Αυτο κάπου το χω ακούσει ξανά.....

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=C0rYO1GDyis&feature=related]YouTube - Coldplay vs. Kraftwerk αρχικλεφταραδες,ανεμπνευστοι,αναισχυντοι,coldplay...[ame=http://www.youtube.com/watch?v=OIlHt_syoSE&feature=related]YouTube - Rod Stewart - Do you think I'm sexy [ame=http://www.youtube.com/watch?v=yiV5fEFi2x0]YouTube - Ξ�Ξ� Ξ�Ξ�Ξ?Ξ�Ξ£ Ξ£Ξ?Ξ�Ξ�Ξ©Ξ�Ξ� - Ξ�Ξ�Ξ?Ξ©Ξ�Ξ�Ξ£ ΞʽΞ�Ξ�Ξ�Ξ£
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θα σας ξενερώσω λίγο, αλλά μήπως ξέρει κανείς τι παίζει με τα δύο παρακάτω;

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=q6cPuoc7k1g]YouTube - Ξ�Ξ©Ξ�Ξ£Ξ?Ξ�Ξ�Ξ?Ξ�Ξ�Ξ� - Ξ�Ξ�Ξ£Ξ�Ξ� Ξ� Ξ�Ξ�Ξ�Ξ�Ξ£Ξ� Ξ�Ξ�Ξ� Ξ� Ξ*Ξ�ΞʽΞ�Ξ�Ξ�Ξ�Ξ£Ξ�Ξ£ [ame=http://www.youtube.com/watch?v=XVdFMI-qlns]YouTube - Ξ�Ξ―ΞΊΟ� ΧαΟ�Ξ―Ο�ΞΏΟ� - Ξ�Ο�Ο�Ο�Ξ΅Ο� Ο�Ο�Ξ· Ξ�Ο�ΞΊΞΏΞ½ΞΏ (audio)
 
..παιδες αμα αρχισουμε τα ελληνικα θελουμε ..δευτερο φορουμ οχι θρεντ.

Επειδη ταξιδευω συχνα στη Σερβια αν ανοιξεις τηλεοραση η ραδιο ανα πασα στιγμη ολο ..κλεψιμεικα ακους..Αρκετα δε, μετα το εγκλημα ,αφου γινουν επιτυχιες εδω,επιστρεφουν και ανα-διασκευαζονται.Φανταζομαι τι θα γινεται με τα τουρκικα.. :D
 
Πάντως οι Coldplay, το riff-άκι από τους Kraftwerk το πήραν νόμιμα και με την άδεια των Γερμανών... Άλλωστε τέτοιοι δανεισμοί συνηθίζονται στο εξωτερικό...

The band received permission from the electronic music German band Kraftwerk to use the main riff from their song "Computer Love" (German: Computerliebe), from their 1981 studio LP Computer World (German: Computerwelt), for "Talk", replacing Kraftwerk's synthesizers with guitars
Στη Σερβία κι εγώ όταν είχα μείνει μια βδομάδα για το Πανευρωπαϊκό Πανεπιστημιακό Πρωτάθλημα, θυμάμαι πως περίπου το 20% των τραγουδιών που παίζονταν στο ραδιόφωνο ήταν ή ελληνικά ή ελληνικά που τα είχαν διασκευάσει Σέρβοι τραγουδιστές...

//Πάντως, σε κάποια σημεία έχουμε μπερδέψει την κλεψιά με τη νόμιμη διασκευή... Άλλο το ένα, άλλο το άλλο...

Edit: Χαρακτηριστική αν και ακούσια(?) κλεψιά, είναι το "Anybody Seen My Baby" των Stones το ρεφραίν του οποίου είναι σχεδόν ολόιδιο με αυτό του "Constant Craving" της k.d.lang... Μάλιστα κρύβει και ενδιαφέρουσα ιστορία πίσω του, αφού τελικά οι RS έδωσαν credits και στους αυθεντικούς συνθέτες:

