Αφιέρωμα στα πρώτα Ελληνικά σήριαλ (Α' και Β' μέρος) - Εκπομπή “Μηχανή του Χρόνου”

Η λογική του φόρουμ δεν είναι η αναζήτηση σειρών από τον οποιοδήποτε αλλά το να θυμηθούμε κάποια πράγματα από το παρελθόν.

Στην περίπτωση του Εκείνες και εγώ δυστυχώς σώζεται ένα και μοναδικό επεισόδιο από το οποίο ενδεχομένως να προβληθούν κάποιες σκηνές στο εν λόγο αφιέρωμα της συγκεκριμένης εκπομπής. Μακάρι να σωζώταν ολόκληρο όπως έχει συμβεί δυστυχώς με πολύ λίγες σειρές της εποχής.

Επομένως μπορούμε προς το παρόν να αρκεστούμε στα όποια πλάνα από αυτή την σειρά και από τις υπόλοιπες. Σίγουρα είναι ελάχιστα μπροστά στο σύνολο των επεισοδίων που επίσημα έχουν σβηστεί ή που δεν βρίσκονται στα χέρια της ΕΡΤ.
 
tsalk είπε:
Στην περίπτωση του Εκείνες και εγώ δυστυχώς σώζεται ένα και μοναδικό επεισόδιο από το οποίο ενδεχομένως να προβληθούν κάποιες σκηνές στο εν λόγο αφιέρωμα της συγκεκριμένης εκπομπής.
Ωπα....αν προβληθούν σκηνές από αυτή τη σειρά θα είναι καταπληκτικό! Προσωπικά θα χαρώ να δώ έστω και 30" από τη μοναδική σειρά του Κωσταντάρα στη τηλεόραση.

Μια σειρά για την οποία έχω μόνο ακούσει.

Θεωρώ πάντως πως η προσπάθεια της εκπομπής χρίζει συγχαρητηρίων. Άλλωστε για το "ελλειπές" υλικό άλλοι ευθύνονται....
 
tsalk είπε:
... Επομένως μπορούμε προς το παρόν να αρκεστούμε στα όποια πλάνα από αυτή την σειρά και από τις υπόλοιπες.

prisma είπε:
Ωπα....αν προβληθούν σκηνές από αυτή τη σειρά θα είναι καταπληκτικό! Προσωπικά θα χαρώ να δώ έστω και 30" από τη μοναδική σειρά του Κωσταντάρα στη τηλεόραση. Μια σειρά για την οποία έχω μόνο ακούσει.

Θεωρώ πάντως πως η προσπάθεια της εκπομπής χρίζει συγχαρητηρίων. Άλλωστε για το "ελλειπές" υλικό άλλοι ευθύνονται....
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σας φίλοι μου! :)
 
Έχοντας πλέον δει και τα 2 μέρη του αφιερώματος, μπορώ να πω ότι με τράβηξε περισσότερο το β' μέρος! Πληροφορίες που προσωπικά δε γνώριζα και αποσπάσματα που με καθήλωσαν μπροστά στο δέκτη της τηλεόρασης! (Μπόνους: Στις διαφημίσεις είχα spoilers από τον Bernard! :flower: )

Εντυπωσιάστηκα με τ' αποσπάσματα και τις αφηγήσεις των ηθοποιών που μου έδωσαν και μια ιδέα παραπάνω για τις τότε συνθήκες των γυρισμάτων.

Εξαιρετικός και ο ChristosM, τροφοδοτούσε με πληροφορίες σχεδόν για όλες τις σειρές! :)

Ξεκαρδιστική η διήγηση της Δανδουλάκη με την πόρτα στη σκηνή των Πανθέων! :biglaugh:

Γιούγκερμαν, παράξενος ταξιδιώτης, Βασίλισσα Αμαλία, Εκείνες κι εγώ, Λωξάντρα!.... Σειρές που δεν πρόλαβα, αλλά που βλέπω να συζητιούνται συνέχεια εδώ....

Το μόνο σημείο που μ' εκνεύρισε ήταν η εξήγηση που δόθηκε για το σβήσιμο των σειρών-διαμαντιών της ελληνικής τηλεόρασης. Δεν αξίζει όμως να πω ξανά πράγματα που έχουν ειπωθεί και να χαλάσω το χαρακτήρα του θρεντ.

Η εκπομπή έδωσε και μια "υπόσχεση" για έγχρωμες εκπομπές! :) Θα χαρούμε πολύ!
 
D@redevil είπε:
Έχοντας πλέον δει και τα 2 μέρη του αφιερώματος, μπορώ να πω ότι με τράβηξε περισσότερο το β' μέρος!
+1

Kαλοστημένη εκπομπή και.................

