματι πήγαινε σφαίρα. Δεν έχω ιδέα τι προέλευσης μπορεί να ήταν, υποθέτω Ελληνικό.
 
PT8 είπε:
Ακριβώς έτσι όπως το περιγράφεις είχα έναν κιτ - μαύρο αγορασμένο στη ΔΕΘ του 80κάτι - αρχές.
Το είχα ευχαριστηθεί πολύ και πράγματι πήγαινε σφαίρα. Δεν έχω ιδέα τι προέλευσης μπορεί να ήταν, υποθέτω Ελληνικό.

attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


Πηγη φωτο: ebay

.....:wink:

Ειχαν ποσταριστει πριν 2 χρονια περιπου... ;)
 
  • Like
Reactions: PT8
Απλά ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙΣ Σταύρο._ Σου βγάζω το
hi.gif


Είχα αυτό ακριβώς και όπως μάντεψα ήταν πράγματι Ελληνικό. Πωπωωω με έστειλες.
 
Πραγματικά δεν υπάρχει :D . Να βρίσκαμε και το δικό μου!!
 
Σήμερα είμαι ιδιαίτερα χαρούμενος διότι σε γκρουπ στο Facebook είδα μετά από πολλά χρόνια τα περιβόητα αυτοκίνητα που λειτουργούσαν τραβώντας ένα σχοινί στο πίσω μέρος. Σίγουρα κάπου έχουνε αναφερθεί αλλά δεν μπόρεσα να βρω το θέμα. Ανοίγω ένα νέο λοιπόν και οι mods ας το προσαρτήσουν σε ήδη υπάρχον αν είναι. Όπως έχω αναφέρει, εγώ είχα το ταξί.

fetch
 

johnny19818 είπε:
Σίγουρα κάπου έχουνε αναφερθεί αλλά δεν μπόρεσα να βρω το θέμα. Ανοίγω ένα νέο λοιπόν και οι mods ας το προσαρτήσουν σε ήδη υπάρχον αν είναι. Όπως έχω αναφέρει, εγώ είχα το ταξί.
1@johnny19818[/USER]

Α ρε καημενε Γιαννη, παει....μεγαλωσες και ξεχνας! :p

 
Τετοιο με κορδονι ειχα αεροπλανακι,μπλε με ασπρη ελικα ευκαμπτη. Το εβαζες επανω σε ενα πλαστικο πιστολι (ειχε ραγα) το σηκωνες ψηλα και τραβαγες δυνατα το κορδονι με τον ασπρο κρικο.
Οσο πιο δυνατα τοσο πιο πολυ πεταγε μακρια το αεροπλανακι.
 
Πίσω
Μπλουζα