...Written by Mick Jagger and Keith Richards, the song also carries writing credits for K.D. Lang and Ben Mink. The song is known for its chorus, which sounds strikingly similar to lang's 1992 hit song "Constant Craving". Jagger and Richards claimed to have never heard the song before and when they discovered the similarity prior to the song's release, were flummoxed as to how the songs could be so similar. Jagger then soon discovered his daughter listening to a recording of “Constant Craving” on her stereo and realized he had heard the song before many times but only subliminally. The two gave Lang credit, along with her co-writer Mink, as a formality for the song in order to avoid any possible lawsuits. Afterwards, Lang said she was "completely honored and flattered" by receiving the songwriting credit.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγώ θα δωσω ενα παραδειγμα απο videogames. Το πολυ γνωστο σε ολους Doom. Σε καποιες πιστες η μουσικη παντα μου θυμιζε εντονα καποια Μεταλ τραγουδια. Τελικα οντως ο composer πηρε πολλες ιδεες απο Metallica, Slayer, Pantera κτλ. Σε μερικες περιπτωσεις μοιαζει σαν να εχει κανει remix τα τραγουδια σε midi. Αυτο που μου εκανε ομως εντυπωση τοτε ειναι οτι πουθενα, ουτε σε καποιο περιοδικο για videogames, η σε καποια συνεντευξη με τους developers δεν αναφεραν τιποτα γι αυτο το θεμα. Τωρα βεβαια με το internet "ξεσκεπαστηκε" το θεμα. Εδω μαθαμε οτι ισως, ο τυπος που εχω στο avatar μου ήταν υπευθυνος για το soundtrack του Sonic 3!

Σε ενα site καποιος ποσταρε ποιες πιστες εχουν "κλεμμενο" υλικο και απο που το πηραν. 'Αλλα κανουν μπαμ, άλλα οχι. Καποια τα ηξερα ηδη. Copy & paste time λοιπον....

E1M1

Metallica - No Remorse

E1M4

Pantera - Rise

E2M1

AC/DC - Big Gun

E2M2

Metallica - The Call of Ktulu

E2M3

Pantera - Regular People

E3M1

Pantera - Mouth For War

E3M3

Slayer - Behind The Crooked Cross

E3M8

Slayer - Silent Scream

Map07

Slayer - South Of Heaven

Map10

Black Sabbath - After All (The Dead)

Map18

Pantera - This Love

Map23

Alice In Chains - Them Bones

Map25

Alice In Chains - Angry Chair
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στη Σερβία κι εγώ όταν είχα μείνει μια βδομάδα για το Πανευρωπαϊκό Πανεπιστημιακό Πρωτάθλημα, θυμάμαι πως περίπου το 20% των τραγουδιών που παίζονταν στο ραδιόφωνο ήταν ή ελληνικά ή ελληνικά που τα είχαν διασκευάσει Σέρβοι τραγουδιστές...

..εγω επειδη ειμαι λιγο πιο ψιλιασμενος ισως ρωταω τα συντροφιαʽποτε κυκλοφορησε αυτοʽ και φτανω στον κλεφτη..Παντως οι winter s rain το εβγαλαν ενα χρονο πριν τους europe...εισαι πολυ μαγκας που το επεσημανες..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
don dokken είπε:
..εγω επειδη ειμαι λιγο πιο ψιλιασμενος ισως ρωταω τα συντροφιαʽποτε κυκλοφορησε αυτοʽ και φτανω στον κλεφτη..Παντως οι winter s rain το εβγαλαν ενα χρονο πριν τους europe...εισαι πολυ μαγκας που το επεσημανες..
:xm:

Απ'οσο ξερω, Europe - The final countdown κυκλοφορησε το 1986.

To In the beginning των Winter's Reign κυκλοφορησε το 87. Τουλαχιστον ετσι γραφουν οι αναφορες για τα album αυτα οπου εψαξα.

Τωρα αν υπηρχε σαν single πιο πριν απο το countdown, τι να πω... το αγνοουσα πληρως
 
bspus είπε:
:xm:
Απ'οσο ξερω, Europe - The final countdown κυκλοφορησε το 1986.

To In the beginning των Winter's Reign κυκλοφορησε το 87. Τουλαχιστον ετσι γραφουν οι αναφορες για τα album αυτα οπου εψαξα.

Τωρα αν υπηρχε σαν single πιο πριν απο το countdown, τι να πω... το αγνοουσα πληρως
δεν επιμενω,οσα γραφω εδω βασιζονται στο αρχειο του εγκεφαλου μου..ε,και δε θελει πολυ μετα απο τοσα χρονια..ειχα την εντυπωση οτι ειναι στο "the mini album"του 85..reign βεβαια..ο δαιμων του πληκτρολογιου δε γουσταρει αλλαγες απο ελλ. σε eng.Σορρυ!! :D
 
όχι κομμάτι , αλλα αντιγραφή του video clip :)

ο Πετρέλης αντιγράφει Rammstein.......

 
Αυτό είναι το volume 2. Αν ψάξετε υπάρχουν καμιά 20ρια ακόμα με παραδείγματα "αντιγραφών".
 
Πίσω
Μπλουζα