.................επιτέλους Δόγκανος by Lambros!!!! :worship:
 
γενικα μου αρεσε το β μερος οι εντυπωσεις μου ειναι

ο χριστος ξανασταυρωνεται:απο τι ειδα ηταν χαλια σειρα και εδειξε οτι ο χριστος ηταν κακος και οχι καλος ,αν συγκρινεις τον ιησου απο την ναζαρετ απο τον χριστος ξανασταυρωνεται θεωρω οτι το ιησους απο την ναζαρετ ειναι καλυτερο απο τον χριστος ξανασταυρωνεται

μεθοριακος σταθμος:καλουτσικο ηταν

Γιούγκερμαν:¨μαρεσει που στους τιτλους αρχης που γραφοταν το υενεδ σε YENED ΚΑΙ το γιουγκερμαν με γερμανικη γραμματοσειρα παρακαλω

παράξενος ταξιδιώτης:h εμφανιση της γερασιμιδου σε αυτην την σειρα απαικτη


πανθεοι:το περιεργο της υποθεσης ηταν οτι δεν πρεπει να κανουν λαθος στα γυρισματα και οτι εβριζαν σε αυτην την σειρα!



Εκείνες κι εγώ:πολυ πιασαρικοι οι τιτλοι αρχης


Βασίλισσα Αμαλία:καλη ηταν


Λωξάντρα:μ αρεσει που ελεγε η πρωταγωνιστρια οτι ths ελεγαν οτι μαγειρευει υπεροχα

 


ΑΠΟΡΙΕΣ



1.Τα σηματα των διαφημιστικων εταιριων που εδειξαν στην μηχανη του χρονου υπηρχαν στη δεκαετια του 70;



2.Στο φοντο που μιλαγε ο ChristosM oπου ηταν το προγραμμα του ειρτ και το προγραμμα της πεμπτης ελεγε 17:15 tο προγραμμα μας τι ηταν αυτην την εκπομπη;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
επειδή πάλι έχασα την εκπομπή από αφηρημάδα είναι εύκολο κάποιος να μου πει τι έδειξε από Αμαλία;;; :)
 
dimitri10b είπε:
επειδή πάλι έχασα την εκπομπή από αφηρημάδα είναι εύκολο κάποιος να μου πει τι έδειξε από Αμαλία;;; :)
Ελάχιστα...Το γνωστό που υπάρχει στη σελίδα της ΕΡΤ από τα γυρίσματα και , αυτό που έδειξε για πρώτη φορά , 5 δευτερόλεπτα από τους τίτλους... :(
 
Επειδή κι εγώ το έχασα, αν θέλετε δώστε μας σύνδεσμο όταν ανέβει!
 
tonytony είπε:
Ελάχιστα...Το γνωστό που υπάρχει στη σελίδα της ΕΡΤ από τα γυρίσματα και , αυτό που έδειξε για πρώτη φορά , 5 δευτερόλεπτα από τους τίτλους... :(
Κάτι είναι και αυτό! Όλο λένε δεν έχουνε άλλα και όλο κάτι ξετρυπώνουν! Είχαμε αρχίσει με ένα βίντεο που η Αλίκη έβλεπε σε μόνιτορ ένα επεισόδιο, πήγαμε στις πρόβες και τώρα οι τίτλοι...ας ελπίσουμε σε περισσότερα!!!
 
με εξαιρεση τα πλανα απο το "Εκεινες και εγω" που ηταν ομολογουμενως εξαιρετικα και σπανια (αλλα και παλι με το "σταγονομετρο") οι υπολοιπες πληροφοριες ηταν γνωστες και τα πλανα αναμενομενα ως προς το περιεχομενο και την διαρκεια . καμια πρωτοτυπια για τους απαιτητικους του ειδους ,γρηγορα θα ξεχασουμε και τις δυο εκπομπες .
 
MrRetromemories είπε:
με εξαιρεση τα πλανα απο το "Εκεινες και εγω" που ηταν ομολογουμενως εξαιρετικα και σπανια (αλλα και παλι με το "σταγονομετρο") οι υπολοιπες πληροφοριες ηταν γνωστες και τα πλανα αναμενομενα ως προς το περιεχομενο και την διαρκεια . καμια πρωτοτυπια για τους απαιτητικους του ειδους ,γρηγορα θα ξεχασουμε και τις δυο εκπομπες .
Γενικά ήταν αρκετά ενδιαφέρουσα η εκπομπή νομίζω λιγάκι παραπάνω από την πρώτη εξαιτίας φυσικά του Εκείνες και εγώ των πλάνων από το επεισόδιο του Γιούγκερμαν που ήταν διαφορετικά από αυτά που είχε προβάλει η εκπομπή στο αφιέρωμα του Αλέκου Αλεξανδράκη αλλά και των λίγων δευτερολέπτων από τους τίτλους της Αμαλίας (από το αρχείο του Χρήστου). Οι λοιπές πληροφορίες ήταν λίγο πολύ γνωστές στους φανς του είδους και απλώς ξαναειπώθηκαν και για τους νεότερους.
 
Ανέβηκε κάπου και το Β΄μέρος τελικά?
 
Πίσω
Μπλουζα